Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie 250CDI

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie 250CDI

    Va salut,

    O sa fiu in curand posesorul unui mercedes E class 250cdi break w212 din 07.2013, facelift.

    Am ales varianta asta din motive practice. 1 copil plus unul pe drum, si nevasta cand pleaca de acasa ai impresia ca se muta.

    Actuala masina, un passat berlina este, incredibil pentru mine, neincapatoare.

    Avand in vedere ca nu am actele la indemana as avea cateva intrebari:
    Vin: WDD2122821A839575

    1. Se poate afla de undeva cand a avut ultima revizie? In afara de reprezentanta?
    2. Dar daca a fost schimbat uleiul de transmisie?
    3. Daca nu am actele masinii inca, pot merge la o reprezentanta cu vin-ul si sa aflu istoricul service?
    4. Pentru varianta 4matic, ce elemente in plus trebuie avute in vedere din punct de vedere intretinere?

    Ps: va intreb deoarece daca masina are vreun viciu ascuns o pot refuza.

    Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

  • #2
    1.Doar la reprezentanta sau pe "alte cai" doar la reprezentanta

    2. Daca a fost inlocuit la reprezentanta , o sa apara in istoricul masinii .... verificabil la reprezentanta evident

    3.Merita incercat ,sa gasesti pe cineva dispus sa- ti dea informatii,, dar de obicei sunt foarte greu de convins cei de acolo.

    4. Ulei cutie, ulei motor , lichid frana , filtre , la anul 2013 nu cred sa aiba nevoie de alte fluide schimbate.

    Ai ales bine , un T-variant are spatiu arhisuficient pt lucrurile dintr-un apartament de 3 camere .

    Asteptam topic de prezentare al masinii.

    Comment


    • #3
      Multumesc pentru informatii.

      La 4matic am inteles ca sistemul este cumva integrat in cutia de viteze, si de acea ma interesa daca trebuie avuta o atentie deosebita.


      Seara buna.
      Last edited by Florin_WES; 11-19-2017, 11:33 AM. Reason: Am șters link-ul. Există deja thread pentru Decodare VIN.

      Comment


      • #4
        Buna seara,

        Am aflat ca ultima revizie a fost la 127.000 km, cand s-a schimbat si uleiul de la transmisie. Masina are acum 140.000 de km. Vreau sa stiu cum ar fi corect sa fac reviziile, dupa manualul de service la 25.000 km sau anual sau la 10.000 km?

        Multumesc

        Comment


        • #5
          La maxim 20.000 km sau 1 an , care din intervale este atins primul.
          Asa recomanda MB pt Ro , dar iti recomand sa nu depasasesti 15.000 km sau 1 an , este mai sigur pt masina.

          Comment


          • #6
            tot un s212 am si eu,si intr-adevar bagi toata casa in el.
            si mie mi-ar fi placut un 4matic dar nu a fost sa fie,macar este hybrid
            eu tot la 125.000km am de facut schimbul la cutie,la 100.000km am schimbat lichidul frana+ ulei/filtre.

            Respectă regulile generale de postare!
            Last edited by Florin_WES; 11-27-2017, 21:55 PM.

            Comment


            • #7
              Multumesc pentru informatii B97dmt, 1 an sau 10-15 k km este de bun simt.
              Personal cred ca intervalul extins de revizii, 2 ani, 25-30k km este pentru a fi mai atragatoare marca pentru leasing si flote. Am impresia ca toate marcile au inceput sa produca pentru asa ceva.

              @Adilos: 4matic a fost "bonus", nu cautam neaparat. M-au tentat si cateva 300cdi hybrid, dar nu am destula incredere sa iau unul second, fara garantie, inca.

              Oricum, pentru un prim contact cu mercedes, cred ca am ales bine.

              Seara buna.

              Comment


              • #8
                eu fac revizia din 25k in 25k,exact ca la carte,si pana acum nu am avut neplaceri.
                da este posibil cu intervalul extins a fie pt leasing/flote,dar acum si dacia/renault au intervalul la 20k,asa ca nu cred sa fie o problema ca fac revizia la 25k.

                Respectă regulile generale de postare!
                Last edited by Florin_WES; 11-27-2017, 21:56 PM. Reason: Nu mai da quote unui post imediat anterior.

                Comment


                • #9
                  Acum fiecare face cum crede ,20.000 km sau 1 an ,este intervalul oficial la reprezentanta din Ro , este trecut pe contractul de achizitie / garantie al masinii.

                  Comment


                  • #10
                    Eu recomand spre citire cartea de mai jos:


                    Al doilea aspect ar fi faptul ca acum, durata de viata a unei masini, oficial, este undeva la 4-5 ani. Asta inseamna de exemplu pentru bmw "lifetime". Sa nu uitam ca traim intr-o perioada a consumului, iar cliseul "nu se mai fac ca pe vremuri" este ceva real.

                    O experienta personala, este masina tinuta in Viena si cea din Bucuresti: filtrul de aer de exemplu, in Viena, dupa 6 luni, arata ca unul nou. Il schimbam ca asa era trecut in carte, nu ca ar fi fost colmatat. Masina spalata arata impecabil minim 1 luna. De aici am tras concluzia ca tot praful din lume se aduna in Romania.

                    Grupul Vag cel putin, in cartea masinii in romana, scrie clar ca reviziile de fac la 1 an sau 10k km, iar aceasi carte in Germania spune 2 ani sau 20k (sau 24 nu mai tin minte).

                    Probabil ca, daca faci 25-30k pe an (eu faceam naveta, si acumulat cam 6000 km de exemplu) atunci are sens sa faci reviziile la 25k. Dar cand faci 10k km pe an, personal cred ca e mai sanatos sa faci reviziile la acest interval, si nu la 25k.

                    Comment


                    • #11
                      De unde ai aflat tu ca '' durata de viata a unei masini, oficial, este undeva la 4-5 ani '' ?!
                      Last edited by Florin_WES; 11-27-2017, 21:58 PM. Reason: Nu mai da quote unui post imediat anterior.

                      Comment


                      • #12
                        Bmw recomanda firmelor de leasing/flote sa faca tradein la 4 maxim 5 ani sau 150-200.000 km. Pe asta ma bazez cand spun "bmw lifetime". Cutiile de viteze zf de pe bmw la fel, sunt sealed for life, in ciuda faptului ca zf, audi sau altii care le folosesc au intervale de service la ele.

                        Comment


                        • #13
                          In ce bani ai gasit masina ? sau mai bine zis in ce buget cauti masina ?

                          Originally posted by marik0 View Post
                          Va salut,

                          O sa fiu in curand posesorul unui mercedes E class 250cdi break w212 din 07.2013, facelift.

                          Am ales varianta asta din motive practice. 1 copil plus unul pe drum, si nevasta cand pleaca de acasa ai impresia ca se muta.

                          Actuala masina, un passat berlina este, incredibil pentru mine, neincapatoare.

                          Avand in vedere ca nu am actele la indemana as avea cateva intrebari:
                          Vin: WDD2122821A839575

                          1. Se poate afla de undeva cand a avut ultima revizie? In afara de reprezentanta?
                          2. Dar daca a fost schimbat uleiul de transmisie?
                          3. Daca nu am actele masinii inca, pot merge la o reprezentanta cu vin-ul si sa aflu istoricul service?
                          4. Pentru varianta 4matic, ce elemente in plus trebuie avute in vedere din punct de vedere intretinere?

                          Ps: va intreb deoarece daca masina are vreun viciu ascuns o pot refuza.

                          Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

                          Comment


                          • #14
                            Buna dimineata ,

                            Masina a costat in jur de 19.000, si am spus ca "o sa fiu in curand", deoarece este inca in Franta.

                            Zi buna.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF