Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie Mercedes C200 w204

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie Mercedes C200 w204

    Salutare!

    Sunt in cautarea unei masini. Am gasit urmatoarea masina: https://www.autovit.ro/anunt/mercede...tml#7aa7ac378f .
    Aveti vreo parere? Pare rezonabil pretul? In plus, ma intreb cum e motorizarea asta si daca sunt diferente hardware intre motorul asta si cel de pe C220. Nu ma incanta doar 136 de cai. Nu am nevoie de o racheta, dar parca strang de ceva timp bani si mi-as dori un motor care sa fie 'fun to drive' atunci cand e cazul. Poate un C220 ar fi mai potrivit.

    Vorbind mai general, mi-as dori un Mercedes C-class dar neaparat facelift ( bordul de dinainte de facelift nu imi place de niciun fel ). Cred ca as fi mai incantat sa aiba undeva intre 150-180 de CP si as alege cu la fel de multa placere si un benzinar. ( imi plac si motoarele diesel si cele pe benzina din puncte de vedere diferite ). Si sa fie berlina. Credeti ca am vreo sansa sa gasesc o astfel de masina la un pret de maxim 13.500 euro si pana in 200.000 de km?

    Sunt putin in pom cu detalii despre modelul asta intrucat pana acum cateva ore ma uitam la o alta marca si, intamplator, am vazut bordul facelift-ului si am zis ca merita incercat.

    Multumesc!

  • #2
    136 cp și automata își fac bine treaba pentru un mers normal(modelul asta am eu și am trecut de la 150 cp manual).Cu rãbdare gãsești una la banii pe care ii ai și la km pe care ii doresti.

    Comment


    • #3
      Sfatul meu , strange putin din dinti , mai asteapta 2-3-4 luni si cauta ceva de genul :







      O sa ai parte de fun drive cand vrei tu si de un consum redus de combustibil , mi se pare cel mai compact motor de mercedes dat in raport de consum/taxe si talpa + ca al 2-lea vine cu full piele si multe optiuni electrice.


      Daca nu , cauta ceva pe piele pana in banii tai si stai calm ca 136cp sunt suficienti
      Să știi să lupți când vrei să ai.
      Să nu regreți când pierzi sau dai

      Comment


      • #4
        Multumesc pentru raspunsuri!
        Intre timp am reusit sa testez modelul cu 136cp. Sunt de acord ca isi face treaba, dar 'fun to drive' n-as zice ca e. In plus, poate doar mi s-a parut mie sau avea vreo problema masina pe care am testat-o, insa motorul era foarte zgomotos. Sper ca nu toate sunt la fel.

        Merci!

        Comment


        • #5
          Salut! La zgomot poti sa te astepti la c204, mai pronuntat daca nu are schimbate tampoanele motor si mai putin daca le are schimbate recent. Eu am testat inclusiv c205 si mi s-a parut zgomotos pe motor rece.

          Comment


          • #6
            In general w204 e mai prost insonorizat decat w212 chiar daca au aceleasi motoare.Am mers in ambele ca pasager cu om651 e clar diferenta de la cer la pamant.Ne poate confirma colegul Traian care le detine pe ambele.
            Last edited by broscutza2001; 04-18-2017, 09:34 AM.
            Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

            Comment


            • #7
              E vorba si de spatiu , cand vorbesti de un w212 deja vorbesti de mult , mult spatiu fata de w204 , cu 12.500-13.500 gasesti si un w212 frumusel Depinde de ceea ce vrei tu cu adevarat.
              Să știi să lupți când vrei să ai.
              Să nu regreți când pierzi sau dai

              Comment


              • #8
                Propietar de w204 , 136 cp , manuala, spatiu destul de limitat , motor foarte economic , 8 in Bucuresti , 5 pe afara la viteze legale . Nu am avut niciodata senzatia de submotorizat , la 170 km/h ai pana in 3000 ture . Un sound al motorului usor metalic vs 250 cdi sau V6 , nu stiu cum este 220 cdi.

                Comment


                • #9
                  Salut si pana la urma ce ai hotarat ce faci te opresti la cei 136 caluti sau daca vii prin Bucuresti te astept la un test cu 204 caluti cu patru picioare permanente..he he...gratis,ai telefonul in descrierea mea.
                  O seara minunata.

                  Trimis de pe al meu V1_Viper folosind Tapatalk

                  Comment


                  • #10
                    Am un prieten cu C200. Sincer, daca ai apucaturi mai sportive in privinta condusului, ia-ti gandul de la ea. E deranjant de lenta la drum intins, in depasiri. Daca nu te intereseaza aspectul asta, e o masina ok. Prietenul care detine modelul asta e foarte multumit de ea. E fiabila, are consum mic...
                    Administrator magazin online de cafea boabe

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF