Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Schimbare cutie viteza automata la manuala w906 om651.

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare cutie viteza automata la manuala w906 om651.

    Buna, detin un w906 2011 euro 5, are cutie auto in 5 trepte si as dori sa pun manuala.
    Daca ma poate ajuta cineva cu informatii despre ce componente este nevoie, ma refer daca merge orice cutie in 6 trepte ma refer la anul de fabricatie al masini donatoare.
    Ca si lungime cutiile sunt egale sau este nevoie si de primul segment din cardan?
    Ce mai este nevoie in afara de cutie, timonerie, pedale?
    Multumesc.
    Last edited by cornelyu; 01-23-2018, 13:06 PM.

  • #2
    La modelul tau, cutia tine dublu decât motorul...

    De ce vrei sa schimbi cutia?
    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #3
      Ma termina consumul, lipseste a 6a viteza, la 2500 rot/min am 90 km/h, la 3000 110 km/h.
      Daca ar avea manuala cu 6 trepte la 90 km/h ar avea 2200rot/min.

      Comment


      • #4
        Poate o sa se păstreze rapoartele in cazul cutiei manuale pe mașină ta. Colegii cu experiența în Sprinter îți pot explica.
        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


        www.mbretrofit.ro

        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

        Comment


        • #5
          Originally posted by cl600 View Post
          Poate o sa se pãstreze rapoartele in cazul cutiei manuale pe mașinã ta. Colegii cu experiența în Sprinter îți pot explica.
          La model mai vechi(411 CDI,an 2002) am schimbat cutie semiautomata Sprintshift cu 6 trepte cu manuala cu 5 trepte si in ultima tr.de viteza sunt identice rapoartele dintre turatie si viteza.
          Poate ai putea pune alt grup la diferential,mai de fuga....este doar o parere ....

          Comment


          • #6
            Schimbare cutie viteza automata la manuala w906 om651.

            Atunci hai sa vedem ce viteza aveti cu manuala in 6 trepte raport de grup 46:11 4,182 gasiti raportul de grup si pe etchieta de pe scaun sofer.
            Multumesc.

            Comment


            • #7
              Originally posted by cornelyu View Post
              Atunci hai sa vedem ce viteza aveti cu manuala in 6 trepte raport de grup 46:11 4,182 gasiti raportul de grup si pe etchieta de pe scaun sofer.
              Multumesc.


              Dupa mai mult sapat pe net raportul in a 6 viteza manuala este 0.828.
              Iar raportul la cea automata este de 0.83, deci mare schimbare nu este.
              Abia la cutia 7G raportul la a7 viteza este de 0.728 de aici ar iesi o economie de 0.5l/100 km.

              Comment


              • #8
                Salut, dupa 2010 nu au toate 7 G-Tronic + , ca eu asa vad pe toate anunturile de vanzare ??
                Apoi, eu zic ca toata faza e din grup nu din cutie !!!Cel putin asa era pe W903, cele doua masini avute aveau grupul diferit, dar nu prea am vazut diferente la consum !De aia zic ca diferenta de viteza si turatie vine doar din grup,cred eu.Esti sigur ca nu vine consumul de la altceva??
                Ca fapt divers, despre ce consum vorbesti si in ce conditii viteza/greutate/intern sau extern ?Intreb pentru ca , din pacate pentru mine, dupa o luna jumatate de cautat V6-le dorit am mari sanse sa iau un 316, manual din 2013 Stima.
                Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                Comment


                • #9
                  Schimbare cutie viteza automata la manuala w906 om651.

                  Salut, sa pus 7G tronic incepand din 2011 dar nu toti care vand specifica acest lucru, doar cutie automata si atat.
                  Om651 Twin turbo 163cp este tras de par la propriu din toate punctele de vedere, deja dupa 50k km admisia de aer are ulei pe sub ea si ca sa ii schimb suruburile ca vezi doamne sau intins trebuie sa dai motorul jos.
                  Consumul este cam asa 11.5/100 km gol, incarcat in ansamblu 7t total 17-20/100km depinde cum bate vantul. Totul calculat in regim de autostrada mers cuminte la viteza de camion.
                  A mea tracteaza legal 3.5t deci total 7t.
                  Pe tester totul e ok injectoare turbo DPF Off.
                  Daca iti iei 316 om651 eu ies de pe forum.
                  Fa asa ceva si esti mai castigat.
                  Eu am sa o fac cat de curand.
                  Last edited by cornelyu; 01-24-2018, 21:35 PM.

                  Comment


                  • #10
                    Of topic: dragul meu coleg, sa iti dea Dumnezeu sanatate ca ai avut gura aurita !Mai exact ,te-am scutit sa parasesti acest forum !!!Daca aseara la ora la carea scriam, aveam rezervat in Frankfurt un 316 ,alb din 2013, cei drept destul de dotat si cu 200 tkm, la care urma sa merg azi sa il iau, in acel timp a fost postat un 319 ,culmea, la 50 de km de mine, pe care am fost azi si l-am cumparat !!!Urmeaza prezentarea in sectiune potrivita, si rugamintea sa strigi dupa mine prin Europa ca am impresia ca mergem pe drumuri identice si sa bem ceva impreuna..Stima.
                    Attached Files
                    Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                    Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                    Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                    SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                    https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                    Comment


                    • #11
                      Off topic, sunt curios la consum, se zice ca are consum constant.

                      Comment


                      • #12
                        In bord, pe ultimii 30 000 de km, folosita doar in oras ( am cunoscut propietarul ) are un consum de 13,3 % .A, am uitat sa zic:cutie automata!!
                        Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                        Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                        Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                        SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                        https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Cristi Nazarov View Post
                          In bord, pe ultimii 30 000 de km, folosita doar in oras ( am cunoscut propietarul ) are un consum de 13,3 % .A, am uitat sa zic:cutie automata!!


                          Zi-mi cand ajungi acasa ce si cum consuma, cutia e cu 7?
                          Ce raport ai la grup? Scrie pe eticheta de pe scaun la mine e 4,182
                          Cat poate sa traga?
                          Sa o stapanesti sanatos si sa produca cat mai mult si fara evenimente.

                          Comment


                          • #14
                            Eu ...sunt acasa, ca locuiesc in Germania de ceva timp.... .Maine plec pana in Belgia si spoi spre Romanica....tractabil doar 2000 kg, cutia cred si sper cu 7, restul ti le zic cand ma intorc...Multumesc de urari.Stima.
                            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                            Comment


                            • #15
                              Nu stiu cat va ajuta : W903 , 2,7 din 2006 (970.000 km) , automata cu 5 viteze ,grup 41:11 , are 84 km/h la 2000 rot/min , 90 km/2100 , 100 km /2400 .Consum la 90 /h intre 11,5 si 14 , in functie de greutate si mai ales de vant (parasuta de franare - duba de 20 mc).Cristi sa spui la ce turatie schimba schimba vitezele (daca mergi cuminte).
                              O seara buna
                              Last edited by florin.s; 01-25-2018, 20:59 PM.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF