Mercedes Benz Forum
Atentie :
Acest forum este destinat pasionatilor de Mercedes Benz din Romania.Orice informatie oferita de dvs va contribui la buna dezvoltare a acestui forum.Nu uitati sa va inregistrati pe forum.

Go Back   Mercedes Benz Forum > Coupeuri si roadstere > Mercedes Benz CLS Klasse > Sfaturi la achizitie - CLS Klasse

Sfat achizitie CLS280/300 W219

Sfaturi la achizitie - CLS Klasse

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 12-18-2017, 10:11 AM   #1
ady_viteza
Junior Member

Motorizare : ...
:
[Junior Member]
Default Sfat achizitie CLS280/300 W219

Sunt in cautarea unui CLS facelift C219 iar cum toate vin cu celebrele deja cutii 7g tronic as vrea mai multe informatii corecte despre ele. Am sapat pe acest forum si am citit foarte multe impresii si informatii dar in continuare sunt foarte derutat si sa fiu sincer nu mai sunt atat de sigur ca merita achizitia unui mercedes cu aceasta cutie dar poate ma insel.Sunt sigur ca tine foarte mult si de intretinerea corecta de-alungul timpului.
Iar a doua problema ar fi legata de motorizare....eu am avut si am numai masini pe benzina...doar BMW uri. CLS ul are doar doua motorizari ok pentru posibilitatile mele ...CLS280/300 pe benzina si CLS320/350 diesel. Motorul diesel este fiabil si merita sau tot cel pe benzina e cel mai sigur? Consumul nu ma interseaza...am un seria 7 pe benzina care consuma 17/18% dar fac putini km pe an(am o alta masina de servici de zi cu zi) deci nu ma intereseaza prea tare acest aspect.Din cate am citit si am intrebat motoarele V6 pe benzina au ceva probleme cu distributia care e destul de scumpa datorita si variatoarelor de la axele cu came si trebuie schimbata cam la 100000 de km...iar cum eu caut un CLS 2008-2009 cu un kilometraj in jurul acestei valori trebuie sa iau in considerare acest aspect.Diesel-ul nu ma atrage absolut deloc dar nu se stie niciodata.
Ca si suspensie prefer pe cea standard in locul celei cu perne de aer....e mai sigura si mai usor de schimbat in caz de nevoie.
Multumesc pentru rabdare si ajutor.O zi buna sa aveti.
ady_viteza is offline   Reply With Quote
Old 12-19-2017, 07:17 AM   #2
herchea
Senior Member

herchea's Avatar

Motorizare : 4966
:
[Senior Member]

Salutare. Nu stiu ce sfaturi mai poti primi, pentru ca vad ca stii destul de bine ce vrei. Cauta o masina cu istoric service in primul rand, in care poti vedea schimburile de ulei la cutie plus restul interventiilor, cu suspensie normala , nu cu Airmatic, chiar daca e o diferenta de confort. Ca sa nu plangi cand cade o perna ! Despre motorul diesel, nu stiu ce sfaturi sa iti dau, doar ca din ce se vede si se aude o sa cam fie suprataxat, plus ca intretinerea la el este net superioara ca si cost fata de cel pe benzina.Daca tot te invarti la o masina de 100k km, ai 2 variante: ori cauti una care a avut schimbata distributia in reprezentanta ori cauti una care o sa o faci tu si negociezi la pretul masinii.

Last edited by herchea; 12-19-2017 at 07:20 AM.
herchea is online now   Reply With Quote
Old 12-20-2017, 09:59 AM   #3
ady_viteza
Junior Member

Motorizare : ...
:
[Junior Member]

Multumesc. Orice informatie e binevenita.
Cu siguranta raman pe varianta benzina clar...cel putin de asta sunt sigur pana acum
ady_viteza is offline   Reply With Quote

Reply

Tags
achizitie, cls, sfat, w219

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules