Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Problema cu un w126 280 SE

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema cu un w126 280 SE

    Va salut ,si va urez la toti un an cu impliniri.Vreau un sfat.Am un w123 220D,si am gasit sa fac un schimb cu un w126 280 SE.Problema este ca are cutia defecta.Automata.Omul spune ca intra in viteze numai cand motorul este rece.Daca se incalzeste numai functioneaza cutia.Am sa ma interesez mai bine ca sa pun mai multe detalii.Motorul este cel care seamana cu cel de cobra dar cu 6 pistoane .As vrea un sfat.Merita,se poate remedia ,cam cat ar costa,etc...Va multumesc frumos.

  • #2
    Originally posted by lenyn View Post
    Va salut ,si va urez la toti un an cu impliniri.Vreau un sfat.Am un w123 220D,si am gasit sa fac un schimb cu un w126 280 SE.Problema este ca are cutia defecta.Automata.Omul spune ca intra in viteze numai cand motorul este rece.Daca se incalzeste numai functioneaza cutia.Am sa ma interesez mai bine ca sa pun mai multe detalii.Motorul este cel care seamana cu cel de cobra dar cu 6 pistoane .As vrea un sfat.Merita,se poate remedia ,cam cat ar costa,etc...Va multumesc frumos.
    Nu credeam (și nici nu-mi doream) să stau de vorbă chiar cu Lenyn.

    Depinde de mașină... Dacă starea ei este bună, ca fost deținător a trei exemplare (inclusiv cu cutie automată) a acestei mașini, chiar îți recomand să schimbi W123 cu W126. Este cu totul altceva. Dacă pe lângă cutie, mai are și alte probleme, mai bine nu te băga. Cutie de schimb nu se găsește foarte greu, și la urma-urmei poți pune și una manuală. Nu sunt foarte scumpe, cred că cu 200 EURO găsești cutie.

    Comment


    • #3
      Salut.Pune ceva poze cu w126-le, poate unii il recunosc si iti mai zic cate ceva despre masina.
      `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

      now - bicicleta !

      0744 239 949

      WEB
      http://garajautodiag.blogspot.com

      Comment


      • #4
        .

        Nu am poze cu masina, dar figureaza la variante auto la mercedes 280.A zis proprietarul ca o sa puna poze mai multe .Pot sa va spun ca a fost cu ea la un mecanic ,asa a zis,si am inteles ca nu i-au dat de cap.A spus el ca s-ar putea sa fie de la pompa .Oricum sunt putin rezervat ,si din cauza taxelor ,care sunt mari la a mea,dar la aia .Dar oricum mai vorbim.Multumesc.Pentru Nelu Patrascu , de ce nu vroiai sa vorbesti cu Lenyn?

        Comment


        • #5
          Glumeam domnule, ce să am cu tine, în comun avem (poate) oraşul natal. Cu Lenin n-aş fi vrut să vorbesc, a făcut destule rele pe lumea asta.

          Legat de maşină, impozitul e aproape triplu! Iar cutiile se repară, dacă-ţi place maşina. Nu poate avea mare lucru. poate uleiul este neschimbat cine ştie de când, poate filtrul din cutie este înfundat, sunt probleme rezolvabile. Restul...cum arată??

          Comment


          • #6
            Cutii se gasesc, cum spune si Dl. Nelu exista mari diferente intre 123 si 126 cu toate ca ambele modele sunt depasite. 126 -le e o cobra mult mai mare, mai spatioasa si mult mai accesorizata ca 123-ul. O alta cutie nu ar trebui sa te coste mai mult de 200 euro, cu toate ca si cea veche poate fi reparata, singura problema fiind sa gasesti un dibaci s-o faca.
            Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
            http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
            http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

            Comment


            • #7
              .

              As avea, o cutie automata de la un w123 280 ,ar merge?Multumesc pentru sfaturi,daca iese ceva va anunt.

              Comment


              • #8
                Originally posted by lenyn View Post
                As avea, o cutie automata de la un w123 280 ,ar merge?Multumesc pentru sfaturi,daca iese ceva va anunt.
                Din cate stiu e si pe 123 -ul 2,8 benzina automat pe care l-am avut era acelasi motor si aceeasi cutie pe care le am pe 126.
                Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                Comment


                • #9
                  Sunt identice cele două cutii. Nu mai sta pe gânduri. Dincolo de problema cutiei, cam care-i starea maşinii?

                  Comment


                  • #10
                    .

                    Nu stiu starea masinii.astept niste poze mai detaliate si am sa le pun aici .Multumesc.

                    Comment


                    • #11
                      .

                      Probleme ! Masina e inscrisa pe fundatie.Nu stiu care sunt procedurile.Complicat?

                      Comment


                      • #12
                        Daca inscrierea pe fundatie este mai veche de cinci ani, masina se poate vinde-cumpara fara probleme. Vad ca esti tare hotarat; inainte de a da banii fa o autentificare la RAR, sa vezi cum stai cu seriile masinii. Succes!.

                        Comment


                        • #13
                          .

                          Nu dadeam bani ,omul era de acord sa ii dau cobra mea.Dar punind in balanta faptul ca nu merge ,faptul ca impozitul este colosal,ca este destul de complicat sa fac acte,ca pe langa cutie cine stie ce o mai avea,consum numai zic ,etc...,cred ca ma las bagubas.Si apoi m-am cam saturat sa resuscitez cadavre.Daca ar fi mers ,si sa o pot lua cu acte , da.Raman in continuare la batranul meu w123.Va multumesc la toti si va doresc multa sanatate.

                          P.S - Ce ma umple de ganduri este cum de nu s-a gasit in tot Bucurestiul cineva sa rezolve masina aia ?Nu cred ca nu ar fi stiut nimeni sa puna pe ea o cutie manuala.

                          Comment


                          • #14
                            In perioada asta masina pe fundatie devine un vis ud pentru unii. Nimeni nu mai ia masini de peste 2000 cmc pe numele lui. In orice caz, daca iti doresti cu adevarat un 126 bun si fara probleme cred ca 1500 de euro iti vor rezolva toate problemele. Bafta!
                            Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                            http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                            http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                            Comment


                            • #15
                              Lenyn - 126-ul asta e in Braila? Nu de alta dar poate m-as baga eu sa o iau ca sa nu ajunga la REMAT.

                              Carmine: stii vreun 126 bun la 1500 E-uri sau vorbeai ipotetic?
                              Aerodynamics are for people who can't build engines.
                              Enzo Ferrari

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF