Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Problema stergator

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema stergator

    Salut!
    La un c180 din 95 am si eu o problema cu stergatorul, nu mai functioneaza in treapta 1 (tempomat), nu mai pleaca automat la actionarea pompei de parbriz iar in treptele 2 si 3 functioneaza doar ca nu se mai opreste in pozitia de repaus ci se opreste brusc atunci cand il opresc eu din comanda.
    Am verificat maneta de comanda si pare ca functioneaza normal. Are 5 fire dintre care unul e plusul care este conectat in functie de pozitia manetei cu unul din celelalte fire: treapta 3, treapta 2 , treapta 1 si pompa.
    Am verificat si modulul acela tempomat cu cele 3 relee si pare sa fie functional, i-am verificat inclusiv contactele releului pt stergatoare.
    Cand conectez treapta 1 se aude cum este actionat la interval regulat releul de comanda, la fel se intampla si cand actionez pompa( se actioneaza releul pt cateva secunde) doar ca nu pleaca motorul.
    Defectiunea a aparut dupa ce treapta 1 a fost uitata actionata o perioada in care stergatorul a fost inghetat. (blocat mecanic)

    Aveti idee care ar putea fi problema?

  • #2
    Te salut, problema ar fi una mecanica sa zicem.
    Acuma dupa descrisele tale, eu banuiesc ca s-a intamplat ceva la motoras.
    Trebuie desfacut toata instalatia si verificat de la cap pana la coada.
    Ai grija cand desfaci capacul unde se afla rotile dintate si contactele sa nu cada ceva afara capoi se desincronizeaza tot ansamblul, dupa care iti da ceva batai de cap sa-l readuci la parametri de functionare normali.
    Trebuie lucrat cu grija si indemanare.
    Succes.
    Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
    Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

    Comment


    • #3
      da-l peste cap pana in treapta 3 si apoi revon-o in pozitia 0,la mine asa a fost,ma speriasem si am facut-o si pe asta inainte sa incep sa sun,si-a revenit imediat(precizez ca in treapta 3 a intrat fff greu)
      sper sa te ajute,stiu ca nu are logica,dar la mine a mers

      Comment


      • #4
        Salut, fix acelasi lucru mi s-a intamplat si mie si exact din aceeasi cauza, am incercat sa-l dau peste cap asa cum zic Netoiu, adica l-am fortat pana la ultima treapta si am revenit, dar tot nu mere... cred ca trebuie verificat mai indeamanunt, asa cum spune Jacob.

        Binox, daca ai rezolvat spune cum te rog...

        Comment


        • #5
          Astazi m-am jucat pe YouTube, am dat demontare far mercedes c180 1994 si pe la pag. 28-30 am gasit un clip pentru demontare ansamblu stergator de parbriz de pe la par-engineering.pl/.... cam de 10 minute. Mai sunt si pentru demontare leduri bord, becuri etc. Poate va ajuta! Bafta! Ca eu n-am gasit sa demontez farul!

          Comment


          • #6
            Va salut !
            Cum s-a rezolvat aceasta problema ca am patit si eu acelasi lucru cu stergatorul inghetat si nu as vrea sa redescopar apa fiarta acum.
            O zi buna!

            Comment


            • #7
              Din nefericire eu nu am rezolvat... folosesc de la treapta a 2-a in sus

              Comment


              • #8
                Originally posted by cgherasim View Post
                Din nefericire eu nu am rezolvat... folosesc de la treapta a 2-a in sus
                Problema la tine cred ca este din releul dreptunghiular de langa compartimentul sigurantelor de la motor, sau mai poate fi din maneta propriu-zisa. Iti spun asta pentru ca acelasi lucru l-am patit si eu, avea momente cand nu mergea treapta 1 de la stergator , si nici semnalizarea, solutie: am schimbat releul respectiv. Mai poti incerca sa-l scoti si sa-i dai cu spray de contacte. Ca sa ajungi la el trebuie sa desfaci cateva suruburi.

                Comment


                • #9
                  Nu e din releu ca am inlocuit toate releele de acolo . Am alta masina de piese.
                  Sper sa imi fac timp in weekend sa schimb tot mecanismul de la stergator poate e ceva de acolo.
                  Se aude cum cupleaza temporizatul pe treapta I din cand in cand cate un ticait deci clar nu e de la releu sau buton.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by cgherasim View Post
                    Din nefericire eu nu am rezolvat... folosesc de la treapta a 2-a in sus
                    Daca simptomele sunt la fel ca la binox e motorasul de vina.

                    Comment


                    • #11
                      Salut!
                      Sunt nou pe forum ,prin urmare imi cer scuze anticipat daca incalc vre-o una din regulile forumului..deci din ceea ce spui tu pare a fi motorasul,exact aceleasi simptome le am avut atat la opel cat si la audi din exact aceeasi cauza ,am uitat stergatoarele in treapta 1 si am pus contactul avand gheata pe parbriz.
                      Mentionez ca la nici una nu a mers reparat ci doar inlocuit ...

                      Comment


                      • #12
                        Asta am patit-o si eu,si mai mult ca sigur este din vina blocului de semnalizare(stergatoare) schimba-l si ai rezolvat problema

                        Comment


                        • #13
                          Am desfacut de vreo 3 ori toate releele, sters etc. Se aude tacanit daca pun treapta 1, deci cupleaza, nu cred ca e de vina releul. Si maneta am defacut-o si curatat-o, daca se aude tacanitul si ea isi face treaba. Mai ramane motorasul... l-am dat o data jos dar tot la fel l-am pus inapoi ca nu am stiut ce sa ii fac , probabil ca trebuie sa-l schimb cu totul

                          Comment


                          • #14
                            Pune o alta maneta si vezi daca mai face figuri!

                            Comment


                            • #15
                              Astazi am inlocuit mecanismul stergatorului si toate releele de langa panoul de sigurante cu unele de pe o masina pe care mergea cum trebuie si tot nu am rezolvat problema. Stie cineva daca mai sunt si alte relee pe parcurs ca alea sigur nu sunt de vina

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF