Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Scaun Comfort Mercedes Sprinter

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scaun Comfort Mercedes Sprinter

    Ziua buna dragi colegi,

    Mi s-a pus pata sa inlocuiesc actualul scaun de la nou achizitionatul Sprinter cu unul cu amortizare fie aer sau hidraulic . Ce ma sfatuiti ? Unde pot gasi sau comanda?
    Am vazut ca daca il comanzi la o masina noua pretul ajunge la 430Euro insa Mercedes spune ca numai ca optiune il poti comanda impreuna cu masina noua si nu ca piesa aparte ...
    O fi adevarat ?
    Multumesc anticipat.
    ML270 CDI 2004

  • #2
    Originally posted by emanoeladrian View Post
    numai ca optiune il poti comanda impreuna cu masina noua si nu ca piesa aparte ... O fi adevarat ?
    În necunoștință de cauză, dar pun și eu o întrebare de neam prost: și dacă la o mașină care are montat un astfel de scaun, acela se strică, ce se întâmplă, nu se mai schimbă ? Vorba lu' cineva: ”n-aș prea-aș crede” ... Trebuie să existe și ca piesă !
    Lord W126 500SE -> 2.5D
    Lady W123 230C -> 240D
    W124 -> 200D
    W208 CLK200 -> 2.0

    W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
    Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
    Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

    Comment


    • #3
      Intreaba la colegul CL600 daca se poate aduce.In Italia se poate comanda nou.
      Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

      Comment


      • #4
        Nu va bateti capul cu nou !!!Costa probabil cat jumatate din masina si inca un set motor !!!
        De preferat cauta la dezmembrari ca cealalta optiune, olx inca nu e disponibila in Belgia !!! Sau daca gasesti in Romania ti-l livrez eu ca vin saptamanal pe acolo !!!Stima.
        PS: la modelul vechi am vrut sa schimb doar cotiera ca era uzata si costa doar...870 lei, cam 200 euro la momentul respectiv acum 2 ani....Cat poate costa scaunul, nu vreau sa ma gandesc....Acum ma intelegi de ce eu am cautat sa cumpar masina cu cat mai multe optiuni ??
        Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
        Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
        Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
        SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
        https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

        Comment


        • #5
          Merci Cristi , am gasit in Olanda dar cer o 'caruta de bani' pe el, uite raspunsul unei firme care are la vanzare scaune second hand :


          Dear Adrian,

          The costs are from € 750 until € 850,- ex. Tax.

          Met vriendelijke groet,

          Dennis Boomkamp

          Beschrijving: Beschrijving: Logo Handtekening
          Boomkamp Trading
          Edisonstraat 4
          7601 PS ALMELO
          Tel. : +31 (0)546 745310
          Mob. : +31 (0)6 48974836
          Fax. : +31 (0)546 745319
          Email. : info@boomkamp-trading.nl
          Website. : www.boomkamp-trading.nl

          Cat priveste olx in Belgia au si ei unul se numeste www.kapaza.be , este interesant si plin de lucruri bune uneori .
          ML270 CDI 2004

          Comment


          • #6
            In Romanica gasesti rar asa ceva, dar nu am vazut pret mai mare de 200-250 de euro...Urmareste netul pe la noi si poate gasesti, sau incearca pe la voi pe la parcuri cu masini accidentate poate prinzi una cu asa ceva..Stiu unii prin Roeselare, Turbo Hoet parca le spune dar nu cunosc daca au prin toata Belgia...Stima.
            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

            Comment


            • #7
              Multumesc Cristi, urmaresc toate site-urile de anunturi din Olanda,Belgia si Franta....

              Apropo, cum ai rezolvat tu problema marfii pe care o transporti, ma refer la sistemul de rigidizare in compartimentul cargo.E neplacut sa se plimbe marfa stanga/dreapta/inainte si inapoi in timp ce mergi.
              Am vazut un sistem de sine, chingi,plase...dar nu stiu de unde sa cumpar asa ceva..!? Ai vre-o sursa ? Ma gandeam sa trec pe la Bauhaus sau Obi in Germania dar nu sunt sigur ca o sa gasesc .
              ML270 CDI 2004

              Comment


              • #8
                Scaun pe aer implica si un compresor,este folosit mai mult la camioane.Cel cu amortizor hidraulic se gaseste si pe alte marci,fabricat de ISRI,cred ca nu este greu de adaptat.
                In ce priveste ancorarea marfurilor,nu te juca,amenzile sunt destul de mari.De preferat sa folosesti ocheti montati in podea sau pe stalpi,era un post mai sus unde chiar Cristi spunea ce si cum.
                Succes

                Comment


                • #9
                  Pt ancora marfa eu folosesc asa ceva http://www.directorproduse.ro/oferte/manere-stupi/
                  sunt prinse pe stalpi in patru puncte cu autoforante.Se gasesc la hornbach si costa 5 ron cele mici si 9 cele mari.Recomand cele mici sunt mai rezistente.
                  Cineflorix trans srl

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc Florin, multumesc Free Ride !

                    Nu o sa car marfuri,masina este destinata pentru mine si familie dar in drumurile mele mai fac cumparaturi pentru casa..alea...alea si nu vreau sa se plimbe in toata masina cand iau curbe sau urc/cobor pante.
                    Ma intereseaza si unde gasesc plase, chingi ..etc ? am sa caut si la Obi,Baumacht in Germania sa vad ce pot adapta.

                    Exista firme in Romania sau in Europa care pregatesc masinile din punctul asta de vedere ?

                    Multumesc.
                    ML270 CDI 2004

                    Comment


                    • #11
                      Anul trecut, am vazut la un tip din SV, pe Olx, un scaun ca si al meu si cerea 350 euro, neg. Avea si incalzire in scaun. Provenea din dezmembrari.
                      Cat despre ancorarea marfii...eu am pus vreo 10 ocheti, si in podea si in lateralele masinii.

                      Comment


                      • #12
                        Swingsitz

                        Rezolvat problema..se monteaza la Mercedes Nagel in Germania scaun cu suspensie nou. Toata lucrarea intra in garantia masinii. Trebuie si un update la ECU.Scaun cu incalzire si airbag.
                        Initial Mercedes Stuttgart nu a agreeat cererea mea dar pana la urma au acceptat, au dat OK-ul si livrat scaunul.
                        ML270 CDI 2004

                        Comment


                        • #13
                          Pretul cat a fost?
                          Cineflorix trans srl

                          Comment


                          • #14
                            "Halatul' cam scump si de cateva ori eram gata sa renunt...
                            1500Euro cost total scaun si manopera. De 3 ori mai scump decat daca il alegi ca optiune cand o cumperi noua.
                            ML270 CDI 2004

                            Comment


                            • #15
                              Un scaun nou

                              Ieri camionasul s-a innoit ! A primit si masina si fundul meu un scaun confortabil.
                              Asa mai merge......

                              Si un stop in Elvetia de o noapte, cuminte camionasul a urcat sus in Alpi .
                              Attached Files
                              ML270 CDI 2004

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF