Mercedes Benz Forum
Atentie :
Acest forum este destinat pasionatilor de Mercedes Benz din Romania.Orice informatie oferita de dvs va contribui la buna dezvoltare a acestui forum.Nu uitati sa va inregistrati pe forum.

Go Back   Mercedes Benz Forum > Limuzine > Mercedes Benz A Klasse > Sfaturi la achizitie - A Klasse

Salutare tuturor! Ma puteti sfatui, va rog, in privinta unui A-Class 160?!

Sfaturi la achizitie - A Klasse

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-12-2015, 18:43 PM   #1
Bert
Junior Member

Motorizare : Benzina
:
[Junior Member]
Default Salutare tuturor! Ma puteti sfatui, va rog, in privinta unui A-Class 160?!

Salut!

Doresc sa-mi cumpar un A-Class 160, poate chiar un A-Class 140, de partea lui fiind taxa mai mica! M-am gandit ca asta este singurul loc de unde pot afla informatii pretioase despre aceasta masina! Ca atare, va rog frumos, daca imi puteti oferi ceva sfaturi, le voi aprecia pe fiecare in parte! :-)

Bugetul meu este de 2000euro max. Mi-ar fi placut, ce-i drept, sa-mi cumpar un Audi A2, insa, sunt cu mult mai scumpe! Asa ca, pentru inceput, as vrea sa-mi cumpar un A-Class 2002-2003, o masina care de altfel imi place foarte mult!

Va multumesc anticipat!

Last edited by Bert; 10-12-2015 at 18:45 PM.
Bert is offline   Reply With Quote
Old 10-12-2015, 19:09 PM   #2
cezarkage
Senior Member

cezarkage's Avatar

Motorizare : 1.4 W168 Benzina
:
[Senior Member]

Salutare. E cam greu de discutat daca nu ai niste anunturi, poze, etc. ... Dintre un A140 si un A160 as merge pe un A160, pentru putere si un consum asemanator ca la A140 poate chiar mai mic. Dupa ce mi-am luat masina, am analizat si alte modele asemanatoare, Audi A2 si Mitubishi Colt, dar nu as da niciodata masina pe modelele mentionate anterior. In rest, toate masinile au probleme iar cand cumperi una sh, e o loterie daca nu faci o diagnoza si nu ai pe cineva care sa cunoasca cat de cat masina. Ca sa-ti faci o parere citeste forumul. In rest, multa bafta si te asteptam "in familie".

Last edited by cezarkage; 10-12-2015 at 19:14 PM.
cezarkage is offline   Reply With Quote
Old 10-12-2015, 19:34 PM   #3
Bert
Junior Member

:
[Junior Member]

Multumesc mult pentru raspuns, Cezar! Am citit mai tot pe forum de ceva vreme, insa pana azi, nu am avut cont! :-) Si mie mi-ar placea tot A160! Am gasit cateva anunturi, dar abia in 2 saptamani voi ajunge in Ro. Uite, spre exemplu mi-a placut:

http://olx.ro/oferta/mercedes-a-klas...tml#25072360ff

dar culoarea interiorului imi displace total! :-D
Old 10-12-2015, 22:54 PM   #4
Bert
Junior Member

:
[Junior Member]

intre timp am gasit si acest model! arata excelent! :-)

http://autovit.ro/anunt/mercedes-ben...tml#f8b7e458c1
Old 10-13-2015, 10:28 AM   #5
Crb
Senior Member

Crb's Avatar

Motorizare : 1.4
:
[Senior Member]

Din experienta tin sa nu recomand aceasta masina pentru drumuri proaste, pline de gropi, denivelari.
A mea are toate jantele indoite, este racaita bine pe sub (are si vreo 3-4 plasticuri rupte plus un tampon de cric pierdut), telescoapele n-au mai facut fata iar la denivelari din asfalt (valuri) mi se aprinde destul de des martorul pe bord (si pierd controlul).
Ca masina de oras e geniala, mica si agila, usor de parcat, destul de incapatoare in interior.
Desi nu imi place varianta de cauciucuri pe care le suporta masina asta (destul de joase) pot sa zic ca sunt foarte incantat de pozitionarea baii de ulei care pana acum nu s-a spart desi am dat destul de bine cu garda de sol de nenumarate ori.
Old 10-13-2015, 11:50 AM   #6
Bert
Junior Member

:
[Junior Member]

Salut!

Multumesc pentru raspuns, Crb! As folosi masina 90% in oras, dar si un drum in afara tarii m-ar bucura! Stiu ca este putin mai joasa, spre deosebire de Audi A2. Ramane sa ma gandesc exact ce voi alege dintre A-Class 160 si Audi A2 1.4/1.6FSI. Ambele imi plac foarte mult, cu un plus pentru Audi la interior. M-ar ajuta mult parerile si sfaturile voastre in aceasta privinta!

O zi buna!
Old 10-13-2015, 11:58 AM   #7
Bert
Junior Member

:
[Junior Member]

P.S. chiar imi doresc o masina decenta, de aceea m-am gandit sa mai adaug pe langa acei 2000euro, inca 1000-max.1500euro.
Old 10-13-2015, 13:08 PM   #8
Crb
Senior Member

Crb's Avatar

:
[Senior Member]

Inca nu am mers cu Audi dar pot sa iti zic ca eu sunt incantat de interiorul A-ului meu. Este confortabil, mai spatios decat ai crede privindu-l din afara. Ca si inaltime, masina se apropie de inaltimea unui SUV. Eu am 1.80 si in multe masini am probleme cand stau pe bancheta din spate (ating cu capul de plafon). La asta nu a fost cazul. Chiar si cu scaunul soferului dat la maxim in spate tot ramane loc de picioare pentru pasagerul din spate.
Cu bancheta rabatata din spate am reusit sa bag bicicleta mea (o cursiera) fara sa o dezmembrez deci sunt foarte mandru de acest aspect.

Per total ca si interior sunt extrem de multumit de masina, mai multumit decat masina lu' taicameu, un Land Rover Freelander dn 2005. Singura nemultumire a mea (moft) e ca nu am trapa. Imi plac in mod special trapele de pe masina asta.
Old 10-13-2015, 15:14 PM   #9
Bert
Junior Member

:
[Junior Member]

Merci, Crb! Ma ajuta mult orice detaliu despre masina! Stiu ca este spatioasa si ca oricand la nevoie o pot transforma intr-un minivan!Sper, cat de curand, sa le vad pe ambele, incat sa-mi fac o idee clara!

O zi faina!
Old 10-13-2015, 19:57 PM   #10
LauLaur
V.I.P

LauLaur's Avatar

Motorizare : 1598 cmc benzina
:
[V.I.P]

A160, ar fi sfatul meu!
Bubele specifice le gasesti pe forum. Buna alegerea anului de fabricatie, in 2002 s-a renuntat la Ecu-ul cu debitmetrul incorporat.
Bafta in alegerea gargaritei!
Old 10-13-2015, 22:03 PM   #11
Bert
Junior Member

:
[Junior Member]

Salut Laur,

Merci pentru raspuns! Citisem pe forum ca modelele fabricate din 2002 ar fi cele mai ok! Acum, sper ca si taxa de inmatriculare sa fie decenta! Dar dupa cum am spus si mai sus, mi-ar placea sa vad ambele masini - A-Class si Audi A2! Am citit pe ceva forum-uri cum ca Audi ar fi mai fiabila si cu un consum mai mic, datorat caroseriei din aluminiu! Stiu problemele unei astfel de caroserii, in cazul unui accident, dar si caroseria A-Class e "renumita" pentru rugina, mai ales la usile din spate! Ramane de vazut pentru ca nu as vrea sa tin masina 10 ani! :-)
Seara buna!
Old 10-14-2015, 10:38 AM   #12
Crb
Senior Member

Crb's Avatar

:
[Senior Member]

Nu stiu ce sa zic despre rugina aia asa renumita la usile din spate. Eu am masina de 3 ani, am luat-o cu rugina sub vopsea (vopseaua umflata) si abia acum cateva saptamani din cauza unui mic accident a trebuit sa imi bag nasul si sa rezolv problema. Rugina era prezenta de mai bine de 3 ani (de cand am luat masina) si totusi era doar superficiala, nici nu a trebuit sa ma chinui prea mult sa scap de ea.
In schimb daca nu esti atent la portiunile de sub masina, nu te vad bine. Am vazut una la care puteai sa bagi mana prin jugul motor (suportul ala din fata al motorului). Primul lucru cand am luat-o a fost sa verific starea fierului de sub ea si la o saptamana dupa achizitie am curatat-o si i-am tras o vopsea noua.
Old 10-14-2015, 11:30 AM   #13
Bert
Junior Member

:
[Junior Member]

Am inteles! :-D Oricum, voi merge sa cumpar masina insotit de cineva care are service auto, deci, total pregatit! Apoi, imediat va fi supusa unor teste, iar daca totul va fi in regula, o voi cumpara!

Zi faina!

Last edited by Bert; 10-14-2015 at 11:33 AM.
Old 10-14-2015, 11:35 AM   #14
Crb
Senior Member

Crb's Avatar

:
[Senior Member]

Inainte sa o cumperi pune-o neaparat pe un elevator si uita-te atent sub ea.
Old 10-14-2015, 11:36 AM   #15
Bert
Junior Member

:
[Junior Member]

Cu siguranta!
Old 10-16-2015, 16:06 PM   #16
gruiarew
Senior Member

Motorizare : W168 A160 '99 Benzină
:
[Senior Member]

Vă salut,

Să mă bag şi eu īn discuţii, deşi poate unele s-au spus deja.

Deşi pare mică e a naibii de spaţioasă īn interior. Bancheta din spate se rabatează foarte uşor sau se scoate de tot (tragi de 2 manete). Poţi căra cam ce-ţi trece prin cap cu ea, podeaua e dreaptă.

Poziţia la volan e destul de īnaltă (poate rādeţi de mine) dar noaptea nu mai eşti "orbit" atāt de des. Cu toate astea vizibiitatea īn spate e foarte proastă din punctul meu de vedere.

Cu gropile ce să zic, cred că se simt īn orice maşină. Oricum nu e foarte confortabilă. Stai cam ca īntr-un microbuz. Şi scutură, chiar simţi fiecare denivelare. Cu roţile, mă gāndesc că au redus talonul din cauză că au pus-o pe-o latură (faza cu testul elanului).

Fiabilitate, nu ştiu ce să zic. Eu pe a mea am luat-o cu distribuţia praf (zornăia īn draci), dar de atunci am fost la service doar ca să-mi duc colegii să-şi ia maşinile lor. Piesele nu mi s-au părut extraordinar de scumpe, problema e că nu se prea bagă mecanicii mai ales la motor din pricina poziţiei. Toţi se vaită că pentru orice trebuie dat motorul jos, dar dacă aşa a fost gāndită se dă jos şi gata. Oricum nu se dă zilnic.

Impresiile īs de pe un A160 din '99. Dacă e mai nouă clar i-au mai adus īmbunătăţiri. Eu zic să faci un test cu ambele vezi īn care "stai" mai bine. Īn fond şi la urma urmei cred că asta e cel mai important.

Sper să ajute.
gruiarew is offline   Reply With Quote
Old 10-16-2015, 16:55 PM   #17
Crb
Senior Member

Crb's Avatar

:
[Senior Member]

Mie mi se pare foarte oke vizibilitatea in spate in comparatie cu foarte multe masini. In schimb farurile mi se par chioare rau.
Old 10-16-2015, 17:11 PM   #18
Bert
Junior Member

:
[Junior Member]

Salut!

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Mi-au fost de real ajutor! O sa revin cu poze cand voi gasi "aleasa".

O zi buna!
Old 12-17-2015, 16:14 PM   #19
Ciprian77
Junior Member

Motorizare : 2000
:
[Junior Member]

Nu am eu cea mai mare experienta di lume insa din experienta tin sa nu recomand aceasta masina pentru drumurile de tara care stim cu totii cat sunt de proaste si nici pe drumurile pline de gropi sau denivelari. Daca totusi vrei sa iei neaparat iti recomand ca jantele sa fie cele din fier, asta ca sa nu trebuiasca sa le schimbi la scurt timp.
Old 12-17-2015, 16:58 PM   #20
gruiarew
Senior Member

Motorizare : W168 A160 '99 Benzină
:
[Senior Member]

Eu nu īnţeleg ce atāta plāns de drumuri. Pe unde mergeţi fraţilor? Eu pe unde am mers īs mai toate ca īn palmă. Mai nimereşti o groapă mai cobori nişte sfinţi aia e. Un kit de telescoape şi arcuri pe faţă e 500 lei, pe spate probabil mai ieftine.

E vorba totuşi de o maşină mică (un matiz nemţesc cum mă batjocoresc colegii de la lucru) nu de jeep sau tractor. Mergeţi faceţi un testdrive dacă vă place cum merge poziţia la volan şi restul de neajunsuri ce le are, etc, etc. nu luaţi. Eu zic că face toţi banii.

Tocmai am descoperit la gărgăriţa ce-o am faptul ca se dezabureşte parbrizul automat şi oglinzile sunt īncălzite. Am stat şi-am suflat ca ghiolbanul īn parbriz şi nu se aburea. Şi am varianta clasic cea mai praf cu putinţă.
gruiarew is offline   Reply With Quote

Reply

Tags
160, aclass, privinta, puteti, rog, salutare, sfatui, tuturor, unui

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules