Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme trapa

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme trapa

    Am si eu un mercedes A klasse si am probleme cu trapa electrica.(este lamelara).Unde a-s putea sa merg si eu cu ea sa o reglez?
    Va multumesc mult.

  • #2
    Intri pe http://e-services.mercedes-benz.com/...c_locale=ro_RO

    unde gasesti cel mai apropiat centru de service.
    Unless I'm very much mistaken...

    Comment


    • #3
      Daca ai rezolvat problema, cum a fost, ce au facut ? Am si eu aceeasi problema cu trapa nu se mai deschide...se aude cum incearca dar parca o blocheaza ceva sa se deschida!

      Comment


      • #4
        Daca ar putea cineva sa dea o parere/sfat despre ce ar trebui sa fac (am si eu aceeasi problema cu trapa).La mine nu merge nici electric nici manual :-?..orice sfat este bine-venit
        http://intretinere-auto.blogspot.com/

        http://www.cureledepiele.ro/ --- cele mai frumoase modele de curele, 100% piele naturala...confectionate manual

        Comment


        • #5
          nimeni nici o idee ???
          http://intretinere-auto.blogspot.com/

          http://www.cureledepiele.ro/ --- cele mai frumoase modele de curele, 100% piele naturala...confectionate manual

          Comment


          • #6
            Salut,daca te uiti la prima pagina gasesti un manual pentru a170 si se potriveste la toate modelele de a klasse pana in 2004 si acolo gasesti si ce sa faci cand ai probleme cu trapa.
            Eu am citit de ceva vreme si tin minte ca trebuia sa scoti capacul de plastic de la becurile din fata din tavan acolo unde sunt sı butoanele de deschıdere la trapa si inauntru la becul dın stanga parca trebuıe bagat un ımbus ( are un fel de surub ) ın caz de urgenta se roteste acel buton sı se deschıde trapa manual chıar daca e motorasul strıcat. Sper sa iti fi fost de ajutor

            Comment


            • #7
              Salutare.
              Am avut si eu o problema cu trapa electrica la masinuta mea a 150 w169 din 2005 si anume: prima lamela nu se mai deschidea partea din spate inca functiona.
              Eu sunt din timisoara si am optat pentru reprezenta mercedes din szeged ce sa spun au rezolvat problema cu foarte mult profesionalism e drept mi sa spus din start ca au nevoie de 3 zile de lucru iar totalul ar fi in jur de 600 euro, nu s-au inselat am platit 650 au schimbat cam 70% din articulatii,cablu, garnitura interioara etc, piesele au costat 200 euro iar manopera a fost diferenta pana la 650 euro.
              Daca aveti nevoie de ajutor in ceea ce priveste trapa va ajut cu placere cu un sfat sau mai multe explicatii despre ea. tel 0721 094 820 sau pur si simplu prin post.
              O zi faina.

              Comment


              • #8
                Originally posted by RemusF View Post
                Salutare.
                Am avut si eu o problema cu trapa electrica la masinuta mea a 150 w169 din 2005 si anume: prima lamela nu se mai deschidea partea din spate inca functiona.
                Eu sunt din timisoara si am optat pentru reprezenta mercedes din szeged ce sa spun au rezolvat problema cu foarte mult profesionalism e drept mi sa spus din start ca au nevoie de 3 zile de lucru iar totalul ar fi in jur de 600 euro, nu s-au inselat am platit 650 au schimbat cam 70% din articulatii,cablu, garnitura interioara etc, piesele au costat 200 euro iar manopera a fost diferenta pana la 650 euro.
                Daca aveti nevoie de ajutor in ceea ce priveste trapa va ajut cu placere cu un sfat sau mai multe explicatii despre ea. tel 0721 094 820 sau pur si simplu prin post.
                O zi faina.
                Salut! Buna ziua ai dat, belea ai capatat!
                Probleme cu trapa... electric se deschide cam 1 cm in partea stanga. dreapta sta pe loc. apoi motorul incepe sa caraie si se opreste, ca si cum ar avea o piedica. Probabil in partea dreapta. La inchidere, se inchide stanga dar nu suficient...
                Manual, cu imbusul am inchis-o mai bine. Nu pot insa sa o inchid perfect sau sa o deschid mai mult decat electric. Am intrebat pe ici pe colo... cam multi bani. Iar la o reprezentanta Mercedes sigur este mai mult decat imi pot permite acum. Si trebuie sa ma grabesc ca... vine ploaia!
                As incerca sa o fac singur, dar... fiind mb pregatirea zonei de lucru dureaza mult mai mult decat reparatia propriu-zisa, si nu sunt sigur ca nu stric ceva pe la plafon...
                Ce ma sfatuiti?
                Multumesc
                Last edited by adip1962; 09-11-2012, 08:03 AM.
                Chiar imi place masinuta asta!

                Comment


                • #9
                  Cat costa o trapa?
                  Daca vreti sa stiti si sa va enervati, deschideti fisierul atasat... pretul este numai pentru piese si nu include manopera....
                  Attached Files
                  Last edited by adip1962; 09-13-2012, 17:43 PM.
                  Chiar imi place masinuta asta!

                  Comment


                  • #10
                    Salut!
                    Acum doua luni m-am gandit sa imi repar trapa. Am demontat-o si am vazut ca are prea multe piese stricate, asa ca m-am decis sa o schimb. Dupa ce am cautat la vreo 30 de parcuri de dezmembrari pot sa va spun ca pretul variaza intre 150-300 euro. Eu am gasit in cj un , mercedes a class cu volan e dreapta la un nene care vroia sa-l dezmembreze. M-am inteles cu el si i-am dat trapa mea stricata + 100 euro. am montat-o si gata; merge perfect. Sa aveti grija la montare sa ii faceti o grnitura noua pentru ca aia originala se distruge la demontare. Eu am luat un tub de silicon (15 ron), am pus trapa pe pozitie, dar nu am strans suruburile la maxim, am facut garnitura de silicon, am lasat-o sa se intareasca apoi am strans suruburile. A etansat perfect. SUCCES

                    Comment


                    • #11
                      Ai facut gresit trebuia sa strangi suruburile ca sa faca priza siliconul pe ambele parti !!! uraaaaaaaaa nu am trapa nici nu-mi trebuie Sfat unic !! 2 tuburi de silicon transparent de calitate si lipita pt todeauna si amin eu nu asi da sute de euro niciodata in viata ! probleme au fost mereu la a class, la trapa
                      diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

                      Comment


                      • #12
                        pana acum nu am avut probleme (intr-adevar nu am lasat siliconul sa se intareasca m-am exprimat usor gresit, l-am lasat sa faca doar o crusta pe exterior dupa care am strans suruburile) Iar siliconul folosit este rezistent la apa (am scris cu aprox 15 lei ..ca nu m-am uitat pe bon sa vad efectiv cat a costat). 100 Euro pt o trapa e chiar f ieftin.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by florin_toma_86 View Post
                          Salut!
                          Acum doua luni m-am gandit sa imi repar trapa. Am demontat-o si .....
                          Un sfat despre cum se demonteaza tapiteria de pe plafon?
                          Multumesc.
                          Chiar imi place masinuta asta!

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by adip1962 View Post
                            Un sfat despre cum se demonteaza tapiteria de pe plafon?
                            Multumesc.
                            Salut
                            dai chederele de la usi jos, scoti parasolarele s manerele de pe plafon (sunt prinse cu suruburi), dai plasticurile jos (se scot usor pt ca sunt prinse cu niste cleme pe interior), dai jos si consola cu becuri (de pe plafon),..si gata poti da tapiteria jos; ai grija ca are cateva puncte in care este lipita de plafon (marginile din fata si spate trapa + in fata la parbriz mai mare o banda) eu l-am taiat usor cu un cutter fara sa distrug tapiteria. Succes.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by florin_toma_86 View Post
                              Salut
                              dai chederele de la usi jos, scoti parasolarele s manerele de pe plafon (sunt prinse cu suruburi), dai plasticurile jos (se scot usor pt ca sunt prinse cu niste cleme pe interior), dai jos si consola cu becuri (de pe plafon),..si gata poti da tapiteria jos; ai grija ca are cateva puncte in care este lipita de plafon (marginile din fata si spate trapa + in fata la parbriz mai mare o banda) eu l-am taiat usor cu un cutter fara sa distrug tapiteria. Succes.
                              Multumesc.
                              Am descarcat deja procedura de lucru si este identica. Te rog spune-mi un lucru.
                              Am dat jos lampa de plafon din fata si am descoperit cu uimire un fir separat(mai scurt decat celelalte) cu mufa izolatoare care nu intra nicaieri in lampa. Nici nu are unde... Am cautat cat am putut baga mana pe acolo, pe langa motorul trapei, dar nu i-am gasit un loc al ei...
                              Ce sa-ti mai spun? Firul este negru, ar putea fi o masa...desi are mufa izolatoare. Este mult mai scurt decat celelalte, deci nu ar trebui, nici nu are unde... sa intre in lampa. Tu ai umblat pe acolo. Ai vazut vreun astfel de fir? De unde ar putea fi?
                              Chiar imi place masinuta asta!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF