Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie E

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie E

    Buna seara,
    Vreau sa va cer parerea legata de situatia in care ma aflu.. Am un buget de maxim 5000-6000 euro, si imi doresc foarte mult sa achizitionez un MB clasa E, fiind mai potrivit pentru o familie de 3,ulterior 4 persoane. Dilema este foarte mare deoarece ma gandesc la modelele w124(doar 1995) cel pe benzina de 136cp, de care sunt foarte pasionat, pe care as vrea sa dau in Germania sau Olanda 3000-4000 euro,dar despre care sotia ma bate la cap ca este prea vechi, modelul w210 200 sau 220 cdi-la banii astia din tara inmatriculat,un exemplar mai rasarit , sau modelul w211 aceleasi motorizari, bineinteles dintre cele mai ieftine anunturi(aici ma bazez pe noroc ca masina "va tine"cat de cat cu casa). Nu ma grabesc,mai am 2 masini cu care imi fac treaba, si asta ar fi masina de familie si concedii. Daca imi puteti spune o parere, plusuri,minisuri, de care cu siguranta tin cont, v-as fi foarte recunoscator. Va multumesc

  • #2
    Salut! W211 la banii astia o sa gasesti doar masini obosite, foste taxi, masini corporative, cu minimde dotari, cu km foarte multi si care au nevoie de reparatii costisitoare. Deasemenea w211 necesita si intretinere mai scumpa decat w210 si w124. Daca e masina de vacanta iti recomand sa cauti benzina - sunt mai ingrijite si cu dotari mai bune. Ideal ar fi un 124 daca gasesti unul cu dotari bune si in stare tehnica ok(fara rugina, etc).

    P.S. Daca totusi te hoatarasi pt w211 iti recomand sa te uiti peste asta: http://www.clubmercedes.ro/vand-merc...03-t42198.html este masina mea
    Last edited by t_slavik; 04-29-2015, 11:11 AM.

    Comment


    • #3
      Foarte frumoasa masina ta, pacat ca o vinzi. Am mai restrans cautarile si pretentiile, si cred ca o sa raman la w210, benzina 2001-2002. Acum, E200 kompressor sau E240? Daca imi puteti da si cateva detalii legate de fiabilitate, consumuri, si problemele lor. nu cunosc nimic despre motoarele astea, care este generatie mai veche, care este mai noua..etc. va multumesc

      Comment


      • #4
        Eu as merge pe aspirat. Totusi cred ca iti va fi greu sa gasesti un 210 in mintile lui, fie si pentru simplul fapt ca posesorii unor exemplare intretinute nu se grabesc sa scape de ele. Sigur, junghiuri sunt destule... 211 as lua doar 2007 diesel; benzinar aspirat merge si mai batran desi sbc-ul si altele vor tipa. Kompressorul e insetat tare in oras si cam bubos, atat la 210 cat si la 211. Mai rasfoieste forumul, gasesti date suficiente referitoare la probleme, costuri etc.
        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

        Comment


        • #5
          =alex_sey;379112]Foarte frumoasa masina ta, pacat ca o vinzi. Am mai restrans cautarile si pretentiile, si cred ca o sa raman la w210, benzina 2001-2002. Acum, E200 kompressor sau E240? Daca imi puteti da si cateva detalii legate de fiabilitate, consumuri, si problemele lor. nu cunosc nimic despre motoarele astea, care este generatie mai veche, care este mai noua..etc. va multumesc[/QUOTE]

          Mare atenție la rugina ! Imposibil de reparat definitiv,atenție la grup,cutie instalație electrica . ÃŽncearcă sa găsești de proprietar.

          Comment


          • #6
            Eu mi-am cumparat recent un e240 w211 cu 4500e (fara taxa platita -700e). Il am din februarie si nu am nicio problema cu el, merge impecabil, luna viitoare platesc taxa si mi-l aduc in germania (sunt plecat de o saptamana). Ca si consum, 10% afara - 15-16% urban - asa se te astepti si la w210, eu am cutie automata, daca iei manuala 6trepte mai scade in exterior. Daca ai rabdare gasesti v6 in banii care ii ai, e foarte comoda, spatiu cat casa + 2 soacre in portbagaj, optiuni gasesti pe benzinare destule. Din punctul meu de vedere, nu l-as schimba pe 2,2cdi sau 2,7cdi in veci, cum zicea cineva mai sus, doar 3,0cdi 2007-2008 ( fie e280 fie e320).
            http://oi58.tinypic.com/295cvn5.jpg

            Comment


            • #7
              Statistic intr-adevar motoarele aspirate sunt mai fiabile dar poti sa alegi cu incredere si compresor, pe w210 au fost compresoarele pe motor om111 care sunt f robuste(am avut), generatiile mai noi sunt mai problematice om271. Problema principala la w210 cum s-a spus si mai sus este rugina asa ca verifica f bine caroseria.

              Comment


              • #8
                Va multumesc mult pentru pareri si sfaturi. Am gasit in Olanda w210 foarte frumoase in poze, intre 4500-5500 euro, bineinteles,cand ajungi acolo situatia poate fi alta... Mi-a atras insa atentia un w211 de la noi, poate vreti sa aruncati o privire. http://www.autovit.ro/mercedes-benz-...C36709191.html

                Comment


                • #9
                  Salutare,
                  Daca mergi sa o vezi, mare atentie la airbag-ul din scaunul soferului, compartumentul motor a fost spalat si lacuit proaspat, exteriorul masinii are minim o polishare si ceruire proaspata sau chiar o revopsire integrala (pentru a fii sigur de asta poti verifica sub chederul de la parbriz in partea de sus cu un card sau legitimatie de plastic), la capitolul tapiterie, te asigur ca este curatata foarte proaspat. De obicei aceasta curatare a tapiteriei se face pe graba si cu produse de o calitate ordinara. Un interior auto se face si cu 150 de lei, dar si cu 900 de lei in zona mea. Aceste detalii ti le spun din proprie experienta pentru ca m-am ocupat o scurta perioada de detailig auto.
                  In concluzie, dupa parerea mea, masina este "foarte pregatita" proaspat de vanzare.
                  De exemplu, eu la al meu w211, nu i-am spalat/lacuit motorul de mai bine de 3 ani.
                  Sincer, cel mai sigur, incearca la ceva dealeri din afara Romaniei. Mi se pare mult mai sigur.

                  Comment


                  • #10
                    va rou un sfat achizitie

                    Buna tuturor! Am 38 ani si o mica afacere..De mult timp imi doream Mercedes si as avea un buget de aprox .35000 E..Sunt inalt si m-as fi gandit la E class w212 facelift...,desii nu sunt prea incantat de interior si partea din spate...,dar nu stiu ce motorizare...E220 CU 170 CP sau E250 2O4 CP..Adevarul ca nu voi face mai mult de 10000 km pe an ,ca mai am un suzuki grand vitara..,iar in weekend merg cu el la padure..etc,dar m-am saturat sa merg cu el si la o nunta,chef...Am si o mica afacere si parca sunt penibil cu el mereu...Nu o sa-l dau..il tin pt iarna oricum..In fine...deci nu imi trebuie Mercedes 4 matic...pt iarna...Mai demult mergeam sportiv,acum de cand sunt casatorit sunt mai linistit si nu as face liniute niciodata cu un mercedes e class..As inclina spre E 250 ,204 cp..,dar la banii acestia nu gasesc atatea dotari ca la un E220..,170 cp..Vreau cutie automata,dar acestia doar 7 g tronic....am auzit ca a avut probleme...Voi daca ati fi in locul meu,ati mai avea rabdare pana la anul ce apare generatia noua de E class si 9 g tronic?..Asta ar insemna ori sa mai pun bani ori sa mai astept 2,3 ani sa scada pana la suma mea...SUNT FOARTE INDECIS..,dar nici nu ma grabesc....Am incredere in raspunsurile voastre si tin cont sincer de orice parere...Sunt un pic influentabil...MULTUMESC MULT!

                    Comment


                    • #11
                      Daca nici nu mergi mult, de ce nu iti iei un E 250 benzina?Parerea mea ca e mult superior unui diesel..daca nu conteaza asa tare consumul.

                      Comment


                      • #12
                        Cum ai ajuns la concluzia asta ? Prin ce este superior , consum 15litri in oras ?!

                        Comment


                        • #13
                          Ai dreptate, B 97 DMT, prin ce e superior? 17% in oras si cuplu mic?

                          Comment


                          • #14
                            Buna as dori putin ajutor va rog
                            am gasit o masina zic eu buna am mai avut si am fost multumit de ea dar am vrut automata, masine e un mercedes e220 cdi , w210 , automat are 220mii km tind sa cred ca sunt reali cum arata interiorul volanul scaunele sunt din Austria si din de aici o cumpar, are ceva rugina dar ala modelul asta asa e , vreau sa spun ca am observat caci la rece motorul tremura.....destul de tare , respectivul zica ca nu stie ce ii ca lui nici nu i so parut infine dau jos capacul de la injectoare si vad ca este diesel langa injectoare nu e smoala neagra cum am patit cu celalalt e doar diesel lichid..poate cineva va rog sa imi dea un sfat daca se renteaza sa o cumpar cere 2500 e si pentru ca nu as dori sa schimb injetoarele sau ceva de genul ce ar putea fi tremuratul motorului la relantiu si diesel lichid ce lam gasit la injectoare...a recent proprietarul zice ca iau fost schimbate furtunasele de la retur...se poate sa fi ramas de atunci diese? in rest injecotarele par foarte curate ma refer pe blocul motor nu e nimic..
                            astept un raspuns caci sambata trebuie sa merg dupa ea daca ma hotarasc sa o cumpar.
                            va rog sa ma ajute cine poate multumesc,
                            Christian

                            Comment


                            • #15
                              Noi sa ne dam cu parerea ,de o masina pe nevazute , daca postai cateva poze mai era o treaba.
                              In plus , nu te supara dar postul tau e foarte greu de urmarit , limba romana saraca'....

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF