Mercedes Benz Forum
Atentie :
Acest forum este destinat pasionatilor de Mercedes Benz din Romania.Orice informatie oferita de dvs va contribui la buna dezvoltare a acestui forum.Nu uitati sa va inregistrati pe forum.

Go Back   Mercedes Benz Forum > Limuzine > Mercedes Benz C Klasse > Probleme tehnice - C Klasse

Probleme SRS

Probleme tehnice - C Klasse

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 03-24-2011, 00:28 AM   #1
Mitzi
Junior Member

Mitzi's Avatar

Motorizare : W203
:
[Junior Member]
Default Probleme SRS

Salutari!!!
Sunt fericitul posesor al unui Mercedes C220 CDI Avantgarde(w203) de vineri (prima inmatriculare in iunie 2005) superb,dar care are si o mica problema pe care incerc sa o rezolv.De cand am luat-o de la fostul proprietar are SRS-ul aprins.Am fost azi la un service care a sters eroarea,dar in drum spre casa s-a reaprins.Am reusit sa ma uit cu un scantool pe care il am si imi da eroarea :
"B1123 The resistance value in the ignition circuit containing component R12/14 (Driver airbag ignition squib 2) is too high."
Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva de la ce ar fi si cum pot sa rezolv aceasta problema?

Last edited by Mitzi; 03-24-2011 at 00:37 AM.
Mitzi is offline   Reply With Quote
Old 03-24-2011, 11:55 AM   #2
danutfarcau
Junior Member

Motorizare : 2148
:
[Junior Member]

daca sta cineva in stanga nu se stinge?
danutfarcau is offline   Reply With Quote
Old 03-24-2011, 16:54 PM   #3
calutzustudio
Senior Member

calutzustudio's Avatar

Motorizare : 2500
:
[Senior Member]

Poate fi dezactivat airbagul ,poate fi stricat un senzor de greutate de la scaun,poate a fost lovita masina si senzorul este stricat sau lipseste,sunt multe variante.Sfatul meu este un tester.
calutzustudio is offline   Reply With Quote
Old 03-24-2011, 22:57 PM   #4
Mitzi
Junior Member

Mitzi's Avatar

Motorizare : W203
:
[Junior Member]

Momentan vad ca nu s-a mai aprins SRS-ul dupa ce am sters aseara eroarea.Fostul proprietar mi-a spus ca ea a aparut dupa ce a facut curat in masina si a dat cu aspiratorul pe sub scaune.Din cate am vazut pe net pana acum,cred ca problema se gaseste la firele de sub scaun;un contact imperfect.
Mitzi is offline   Reply With Quote
Old 03-26-2011, 00:48 AM   #5
Volpone
Member

Volpone's Avatar

Motorizare : 2.0 Kompressor
:
[Member]

Eu am avut inspirata idee de a-mi pune niste "pacalici" pentru centura de siguranta, pentru mersul in oras, bineinteles, si dupa circa o luna s-au aprins oarece luminite ( RESTRAINT SYSTEM VISIT WORKSHOP )... urmeaza remedierea afectiunii + da-i in $%#@ de "pacalici".
Old 03-28-2011, 17:44 PM   #6
emanuel2161
Member

emanuel2161's Avatar

Motorizare : 2,148 cmc
:
[Member]

O eroare ca a ta am avut si eu dar s-a reusit sa se stearga cu ajutorul unui computer care detecteaza si remediaza erorile. Cauza a fost tot aceeasi: tras de fire pe sub scaune. Cel mai probabil e un contact imperfect, cum ai si spus. Daca ti s-a aprins din nou dupa ce a fost stearsa, e treaba de electrician, dar nu a trebui sa fie prea complicat.
Multa bafta!
emanuel2161 is offline   Reply With Quote
Old 03-29-2011, 15:04 PM   #7
calutzustudio
Senior Member

calutzustudio's Avatar

Motorizare : 2500
:
[Senior Member]

Da ,daca sustii ca eroarea a intervewnit dupa ce ai facut curatenie in masina ,atunci este senzorul de greutate de la scaun.Aceeasi problema am patit-o si eu,insa eu nu am aspirat in masina,eu am montat niste huse pe scaune care aveau sistemul de fixare dedesuptul scaunului si cred k in cautarea unui punct de fixare am deranjat ceva pe acolo.trebuie sa verifici scaunul,mai mult ca sigur.
calutzustudio is offline   Reply With Quote

Reply

Tags
probleme, srs

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules