Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Service brake—Visit workshop

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Service brake—Visit workshop

    Ma poate ajuta cineva ? Va rog mult
    Am un E klasse 211. Imi apare un mesaj ! Simbol semnul exclamari intr-un cerc…mesaj afisat..… (Frana de serviciu, vizitati service )..........Ceva in legatura cu franele, nu cred ca-i grav, am rasfoit cartea service, si-mi zice doar sa ma duc la service , nu-mi spune c-a avut loc vreo defectiune, de regula precizeaza cartea si defectiunea..
    A mai patit cineva asa si ce-a fost ?
    Va multumesc

  • #2
    Mergi la reprezentanta, vezi ca nu e de bine, SBC-ul e pe moarte la tine, pompa care baga presiune in sistemul de franare a ajuns la capatul vietii. Daca ai masina cu reviziile la zii la reprezentanta, firma ar trebuii sa ti-l schimbe gratis. ( dar numai garantez daca in prezent il mai schimba moca)
    Vezi ca nu e de joaca...eu am mers pana nu a mai putut...si cand franam trebuia sa apas zdravan pedala...

    Vezi ca sunt 2 topicuri mari si late pe tema asta, da un search cu SBC si ve gasii.
    MB W211 E 270 CDI 210Cp 480Nm BT 89SPP

    Comment


    • #3
      Salut,intradevar este vorba despre SBC conteaza numai ca masina sa afiseze km reali.Aceeasi problema am avut-o si eu cand masina avea aproximativ 120000km.Mi l-au schimbat gratis in Italia.Nu are importanta unde ai facut servis-urile cel putin asa mi-au declarat cei de la MB italia (Verona).Bafta
      mercedes e classe 220cdi w211

      Comment


      • #4
        Trebuie sa schimbi plachetii de frana.

        Comment


        • #5
          Si eu stiu la fel ca e defect de fabricatie si se schmba( sau rescrie soft-ul) gratis doar daca ai km reali si cel putin o revizie la reprezentanta! Succes!

          Comment


          • #6
            Originally posted by rokar View Post
            Trebuie sa schimbi plachetii de frana.
            Nu are treaba cu schimbatul placutelor. Daca era vorba de placute uzate ai fi fost in situatia explicata aici: http://www.clubmercedes.ro/brake-wea...=placute+frana

            Nu te juca. Asculta ce spun colegii in celalat post al tau pe aceeasi tema. "Service Brake" nu inseamna "frana de serviciu" ci iti spune ca ai o problema la frana, de aia si continua mesajul cu Visit Workshop.

            Daca nu mergi direct la reprezentanta ar fi bine cel putin sa o pui pe un tester.

            Bafta.
            W203 - 2001

            Comment


            • #7
              Va rog mai multe detalii !!

              Eu am luat-o din Germa. ea are acolo cateva revizi, nu stiu exact cate,Iar in Romania m-am dus la Bosch Car Service la ultima verificare, parca service C, aveam cunostinte acolo.
              Concluzia : Daca merg in Germania, se poate sa mi-l schimbe la un pret modic ? sau cat de cat rezonabil ?

              Comment


              • #8
                Salut.Cu bani de drum il schimbi aici(platesti manopera),asa am facut si eu,sbc gratis dar am platit manopera treaba cu km la mine era umblat la ei si tot l-au schimbat si am mai schimbat senzor abs si furtunase etriere fata si am dat 15 mil.Mergi inati la service si dupa verdict vezi ce si cum faci .E a 2a schimbare de sbc la masina mea una in Germania si una acasa.Bafta

                Comment


                • #9
                  Originally posted by stevar catalin View Post
                  Eu am luat-o din Germa. ea are acolo cateva revizi, nu stiu exact cate,Iar in Romania m-am dus la Bosch Car Service la ultima verificare, parca service C, aveam cunostinte acolo.
                  Concluzia : Daca merg in Germania, se poate sa mi-l schimbe la un pret modic ? sau cat de cat rezonabil ?
                  Nu trebuie sa te duci in Germania. Schimbul se face gratis la orice reprezentanta sau service autorizat Mercedes din tara.

                  Comment


                  • #10
                    Doar ca s-ar putea sa te puna sa platesti manopera si lichidul de frana. Eu unul asa am patit, nu stiu cat e de corect.

                    Comment


                    • #11
                      Va multumesc din tot sufletul ..

                      Multumesc celor care mi-au scris, daca mai aveti mici detali de transmis, va rog s-o faceti, sunt putin bulversat de SBC-ul asta, abia am revenit din spital dupa o operatie si trei luni de stat acolo..si acum colc peste pupaza SBC.. Unde mai pu-i si oroarea cu care ma duc la reprezentanta, caci acolo, dupa ce ca au preturi exagerate, nu te lasa sa stai langa masina sa asisti la lucrare.
                      Va spun asta dupa o experienta care a patit-o o buna cunostinta, care a scos masina din reprezentanta, de 2 ORI lovita, fiind la prima revizie.adica a scos-o dupa revizie lovita, si sa intors cu ea, i-au reparat-o si cand a scos-o a doua oara iarasi i-au lovit-o... Nu-i vorba de Mercedes, ci de Ford, iar la noi in SB sunt una langa cealalta.
                      Inca odata mii de multumiri celor care mi-au scris..

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by stevar catalin View Post
                        Multumesc celor care mi-au scris, daca mai aveti mici detali de transmis, va rog s-o faceti, sunt putin bulversat de SBC-ul asta, abia am revenit din spital dupa o operatie si trei luni de stat acolo..si acum colc peste pupaza SBC.. Unde mai pu-i si oroarea cu care ma duc la reprezentanta, caci acolo, dupa ce ca au preturi exagerate, nu te lasa sa stai langa masina sa asisti la lucrare.
                        Va spun asta dupa o experienta care a patit-o o buna cunostinta, care a scos masina din reprezentanta, de 2 ORI lovita, fiind la prima revizie.adica a scos-o dupa revizie lovita, si sa intors cu ea, i-au reparat-o si cand a scos-o a doua oara iarasi i-au lovit-o... Nu-i vorba de Mercedes, ci de Ford, iar la noi in SB sunt una langa cealalta.
                        Inca odata mii de multumiri celor care mi-au scris..
                        Sa te faci bine prietene.

                        Cu sau fara SBC, sanatatea e importanta azi, intr-o tara bolnava.

                        Problema trebuia tratata cu seriozitate si "EI", cei de la reprezentanta, te vor trata altfel daca vei avea o pozitie ferma in fata lor. Una este sa te duci acolo cazut din luna, cum o fac majoritatea posesorilor de MB scumpe, si alta este sa ii strangi un pic cu usa, avand un pic de idee cu ce se mananca problema pe care o ai.

                        Off: Eu am fost la Autoclass in Bucuresti pebtru inlocuirea celebrelor bujii de CDI si s-a mirat "expertul" ala de la receptie ca am pus eu problema ruperii bujeiei. Daca veneam fara sa parcurg acest forum, imi tranteau ei povestea cu raspunderea mea in cazul ruperii.

                        Pentru linistea ta, iti propun sa o iei domol, sa mergi la un tester, sa pui aici mesajele date de STAR, apoi sa vedem "impreuna" ce ar trebui sa faci. Am pus in ghilimele acest cuvant deoarece asa cred ca ar trebui sa fim pe acest forum.

                        P.S. Pe primul loc sa fie sanatatea... apoi feirul trebuie vazut asa cum este... viitor "fier vechi".
                        Bafta
                        W203 - 2001

                        Comment


                        • #13
                          SBC-ul se schimba la reprezentanta fara bani daca masina nu are km dati inapoi si ai toate reviziile la timp facute, ce inseamna asta , adica reviziile sa fie memorate in calculatorul de assyst acolo unde resetezi reviziile , DE CE pentru ca la unele revizii ai si schimb de lichid de frana , daca tu nu ai reviziile facute corect se subintelege CA NU AI SCHIMBAT LICHIDUL DE FRANA si atunci cauza pentru care s-a defectat SBC-ul este neschimbarea lichidului de frana .
                          In acel calculator se vede daca ai dat km inapoi ,si atunci se subintelege ca masina are mai multi km .
                          DE ce expira SBC-ul , pentru ca in modulul de sbc este un calculator care calculeaza numarul de apasari efectuate de tine .
                          Daca masina este OK nu ar trebui sa iti faci probleme ci sa mergi la dealer sa spui ca s-a aprins martorul SBC in bord , se face diagnoza si se va vedea ce se constata, poate este nevoie de reprogramarea SBC-ului , adica se pune alt soft.
                          Atentie cine isi baga nasucul in sistemul asta de frana ca sar putea sa iti para rau .
                          Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                          TEL 0722623721.

                          Comment


                          • #14
                            Va salut,
                            va pot spune ca si eu am aceeasi problema (E 200 CDI , W211) si am fost la Tiriac Auto , mi-au zis baietii ca este defect SBC si ca unul nou costa 5500 Ron , nici macar nu au spus ceva despre faptul ca se poate schimba gratuit.Am cautat sa cumpar altul in afara retelei MB dar nu se comercializeaza.In schimb mi-au zis ca pot merge asa ca nu se intimpla nimic, asta probabil pana cand va aparea cu rosu.
                            Succes si sanatate!

                            Comment


                            • #15
                              Am un amic cu un E200 kompressor din 2005 si i-a aparut si lui acelasi mesaj.Daca cineva cu aceeasi problema a rezolvat-o, sa ne spuna si noua .
                              CL 99 BAN W211 E270cdi

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF