Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Retrofit Audio 20 -Ntg 1

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Retrofit Audio 20 -Ntg 1

    Am achizitionat o navigatie NTG 2.5 pe care intentionez sa o pun in locul cd-playerului AUDIO 20 ce se afla in momentul de fata pe masina, insa am senzatia ca, indiferent daca mufele amandurora sunt identice (nu am fibra optica pe masina) am nevoie de un cablu adaptor.L-am gasit in Germania pe e-bay, are cineva idee daca pot gasi cablul in cauza pe undeva prin Ro?Precizez ca mufele - atat la NTG 2.5 cat si la AUDIO 20 sunt quadlock.Ceva sugestii?
    Last edited by cl600; 11-15-2014, 20:38 PM.

  • #2
    Daca ne spui pe ce masina vrei sa faci retrofit-ul si mai ales ce model de Audio 20 ai acum, poate nu mai ai nevoie de nici un alt cablu. Se poate folosi instalatia existenta chiar daca ai modelul vechi de Audio 20.
    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #3
      Masina e un w211, e200, avantgarde din 2004.Ntg-ul din cate am inteles de la cel de la care l-am cumparat e demontat de pe un cls din 2009.Atat NTG-ul cat si dispozitivul audio 20 au iesiri Quadlock identice insa in momentul in care incerc sa conectez NTG-ul nu se aprinde - difera pinii.Am gasit cablul adaptor in germania, pe e-bay, insa ma gandesc ca se poate si fara...nu stiu ce sa zic..!Referitor la modelul Audio 20, acesta este cel standard cu cd- player...

      Comment


      • #4
        Originally posted by Gabriel82 View Post
        Masina e un w211, e200, avantgarde din 2004.Ntg-ul din cate am inteles de la cel de la care l-am cumparat e demontat de pe un cls din 2009.Atat NTG-ul cat si dispozitivul audio 20 au iesiri Quadlock identice insa in momentul in care incerc sa conectez NTG-ul nu se aprinde - difera pinii.Am gasit cablul adaptor in germania, pe e-bay, insa ma gandesc ca se poate si fara...nu stiu ce sa zic..!Referitor la modelul Audio 20, acesta este cel standard cu cd- player...
        Am inlocuit pe propia masina e clase audio 20 cu caseta cu ntg 1 fara nici o modificare precizez ca masina avea magazie cu 6 cd totul a functionat din prima fara nici o modificare
        mercedes e classe 220cdi w211

        Comment


        • #5
          O nelamurire este nevoie de update, nu posed navigatia ,deblocat mp3 , dvd in motion,este nevoie de V13.0 sau numai pt a putea citi noile harti?
          mercedes e classe 220cdi w211

          Comment


          • #6
            Originally posted by gianny View Post
            O nelamurire este nevoie de update, nu posed navigatia ,deblocat mp3 , dvd in motion,este nevoie de V13.0 sau numai pt a putea citi noile harti?
            Aveti idee ce vers soft am :
            Attached Files
            mercedes e classe 220cdi w211

            Comment


            • #7
              Originally posted by gianny View Post
              Aveti idee ce vers soft am :
              Am reusit upload-ul cu vers 30/2006(V21.090)dar a aparut o problema nu mai pot intra in ingineering menu .aveti idee cum pot sa intru pentru a activa unlock in motion sau sa revin la versiunea initiala?Ciao
              mercedes e classe 220cdi w211

              Comment


              • #8
                Originally posted by gianny View Post
                Am reusit upload-ul cu vers 30/2006(V21.090)dar a aparut o problema nu mai pot intra in ingineering menu .aveti idee cum pot sa intru pentru a activa unlock in motion sau sa revin la versiunea initiala?Ciao
                Pentru video in motion din pacate trebuie sa revii la un soft mai vechi. Din 2006 nu se mai poate video in motion.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by babanu_ralu View Post
                  Pentru video in motion din pacate trebuie sa revii la un soft mai vechi. Din 2006 nu se mai poate video in motion.
                  Ai idee de o adresa de descarcare soft am innebunit de doua zile si nu gasesc nimic 2003 ,2004 prea tarziu am descoperit informatia ca blocheaza ingineering mode numai cu star diagnosis se poate debloca.ciao si multumesc.
                  mercedes e classe 220cdi w211

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by gianny View Post
                    Ai idee de o adresa de descarcare soft am innebunit de doua zile si nu gasesc nimic 2003 ,2004 prea tarziu am descoperit informatia ca blocheaza ingineering mode numai cu star diagnosis se poate debloca.ciao si multumesc.
                    Si alta... cum se poate folosi codul de reset ce era prima de upload OS8104?
                    mercedes e classe 220cdi w211

                    Comment


                    • #11
                      Bai fratilor chiar am dato-n bara nu este in gamba nici unul cu vreo idee sau ii dau un ciocan si-l pun pe cel cu caseta ???
                      mercedes e classe 220cdi w211

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by gianny View Post
                        Bai fratilor chiar am dato-n bara nu este in gamba nici unul cu vreo idee sau ii dau un ciocan si-l pun pe cel cu caseta ???
                        Singura modificare este ca am schimbat logo-ul mercedes cu cel AMG dupa schimbare soft (2006),altceva nu reusesc dupa toate combinatiile posibile se poata activa video in motion cu star-ul?Ciao
                        mercedes e classe 220cdi w211

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by gianny View Post
                          Singura modificare este ca am schimbat logo-ul mercedes cu cel AMG dupa schimbare soft (2006),altceva nu reusesc dupa toate combinatiile posibile se poata activa video in motion cu star-ul?Ciao
                          Salut..
                          Ai rezolvat? Suntem aproape.. contacteaza-ma!

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by cocohro View Post
                            Salut..
                            Ai rezolvat? Suntem aproape.. contacteaza-ma!
                            Se poate o poza cu NTG 2.5?
                            Last edited by cl600; 05-30-2013, 20:38 PM.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by gianny View Post
                              Aveti idee ce vers soft am :
                              Unde este NTG 2.5 inafara de titlu?

                              CLS, in 2009 avea NTG 2.5, dar ce se vede aici pare mult mai vechi...
                              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                              www.mbretrofit.ro

                              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF