Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme caseta directie

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme caseta directie

    Salut baieti am observat la masina mea in viraj drapta aproape maxim si pe drum accidentat ca am o bataie grozava si am constatat ca are joc caseta de directie !!A mai avut cineva probleme de astea ?se potriveste caseta de la benzinar la diesel ?mai duce oare !>? Am verificat toate jocurile totul e ok nu am joc la altceva la directie
    diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

  • #2
    Vezi ca acel joc, sau defapt bataie cand verifici este foarte inselatoare, mai ales ca simti chiar si in volan.Pe aceiasi tema ma tot contraziceam cu un mecanic, si era din bieletele antiruliu inpreuna cu bucsile de la bara antiruliu.
    Spre exemplu daca pui mana stanga pe racordul dintre caseta de directie si axul volanul, iar cu drepta faci balans pe aripa masinii ai sa simti la prima apasare o bataie in mana stanga.
    Daca virezi stanga maxim si la fel cu mana stanga pui mana pe bara de directie iar cu dreapta faci balans, ai sa simti acelasi lucru.Nu e din caseta sau ansamblul barii de directie, doar in cazul in care ai uzura foarte mare, dar asta e vizibil.
    In cazul meu bieletele antiruliu erau varza si se simtea clar doar la verificarea cu rotile virate.
    Dupa schimbarea bieletelor antiruliu, bataia era diminuata dar se tragea din bucsile antiruliu.

    Din experianta si bibileala (pasarici pe acoperis) , iti sot spune ca nici cele mai proaste bari de directie nu crapa la A class, de caseta nu mai zic.Toate bataile se trag din pivoti,bielete antiruliu,bielete antiruliu si in unele cazuri de la etrieri.
    Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
    https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

    Comment


    • #3
      Da colegule ,da daca pun mana exact pe bieleta si nu se simte joc deloc !doar din caseta ce e drpt forte mic dar din caseta ! am sa schimb bucsele de bara stabilizatoare un pivot care mi se pare slab si am sa dau jos si biletele antiruliu sa le verific ca in tesiune cum stau ele nu iti poti da seama !ce e drept nici eu nu am auzit la nimeni sa cada caseta la a class mai ales la 170mii de km! is foarte multumit de masina dar apar asa anumite chestii de nimeni nu le mai da de cap
      diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

      Comment


      • #4
        Salutare!
        Aceeasi nedumerire am avut-o si eu, cand , miscand scurt(fara servo) de volan stanga -dreapta am simtit un mic joc(bataie). Am fost in service si jocul provine de la caseta de directie. Daca nu ma insel am deschis un topic atunci pe tema asta.
        De la service mi sa spus sa nu ma ingrijorez, "clik-ul" simtit in caseta e regasit la mai toate Aclass-urile chiar si cu mai putini Km, lucru ce mi-a fost confirmat de mai multe voci "avizate" (nu de cele din capul meu ).
        Am gasit si o rezolvare ... pe care nu am incercat-o pentru ca nu am burduf pe cuplajul respectiv http://www.aclassinfo.co.uk/mypage.49.htm
        Bafta multa tuturor!
        Last edited by LauLaur; 06-23-2012, 08:35 AM. Reason: missed something
        Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

        Comment


        • #5
          Nu ai nevoie de acel burduf pe cuplajul acela, doar gresezi din abundenta cu vaselina pe baza de calciu, sta foarte bine acolo.
          Acel "click" cand misti scurt de volan pe loc nu are nici o treaba cu bataia simtita la gropi.Exista la orice masina.
          Sa vezi ce frumos bate si cum se simte in volan o bucsa de la bara antiruliu.Sau cum te da peste cap o bieleta antiruliu care la rece nu bate, si cand se incalzeste incepe distractia; iar de disperare ca ai stolul de pasarele pe casa mergi si la service pentru test de amortizoare si verificare mecanica, unde isi dau cu parerea multi "autorizati".
          Asa ca " MUZICA MAI TARE
          Last edited by flavyus1987; 06-23-2012, 09:51 AM.
          Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
          https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

          Comment


          • #6
            Sunet la cutia de directie?

            Buna
            Am si eu o intrebare?
            De ce oare cand vairez stanga sau dreapta de volan parca pocneste ceva. Nu se aude tare dar... se aude. nu se simte in volan nici o presiune sau sa bocanituri. Specific ca se aude si in mers (asta cand merg mai incet, atunci se simte la viraje).Spunea cineva ca poate sa fie de la tamponul cu rulment de la telescop(cel de sus) ca nu este gresat.
            Ce parere aveti?
            in rest directia merge , zic eu usor.

            Comment


            • #7
              Poate VIREZI,cum variezi in stanga sau in dreapta asta e numai problema ta

              :

              Comment


              • #8
                Da asa este: VIREZ.
                Era greu de inteles ce sa spun. Scuze pentru gresala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                In loc de un raspuns favorabil de ce sa nu incapa o ironie. tipic romanesc.
                Last edited by farcasseverina; 06-25-2012, 20:21 PM.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by farcasseverina View Post
                  Buna
                  Am si eu o intrebare?
                  De ce oare cand vairez stanga sau dreapta de volan parca pocneste ceva. Nu se aude tare dar... se aude. nu se simte in volan nici o presiune sau sa bocanituri. Specific ca se aude si in mers (asta cand merg mai incet, atunci se simte la viraje).Spunea cineva ca poate sa fie de la tamponul cu rulment de la telescop(cel de sus) ca nu este gresat.
                  Ce parere aveti?
                  in rest directia merge , zic eu usor.
                  Tamponul cu rulment, cu flansa-i corespunzatoare se numeste rulment de sarcina.
                  Da, posibil ca zgomotul sa provina de la rulmentul de sarcina al amortizorului, mai ales daca se face auzit cumva din dreptul stalpului (drept/stang).
                  Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                  Comment


                  • #10
                    Am intrebat un mecanic si asa a zis si el.
                    Mersi mult o zi buna.

                    Comment


                    • #11
                      la fel se aude si la mine cateodata dar am dat jos rulmentii erau impecabili dar cam uscati .spalati unsi pusi la loc dar tot se aude !!nus ce sa mai zic
                      diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

                      Comment


                      • #12
                        Am inteles ca in moment ce au mers fara a fi gresati se uzeaza bilele si suna si dupa aceea .
                        deci trebuie schimbati.
                        peste 1 sapt o sa fac si eu "niste cumparaturi" si o sa-i schimb. asta e.

                        Comment


                        • #13
                          Daca imi aduc eu aminte problema zgomotelor de la ansamblul rulment de sarcina/flansa/amortizor a mai fost discutata. Un SEARCH pe forum te-ar ajuta. Zgomotele pot sa provina si de la neamperecherea corespunzatoare a flansei rulment/arc/amortizor, si chiar de la mizeria adunata dedesubt. Exista posibilitatea ca si dupa ce schimbi rulmentii zgomotul sa persiste.
                          Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF