Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie Mercedes Benz W211 !

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie Mercedes Benz W211 !

    Va salut ! Sunt nou pe site, m-am hotarat zilele astea sa devin posesorul unui W211, am un buget de aproximativ 5000e , si am tot gasit in tara , pe olx, autovit, w211 la preturi de 4800,4500,4600.
    Doresc sa fie manual 6+1, si 150cp
    parere daca putei sa imi spuneti despre acesta : http://olx.ro/oferta/mercedes-e220-p...tml#cb1a821070
    Coadă

  • #2
    Salut!

    Masina din anunt este nivelul de echipare CLASIC, cu dotari minime. Exemplarul arata bine. Dupa parerea mea, care am asa una de circa 3 ani, cred ca e bine sa faci o verificare Star-diagnoza inainte a da banii. Pretul unei diagnoze poate fi 150-200 lei, iar daca o urci si pe elevator e bine de verificat in amanunt mai ales puntea fata.
    Singurul detaliu care imi lasa un semn de intrebare este culoarea geamurilor care eu stiu ca este alb-clar la Clasic, verde la Elegance si albastru la Avantgarde.
    Poate ca daca postezi aici:

    codul vin al masinii ai putea afla mai multe detalii.
    Edit: Era sa uit sa-ti amintesc de SBC. Acel "celebru" sistem de franare utilizat pe E-class pana in 2006. Atunci cand masina are sa te avertizeze in aceasta privinta va trebui sa-i acorzi maxima atentie.
    Last edited by mihai1968; 07-02-2015, 20:51 PM. Reason: Am uitat sa amintesc de "celebrul" SBC...
    Noul E-Class 2017

    Comment


    • #3
      ....si in plus e neinmatriculata...
      Uite una care-si merita banii dupa parerea mea:Mercedes-Benz E-Classe



      Sent from my Benz

      Comment


      • #4
        Grila radiator nu e de Avantgarde. Probabil a fost busit botul. Nu are incalzire in scaune desi el spune ca da. Discuta cu el si vezi ce e cu botul. Succes!

        Comment


        • #5
          Salutare tuturor,

          Am sa scriu aici cateva impresii despre un W211 din 2008 pe care am fost sa-l vad (http://autovit.ro/anunt/mercedes-ben...tml#fb895026d5).

          Este modelul pe care il am la suflet si caut unul "in mintile lui" de ceva timp. Cel din anunt parea mai aproape de cerintele mele si am zis sa-i acord o sansa. Am cerut multe detalii despre masina, inclusiv intrebari de genul: a fost lovita? exista diferenta intre faruri (a se vedea pozele...cel din dr pare nou si st mai matuit) samd...
          Raspunsurile au fost de genul: Nu, masina arata foarte bine, mai bine decat in poze ca nu am stiut eu sa fac pozele, si merge impecabil. Diferenta la faruri este datorita faptului ca a fost pozata 1/2 la soare si 1/2 la umbra.

          Sambata am facut drumul pana la Bucuresti sa vad masina, dupa discutii in prealabil cu proprietarul acesteia. I-am cerut, suplimentar fata de pozele ciudate din anunt, poze cu bordul masinii si cu seria VIN pentru o verificare la AUtoklass c-ta. Vineri am fost pana la autoklass in c-ta si am cerut o confirmare a VIN-ului si a numarului de km. Au fost ok si au fost confirmate "micile povesti" ale proprietarului.

          Am ajuns cu masina in fata si la o prima vizualizare au sarit in ochi:
          1. Farurile erau intradevar diferite, cel din dr nou si clar - st matuit.
          2. Bara fata era revopsita pana la ornamentul argintiu si nu statea fixata pe partea dr...distanta intra aripa dr si capota era atat de mare ca-mi intrau degetele pe cant intre ele. Evident, capota, aripa dr si bara fata revopsite. Capota sus si pe la contraaripa se vedeau urme de degete pe chit/mastic (ce o fi fost).
          Intreb: pai parca nu a fost lovita si nu are nici un defect exterior major, doar mici julituri din trafic?!!!
          Pai nu stiu, ca astea nu-s probleme si eu oricum asa am luat-o.

          3. Bara spate era lasata in jos in zona portbagajului, ceva prinderi rupte ca o saltai si cadea la loc usor, julita rau in partea inferioara, lipsa ornament argintiu pe colt.
          4. aripa dr spate revopsita (desi a negat)...i-am aratat si zonele de delimitare/unde afost pusa banda de izolare si zona unde a fost pierduta vopsirea/lacuirea pe montant. La o analiza mai atenta cu usi deschise samd am observat ca pe muchia aripii dr spate, cand deschizi usa spate, chitul se desprinsese de tabla (era un spatiu de cca 3-4mm saltat) si tabla incepuse sa rugineasca. Doar am prezentat de observasem, nu am mai intrebat ce si cum.

          5. baia motorului era plina de ulei, capac motor era lipsa (a spus ca-l comandase cca 500 lei)
          6. diferentialul spate era imbaiat in ulei.
          7. jantele zgariate incredibil de rau.
          8. plasticile interioare in partea din spate a masinii troncaneau mai rau ca in megane-ul meu, scrumiera usa dr spate rupta.
          9. interiorul curat si fara urme de uzura scaune/tapiserie (piele-textila). volanul prezenta uzura, tocit in partea superioara.

          Cam astea au fost impresiile mele despre o "masina impecabila care merge superb".
          Am cerut sa fac un mic test drive unde am descoperit ca existau pb cu senzorii de presiune in roti si ca trapa se cam poticnea la inchidere (din 5comenzi de inchidere mergea o data...poate necesita doar o curatare si o ungere). masina mergea bine, motorul tragea ok, cutia nu smucea si schimba lin la urcare/coborare trepte.

          Am renuntat sa merg mai departe la AutoSoft si AUtoklass cu ea pentru ca necesita multi bani sa o aduc pe linia de plutire (atat dpdv mecanic cat si estetic).
          Mai mult de atat, nu exista dovada de taxa platita si nerecuperata ca a platit-o fostul proprietar (din sibiu) si ca nu a trebuit sa o mai plateasca cand a inmatriculat-o in bucuresti (doar atat).

          Am scris aceste randuri doar pentru a prezenta o imagine cat mai reala a acestei masini fara a mai fi necesar un drum pana in bucuresti.

          Numai bine!
          Last edited by DAREM; 07-28-2015, 14:49 PM.

          Comment


          • #6
            Mai toate masinile din Ro asa sunt,rar gasesti o masina cat de cat ok.

            Comment


            • #7
              Salutari postez si eu aici ca sa nu deschid topic nou as vrea sa stiu de la ce an de fabricatie nu s-a mai pus SBC pe W211 si la cele care il au cam la cati kilometrii pica?
              Si inca o intrebare doare pentru cei care au avut W210 inainte si au trecut la W 211 care sunt parerile?

              Multumesc anticipat

              Comment


              • #8
                La w211 facelift nu mai au probleme cu SBC(parca sf. lui 2006 a aparut facelift).

                Comment


                • #9
                  Merci mult e bine de stiut)))

                  Comment


                  • #10
                    Incepand cu 2006 au iesit deja modelele de sbc care nu mai au probleme.Cele vechi e ca la loto.Spre exemplu al meu are 165000 km si e sbc-ul oroginal na fost schimbat.Mai am un amic care are un 270 cu 230000 km originali si tot sbc de fabrica neschimbat in schimb sunt si care au cedat la 80000 de km.Oricum nu te gandi la sbc cand cumperi un w211.
                    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                    Comment


                    • #11
                      La facelift este SBD....
                      Iar legat de SBC....se strica odat in viata, repararea costand maxim 250€....nu e chiar un cap de tara....


                      Sent from my iPhone using Tapatalk

                      Comment


                      • #12
                        Detaliile acestea le caut merita pasul 210-211?

                        Comment


                        • #13
                          Clar !


                          Sent from my iPhone using Tapatalk

                          Comment


                          • #14
                            Salut postez si eu aici ca sa nu mai poluez cu alt topic

                            Credeti ca a fost Taxi?


                            Multumesc

                            Comment


                            • #15
                              Dupa motorizare si interior ar cam fi....
                              O serie de caroserie ar spune mai multe...


                              Sent from my iPhone using Tapatalk

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF