Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Schimbare de cutie Slk 200 R170

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare de cutie Slk 200 R170

    Salutare!
    Am gasit un SLK 200 R170 136cp din 1997 la un pret foarte atragator si ma gandeam sa-l cumpar.Problema pe care o are este cutia de viteze automata.Cateodata ramane blocata in viteza 3 sau 4.Cred ca trebuie schimbata.Ma gandeam ca as putea gasi o cutie second pe undeva la dezmembrari.Se potriveste si alt tip de cutie de la alt model de exemplu ,clk w208 cu acelasi motor? Sau trebuie sa gasesc exact un model identic.Se poate pune si cutie manuala(cu schimbul ambreiajului evident)?
    Multumesc anticipat!

  • #2
    Eu zic sa vezi cum o cheama pe cutie si dupa aceea o cauti,aici sau in alte parti....sau pune VIN-ul masinii aici....

    Comment


    • #3
      Nu uita, de obicei, cand e prea frumos sa fie adevarat, chiar nu e...

      Cunosc si eu masina; personal nu mi se pare o investitie buna. Fost lovita pe partea stanga, mecanismul de decapotare lipseste... lovita in spate...
      Mai fa-ti odata calculele si ai sa vezi ce-ti spun.
      Doar daca vrei sa o cumperi, sa o carpesti, sa o faci "aspectuoasa" si sa gasesti un prost sa ti-o cumpere. Asa merita.
      Vorbim de slk-ul alb...

      Comment


      • #4
        ciao
        ca sa faci schimb de la automata la manuala,nu ajunge doar cutia si ambreajul
        ma i tra schimbat cardanul,si diferentialul spate
        si in plus iti schimba cablajul
        poi iti schimba leva de schimb,partea din interior
        posibil sa-ti schimbe si prima parte la toba de esapament
        nu renteaza
        ce serie are?
        tra sa fie la fel cu c,clk de aceleasi cilindrate

        Comment


        • #5
          Originally posted by geroNimo View Post
          ciao
          ca sa faci schimb de la automata la manuala,nu ajunge doar cutia si ambreajul
          ma i tra schimbat cardanul,si diferentialul spate
          si in plus iti schimba cablajul
          poi iti schimba leva de schimb,partea din interior
          posibil sa-ti schimbe si prima parte la toba de esapament
          nu renteaza
          ce serie are?
          tra sa fie la fel cu c,clk de aceleasi cilindrate
          Citeste regulamentul forumului si posteaza mai ingrijit.Litera mare la inceput de propozitie , foloseste punct.

          Comment


          • #6
            Pfuuu
            Asta da
            Conteaza ce scrii,sau cum scrii?!

            Comment


            • #7
              Originally posted by geroNimo View Post
              Pfuuu
              Asta da
              Conteaza ce scrii,sau cum scrii?!
              Intr-adevar conteaza informatia, dar noi pe-aici tinem la scrisul corect gramatical. Poate cerem mult, poate nu dar asta e regula. Rugamintea ar fi sa citesti regulamentul si sa-l respecti.
              Nu de alta dar ceea ce scri tu (din stiinta) mai stiu probabil inca 10 de pe acest forum. Cu toate astea ei aleg sa o scrie frumos si ingrijit.
              Care crezi ca e mai apreciat?
              Respecte si multa sanatate!
              E220 cdi W210, 2001

              E320 W210, 1997
              C180 W202, 1994
              W123 200D, 1978 cu inima de W124


              Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

              Comment


              • #8
                durerosi sunteti
                pe nici un forum din lumea intreaga ,asa ceva nu am auzit
                e ceva cu scrisul corect gramatical
                s-a mai intamplat o data in public ,cand au fost rapiti ` ziaristii ` in irak
                au trimis mesajul scris corect gramatical-cu cratime,alea alea
                numai asa au ras o lume intreaga de noi-romanii
                vreti sa fim luati in ras si noi forumul MERCEDES?
                multumesc

                Comment


                • #9
                  Sa inteleg ca ai probleme cu respectatul regulamentelor? Printre altele scrie pe acolo si ca in campul "location" trebuie sa scri din ce oras esti. Mi-e foarte clar ca nu l-ai citit (regulamentul).
                  Nu stiu cum suntem "noi" romanii, dar pot sa-ti spun ca pentru unii a scrie cu cratima si litere mari vine de la sine, si nu trebuie sa se chinuie. Faptul ca nu vrei, denota doar lene. Nu te obosi sa-mi raspunzi acid ca nu are sens. Alt raspuns nu mai dau ca sunt off topic.
                  E220 cdi W210, 2001

                  E320 W210, 1997
                  C180 W202, 1994
                  W123 200D, 1978 cu inima de W124


                  Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                  Comment


                  • #10
                    scrie foarte clar de unde sunt,trebuie doar sa stii indicativele oraselor
                    punct

                    Comment


                    • #11
                      Nu cred ca trebuie schimbata cutia de viteze ci numai sa pui un tester sa vezi ce cod de greseala este dupa aceea este foarte simplu ;cutia se schimba cand este sparta dar si atunci se repara ORICE CUTIE DE VITEZE AUTOMATA SE REPARA DE LA MOTOCICLETA LA MASINILE DE CURSE NU STIU CINE A ARUNCAT ACEASTA PIATRA IN BALTA CU CUTIILE HIDRAMATE CA NU SE REPARA ESTE TOTAL NEADEVARAT [ORICE CUTIE AUTOMATA SE REPARA]
                      Last edited by razor; 12-29-2009, 23:49 PM. Reason: Te rog sa nu mai scrii cu majuscule si sa corectezi textul.Intelegem si noi ca se repara.
                      Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                      TEL 0722623721.

                      Comment


                      • #12
                        Stim ca se repara ... dar la noi in tara prost spre foarte prost (
                        1991 R129 300SL-24
                        1991 w124 300CE-24
                        1993 w202 C280
                        1978 w116 450SEL 6.9
                        1987 w201 190E 2.0
                        1991 Lancia Thema 8.32 Ferrari

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Ford_V6 View Post
                          Stim ca se repara ... dar la noi in tara prost spre foarte prost (
                          Gresit. La noi in tara nu sant pregatiti sa plateasca pt o reparatie ca lumea. Eu am reparat cateva (nu a fost ieftin) si merg fara nici un fel de problema.
                          Diagnoza Star, reparatii mecanica si electrica pentru auto fabricate dupa 1995.

                          Comment


                          • #14
                            Cati sunt ca tine care stiu cu ce se manaca o hidramata ? prea putini ... din pacate marea majoritate dicteaza starea pietei intr-un anumit domeniu nu cateva exceptii
                            1991 R129 300SL-24
                            1991 w124 300CE-24
                            1993 w202 C280
                            1978 w116 450SEL 6.9
                            1987 w201 190E 2.0
                            1991 Lancia Thema 8.32 Ferrari

                            Comment


                            • #15
                              Buna seara ,FORD V6 da-mi voie sa te contrazic, in domeniul cutiilor automate nu exista monopol in romania ,sunt foarte putine firme care repara cutii automate ,de ce spun acest lucru ,deoare ce am lucrat ceva ani (12) si inca mai repar cutii automate (toata gama de cutii automate ;europa ,america , japonia incusiv autobuze si camioane) si stiu cine se ocupa cu asa ceva .
                              Problema se pune in cazul cutiilor generatie veche 1950-1995(cele cu comanda hidraulica) deoare ce masinile sunt ieftine ,iara reparatia este destul de dificila si costisitoare ca bani cit costa masina si cit costa reparatia
                              Pot spune ca muncesti mai mult la una mai veche de cit la una noua mercedes sau bmw.
                              Inca ceva sunt foarte multi care nu stiu sa marga cu aceste cutii si ce se face cu ele .
                              Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                              TEL 0722623721.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF