Mercedes Benz Forum
Atentie :
Acest forum este destinat pasionatilor de Mercedes Benz din Romania.Orice informatie oferita de dvs va contribui la buna dezvoltare a acestui forum.Nu uitati sa va inregistrati pe forum.

Go Back   Mercedes Benz Forum > Coupeuri si roadstere > Mercedes Benz SL Klasse > Probleme tehnice - SL Klasse

Probleme ABC

Probleme tehnice - SL Klasse

Closed Thread

Thread Tools Display Modes
Old 11-17-2011, 10:03 AM   #1
priest
Senior Member

Motorizare : 2.2/6.1 Hemi/3.8/500/600 Biturbo
:
[Senior Member]
Default Probleme ABC

Va rog sa ma ajutati, am a o mare dilema. Stau pe dreapta cu Sl-ul meu meu de 3 luni pentru ca, am demontat pompa tandem (ABC + Servo-directie). Am demontat-o deoarece imi curgea pe la semeringul din fata (fulie). Bineanteles, inainte de a proceda la demontarea pompei, am apelat la Autototal unde mi s-a spus ca-mi vor aduce Kit-ul de reparatie (semeringuri si oringuri). Am asteptat 1 luna si mi-au adus pompa care , bineanteles este ingrozitor de scumpa (90 milioane). Am cautat pe net si am gasit un kit de reparatie pe urmatorul site:http://www.invasionautoproducts.com/mebeabcpusek.html.
Am dat un mail si nu mi-a raspuns nimeni (de 2 ori). Cred ca sunt tepari. Nu stiu ce sa mai fac. Cunoaste cineva o firma care se ocupa cu repararea pompelor hidraulice? Nu mi se pare ceva Nasa care nu poate fi reparat. Multumesc.
priest is offline  
Old 11-17-2011, 13:42 PM   #2
flavyus1987
V.I.P

flavyus1987's Avatar

Motorizare : 1.4
:
[V.I.P]

Cauta aceste semeringuri dupa alt producator de masini, nu neaparat mercedes.
Exista cazuti de protrivire intre producatori la multe ansamble(exemplu intre WV si renault, fulie parca alternator, care la renault te usuca de bani iar pe WV e de 2 ori mai ieftin).
Old 11-17-2011, 19:08 PM   #3
priest
Senior Member

:
[Senior Member]

Problema este daca desfac pompa si nu pot sa vad ce scrie pe semering...am pus-o. De obicei acestei semeringuri rezista la presiuni considerabile (250 bari) si nu cred ca se pot demonta fara a le deteriora. Sa iau cote...imposibil, sunt semeringuri speciale si daca gresesc o sutime...iar am pus-o. A cumparat cineva ceva de pe site-ul asta? http://www.invasionautoproducts.com/mebeabcpusek.html. ???????
priest is offline  
Old 12-08-2011, 05:52 AM   #4
azo01
Junior Member

Motorizare : 5000 v8
:
[Junior Member]

am avut si eu aceiasi problema, din pacate nu prea stie nimeni cum sa iti repare pompa eu am schimbato m-a costat 1000 de euro si am asteptat o luna jum dupa ea
azo01 is offline  
Old 12-08-2011, 20:41 PM   #5
automaticul
V.I.P

automaticul's Avatar

Motorizare : 3,0 l
:
[V.I.P]

Quote:
Originally Posted by priest View Post
Problema este daca desfac pompa si nu pot sa vad ce scrie pe semering...am pus-o. De obicei acestei semeringuri rezista la presiuni considerabile (250 bari) si nu cred ca se pot demonta fara a le deteriora. Sa iau cote...imposibil, sunt semeringuri speciale si daca gresesc o sutime...iar am pus-o. A cumparat cineva ceva de pe site-ul asta? http://www.invasionautoproducts.com/mebeabcpusek.html. ???????
Buna seara, NU te mai chinui sa gasesti piese pentru aceasta pompa pentru ca nu vei gasi nimic , singura cale ,este sa pui alta pompa in loc noua sau sh in rest nimic, nici un filet de surub nu vei gasi pe piata pentru acesta piesa, sunt rare cazurile in care curge aceasta pompa ,probabil nu ai folosit uleiul corect si s-a deteriorat pompa.
Nu iti face iluzii si nici sperante , sistemul ABC de pe Mercedes este destul de pretentios iara piesele pentru acest sistem decat la Dealer si decat cum spune producatorul , ADICA MERCEDES.
Old 12-15-2011, 10:32 AM   #6
priest
Senior Member

:
[Senior Member]

Am desfacut pompa bucati si se vede clar simeringul cat si oringurile .Simeringul este produs de STEFA si are cotele: 28x40x7.6 (scrie pe el) cu functionare intre 150-200 bari. Ii schimb atat simeringul cat si oringurile si gata...trebuie sa o rezolv. In cazul in care POMPA ERA DEFECTA , atunci era nashpa, trebuia inlocuita cu totul. Cel mai mult m-am chinuit sa depresez fulia, trebuia un SDV adecvat.
priest is offline  
Old 12-15-2011, 11:11 AM   #7
visan
Junior Member

Motorizare : 2.6
:
[Junior Member]

Da-mi si mie seria de caroserie de la masina cu pompa.
In targoviste este o firma care repara casete si pompe dar din ce am observat mai dau si rateuri ! Trami se numeste,dar lasa-mi seria sa vad daca te pot ajuta cu ceva
visan is offline  
Old 12-16-2011, 10:04 AM   #8
priest
Senior Member

:
[Senior Member]

WDB2304751F015087.Eu nu am ce sa repar ptr ca pompa este buna, ci, doar de schimbat un simering.
priest is offline  
Old 12-16-2011, 15:08 PM   #9
priest
Senior Member

:
[Senior Member]

Poate cineva sa ma ajute? Caut un distribuitor de simeringuri de presiune. Urgent, va rog.
priest is offline  
Old 07-02-2013, 14:15 PM   #10
priest
Senior Member

:
[Senior Member]

Se poate inchide. Masina functioneaza perfect de un an si ceva. Reparatia pompei ABC aici: http://www.clubmercedes.ro/reparatie...vo-t27480.html
priest is offline  

Closed Thread

Tags
abc, probleme

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules