Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Recomandare ulei

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Recomandare ulei

    Buna seara tuturor,
    Detin un mercedes C220 CDI W204 din 2007 si vreau niste recomandari in legatura cu uleiul pentru motor si cutia de viteze automata.
    Eu pana acum m-am luat dupa gura unui mecani care mi-a spus sa pun castrol FST 0w-30 asta cand erai mai frigulet afara si asa am mers si vara asta tot cu astfel de ulei chiar si cand au fost si 42 grade afara.Recent am auzit de la cineva ca acest ulei care l-am pus eu pana acum nu este chiar ideal pentru masina si vreau sa schimbul uleiul.Eu ma gandeam la uleiul original 5W-30 cu norma 229.51,voi ce recomandare imi dati pentru uleiul la motor?
    Iar pentru cutia de viteze am pus pana acum FEBI bilstein made in germany,este bine sa continui cu acest ulei sau sa pun ulei original.

    Multumesc pentru orice recomandare facuta!

  • #2
    Fluide numai originale,recomandarea mea!

    Comment


    • #3
      0W40 ESP Mobil1.

      Comment


      • #4
        Originally posted by vlad22 View Post
        Buna seara tuturor,
        Detin un mercedes C220 CDI W204 din 2007 si vreau niste recomandari in legatura cu uleiul pentru motor si cutia de viteze automata.
        Eu pana acum m-am luat dupa gura unui mecani care mi-a spus sa pun castrol FST 0w-30 asta cand erai mai frigulet afara si asa am mers si vara asta tot cu astfel de ulei chiar si cand au fost si 42 grade afara.Recent am auzit de la cineva ca acest ulei care l-am pus eu pana acum nu este chiar ideal pentru masina si vreau sa schimbul uleiul.Eu ma gandeam la uleiul original 5W-30 cu norma 229.51,voi ce recomandare imi dati pentru uleiul la motor?
        Iar pentru cutia de viteze am pus pana acum FEBI bilstein made in germany,este bine sa continui cu acest ulei sau sa pun ulei original.

        Multumesc pentru orice recomandare facuta!
        Eu am acelasi model ca si tine, doar difera motorizarea. Dar tot 5W30 pui uleiul. Nu alta densitate. Eu pana acum am mers pe Mobil1 pana la ultima revizie. Atunci am trecut, prin recomandare, la Motul, pentru toate fluidele, care se pare ca ar fi mai de calitate. Insa, bineinteles, cu respectarea normelor MB. Uleiul din cutie urmeaza sa-l schimb pentru prima data, o sa fac interventia la reprezentanta si vor pune ulei specific. Sper sa le iasa o treaba buna de data asta.

        Comment


        • #5
          Originally posted by merc'fan View Post
          Eu am acelasi model ca si tine, doar difera motorizarea. Dar tot 5W30 pui uleiul. Nu alta densitate. Eu pana acum am mers pe Mobil1 pana la ultima revizie. Atunci am trecut, prin recomandare, la Motul, pentru toate fluidele, care se pare ca ar fi mai de calitate. Insa, bineinteles, cu respectarea normelor MB. Uleiul din cutie urmeaza sa-l schimb pentru prima data, o sa fac interventia la reprezentanta si vor pune ulei specific. Sper sa le iasa o treaba buna de data asta.
          Salut,multumesc de raspuns.
          Si acum ai pus MOTUL Specific 229.51 5W30? Si crezi ca se simte masina mai bine,fata de ce ai pus inainte adica mobil1,ca si eu sunt un pic in dubii.Sa pun original sau Motul,am auzit ca este foarte bun uleiul!

          Comment


          • #6
            Eu sunt vinovat ca colegul merc'fan a pus MOTUL in masina lui

            @vlad22: la W204 C220 CDi (204.008/208) MOTUL recomanda o gama larga de uleiuri de motor; pe norma MB-Approval 229.51 poti folosi MOTUL Specific 229.51 5W30, 8100 X-Clean FE 5W30, 8100 X-Clean 5W30, sau 8100 X-Clean 5W40.

            Daca vrei ca uleiul sa fie nitel mai viscos la cald, foloseste 5W40. Altfel, pune 5W30.
            Toate cele bune
            Adi
            Piese auto pentru Mercedes. Uleiuri MOTUL.
            adi@europeanparts.ro
            0726.772.083

            Comment


            • #7
              ulei cutie viteze automata

              Salut! Am un MB w203 diesel din 2003, stie cineva ce ulei trebuie pus in cutia de viteze? La motor am vazut ca e mai bine sa pui original , 5w30...
              multumesc anticipat !

              Comment


              • #8
                La al meu E 220 CDI s-a pus din fabrica Mobil1 5w40. Se poate pune fara probleme, datorita climei, si 5w30. La cutie numai original, toata lumea recomanda. La automata nu te joci.

                Comment


                • #9
                  Fluidele toate originale,e diferenta mare intre oem si af. mai ales la cutie(eu am schimbat la manuala si e diferenta dar automata)

                  Comment


                  • #10
                    Salut,
                    Pentru un w203 c200 kompressor de 1.8L ce filtre si uleiuri recomandati pt revizie? O am de putin timp iar masina are 110,000km recomandati sa-i inlocuiesc si uleiul de la cutie?Precizez ca este prima mea masina si nu prea ma pricep.
                    Multumesc

                    Comment


                    • #11
                      Daca ne spui si ce cutie ai(manuala,automatica),ar fi bine!

                      Comment


                      • #12
                        Imi cer scuze,
                        Cutia este manuala,6 trepte

                        Multumesc

                        Comment


                        • #13
                          Daca km sunt reali,nu cred ca este nevoie de schimbat uleiul in cutie(parerea mea),agata la treptele 1 sau 2 mai ales acum cand e frig?

                          Comment


                          • #14
                            Agata,nu face probleme,cam la ce kilometraj se schimba uleiul in cutie?
                            Cat despre ulei si filtre,cam ce marci se recomanda?

                            Comment


                            • #15
                              La cutie eu l-am schimbat la 200k (oem bineinteles),iar uleiul de motor tot oem,filtrele ce vrei tu(originale cu atat mai bine).

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF