Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Schimbare bucșă punte spate

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare bucșă punte spate

    Vreau sa schimb bucșa de la puntea spate-dreapta. Ma poate ajuta cineva?
    Last edited by Luxian; 06-26-2012, 15:41 PM. Reason: Analfabetism

  • #2
    Nu inteleg! Ce bucsa vrei sa schimbi la puntea "spate -dreapta"? Puntea spate e una singura.
    Probabil te referi la bratele oscilante. Acolo nu exista bucsa, sunt cate doi rulmenti oscilanti pe fiecare brat.
    Daca tot vrei sa schimbi, schimba pe ambele parti. Mai multe detalii aici:http://www.aclassinfo.co.uk/mypage.21.htm
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

    Comment


    • #3
      Originally posted by LauLaur View Post
      Nu inteleg! Ce bucsa vrei sa schimbi la puntea "spate -dreapta"? Puntea spate e una singura.
      Probabil te referi la bratele oscilante. Acolo nu exista bucsa, sunt cate doi rulmenti oscilanti pe fiecare brat.
      Daca tot vrei sa schimbi, schimba pe ambele parti. Mai multe detalii aici:http://www.aclassinfo.co.uk/mypage.21.htm
      Si mie imi troncane ceva daca am greutate sau dau in gropi . M-am gandit ca nu sunt bucse pentru ca am vazut ca pe telescop, care e nou, sunt singurele bucse. Bratul oscilant vine cu rulmenti cu tot? Ai idee si cam cat e unul?

      Comment


      • #4
        Eu am schimbat recent la bratul oscilant din dreapta, cei doi rulmenti si nu a fost foarte greu, dar la mine "gargarita " era de necontrolat atunci cand dadeam in gropi. Avea tendinta de a "sari" spatele masini spre dreapta.
        Deci daca sunt rulmentii aceia, masina face ceva mai mult decat troncanit.
        I-am gasit sub forma de " Set reparatie - bucsa punte spate" si m-a costat aproximativ 200 lei.
        Ce ar mai fi de adaugat este ca eu am reusit sa fac reparatia fara sa mai desfac furtunele de frana ci doar amortizorul si arcul si am lucrat langa masina. Rulmentii vechi au iesit foarte usor si toata operatiunea a durat maxim o ora.

        Comment


        • #5
          Salut!
          Am vazut candva brate oscilante cu tot cu rulmenti dar nu-mi mai "pica fisa" pe unde. Cel mai usor este sa schimbi doar rulmentii. Asa cum a scris si colegul ciobanita2002 ii gasesti sub forma unui set de reparatie.
          Primul indiciu ca exista uzura la bratele oscilante il reprezinta unghiul de cadere al rotilor spate. Masina sta "cracanata" ca o ratusca.
          Uzura nu apare pe bratul in sine, ci pe ax.
          Duminica Faina!
          Last edited by LauLaur; 07-22-2012, 15:32 PM.
          Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

          Comment


          • #6
            Originally posted by LauLaur View Post
            Salut!
            Am vazut candva brate oscilante cu tot cu rulmenti dar nu-mi mai "pica fisa" pe unde. Cel mai usor este sa schimbi doar rulmentii. Asa cum a scris si colegul ciobanita2002 ii gasesti sub forma unui set de reparatie.
            Primul indiciu ca exista uzura la bratele oscilante il reprezinta unghiul de cadere al rotilor spate. Masina sta "cracanata" ca o ratusca.
            Uzura nu apare pe bratul in sine, ci pe ax.
            Duminica Faina!


            Nu sta "cracanata" doar face zgomot daca am bagaje + 2 persoane in spate. E un zgomot aleator, un trancanit metalic si da, daca dau in gropi danseaza un pic de spate. O sa incerc doar cu rulmentii dar trebuie schimati pe ambele parti sau doar pe partea cu probleme ? Amortizoarele spate le-am inlocuit.

            Comment


            • #7
              Daca masina nu danseaza, dar aveti un zgomot metalic, verificati talerele de sub arcurile spate.Sunt 2 perechi, unul de cauciuc si unul de metal peste.
              Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
              https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

              Comment


              • #8
                Am fost azi si am urcat-o pe elevator. Are un mare mare joc pe axul de pe brat (de aia cam dansa de spate), cel cu 2 rulmenti. Tot ansamblul ax+rulmenti+o chestie din plastic care vine peste ax, le-am gasit la un prieten cu magazin de piese, de la Febi la 150 Ron. Se gaseau si mai jos ca pret dar nesemnificativ.

                Comment


                • #9
                  Asa arata
                  Attached Files

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by RaduR View Post
                    Am fost azi si am urcat-o pe elevator. Are un mare mare joc pe axul de pe brat (de aia cam dansa de spate), cel cu 2 rulmenti. Tot ansamblul ax+rulmenti+o chestie din plastic care vine peste ax, le-am gasit la un prieten cu magazin de piese, de la Febi la 150 Ron. Se gaseau si mai jos ca pret dar nesemnificativ.
                    Bune la pret pisele! Schimba-le si pe partea cealalta ca sa faci treaba completa!
                    Spor la treaba si bafta multa!
                    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by ciobanita2002 View Post
                      Eu am schimbat recent la bratul oscilant din dreapta, cei doi rulmenti si nu a fost foarte greu, dar la mine "gargarita " era de necontrolat atunci cand dadeam in gropi. Avea tendinta de a "sari" spatele masini spre dreapta.
                      Salut , sunt nou pe acest forum si am aceeasi problema cu masina , nu pot merge mai mult de 60 cu ea , daca dau intr-o groapa imi sare urat ,troncane mereu foarte tare , am crezut ca sunt bucsele si chiar vroiam sa le schimb , cred ca e aceeasi problema ... dupa reparatie cei care au facut , sa mai auzit ceva ,a mai sarit masina?

                      Comment


                      • #12
                        Nu te lega schimba doar pe partea cu probleme !Eu ieri am schimbat doar pe stanga la mine nu avea gram de joc doar ca pocnea urat de tot la unele gropi si am gasit rulmentul varza camasa exterioara avea imprimat in ea urma la bile ! asta inseamna sa nu lasati masina pana incepe sa aiba joc de no mai poti controla pe strada ! Eu unu am dat amortizorul jos mecanicul era in canal cu mine si eu miscam de carligu masini sus-jos si la baza bratului pocnea groaznic! Tocmai era deschis de mine un topic pe tema asta da na !
                        diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

                        Comment


                        • #13
                          salut - la mine pocnea ceva sub masina la denivelari iar daca ridici masina pe cric si verifici jocurile la roata o sa iti dai seama. kit rulmenti pe Febi la 167 lei pe o parte.

                          Comment


                          • #14
                            Recent am schimbat amortizoarele spate.
                            Dupa operatiunea asta, domnii de la service au spus ca am lipsa 2 bucsi punte spate.
                            Problema e urmatoarea: pentru montare au spus ca trebuie data puntea spate jos; daca fac asta, e o mare posibilitate sa se rupa cablurile franei de mana (care sunt ruginite-foarte ruginite). Pe langa asta, si conductele (furtunele) de frana sunt ruginite si ar trebui schimbate...

                            Mi-au facut deviz:

                            Manopera +
                            2 Cabluri frana +
                            Lichid frana +
                            2 Conducte frana +
                            2 Bucsi
                            __________

                            1100 RON

                            M-au terminat. D-abia am bagat 1400 in amortizoare, schimb de ulei + filtre (+ 20 prezoane). Urmeaza luni arcuri + tampoane 415 RON. Cum poate sa coste alea de mai sus 1100?
                            Last edited by sees; 03-29-2014, 09:07 AM.
                            proud owner of "Jeanette" - A160 W168, Elegance, 102 hp, anul 2000

                            Comment


                            • #15
                              Omule, astia isi bat joc de tine. Iti fac eu un "deviz" cu ce gasesc.
                              Cablu frana de mana 50ronx2-100 ron
                              Lichid frana ATE dot4 1L - 24 ron(incape 600grame in toata instalatia)
                              Furtun frana ATE 59ronx2 -118 ron
                              Bucsi punte spate 22x2 -44ron
                              65x2 -130ron
                              102x2 -204ron
                              Buscile sunt Lemforder si nu ai nevoie decat de doua vad.
                              Total-620 ron
                              Pentru calcul am folosit piese de calitate, nu cele mai iesftine. Se pot folosi si piese cu raport calitate/pret mai bun. Sfatul meu este sa iti cumperi singurel piesele daca vrei sa-ti mai ramana si ceva de benzina .
                              M-am folosit de site-ul asta , fara a avea intentia de a face reclama.
                              Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF