Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Geamuri Electrice

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Geamuri Electrice

    Salut la toata lumea.
    Vreau sa-mi montez geamuri electrice pe fata (momentan) la un W124 cu geamuri la manivela (manuala). Portierele sunt prevazute pentru montarea unei macara electrica?
    Am gasit un site interesant de unde sa cumpar piesele, intrebarea mea este daca mai am nevoie de altceva in-afara de: Macara geam electrica cu motoras si un buton de actionare.
    Pun si cateva poze (ambele piese sunt pentru partea fata-stanga)
    Multumesc, seara frumoasa.


  • #2
    Da, portierele au prevazute locasurile macaralelor electrice. Nu stiu exact la W124 cum sunt, dar la W126 au fost 2 tipuri de macarale electrice si ambele au avut locasurile prezente pe usa (era prinderea diferita in functie de producatorul macaralelor).

    In plus iti mai trebuie firele si eventuala siguranta aferenta (acum ai locul gol in cutia de sigurante).

    L.E. Eu as lua piesele SH, OEM, dar cu garantia functionarii perfecte!


    Bafta!
    W123 280E Blue Green Metallic

    W126 280SE Champagne Metallic
    W126 280SE Black Blue Metallic
    W126 500SE Lapis Blue Metallic
    W126 500SE Midnight Dark Blue

    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

    Comment


    • #3
      Da, la fire m-am gandit si eu momentan nu am gasit nimic pe site-urile din Romania legat de fire pt conectare... Daca mai are cineva sfaturi / pareri il rog sa posteze, multumesc dan500se pentru raspuns.

      Comment


      • #4
        Ideal ar fi sa găsești o masina la dezmembrari si sa iei personal toata instalația cap-coada. Asa vezi cum vin toate din fabrica.
        W123 280E Blue Green Metallic

        W126 280SE Champagne Metallic
        W126 280SE Black Blue Metallic
        W126 500SE Lapis Blue Metallic
        W126 500SE Midnight Dark Blue

        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

        Comment


        • #5
          Buna ziua !


          Si eu mi-am montat ulterior macarale electrice la geamurile fata, dar am mers pe varianta "kit complet aftermarket nou". Materialele au venit din Italia, montajul pe plaiuri mioritice. Cu exceptia faptului ca pe parcursul celor cinci sau sase ani trecuti de atunci doar butoanele au inceput sa mearga tot mai greu si am trecut la butoane OEM (noi, binenteles), nu am motive sa ma plang.



          Tot ce se ia din dezmembrari poate avea uzuri, partea electrica are izolatia coapta, etc.




          Dragos

          Comment


          • #6
            Mersi tuturor, si inca ceva legat tot de W124 ce nu are legatura cu postul initial.
            Primul sistem (primul plastic de pe capota) de spalat parbrizul are presiunea cand spal geamul foarte scazuta, al2-lea in schimb are presiunea ok. Ce ar trebui sa verific la el?
            Si a2-a ar fi sistemul de retragere al centurilor de siguranta nu mai functioneaza ok, adica trebuie sa pui tu cu mana centura la loc pe stalp ca acel sistem nu prea mai are forta sa traga centura inapoi, si aici exista o rezolvare ceva...?
            Multumesc tuturor.

            Comment


            • #7
              1. Este înfundata diuza. Pui un pic de oțet sau, cu grija, o picătură de detartrant si clatesti bine cu apa.

              2. E uzat "arcul" de retragere. Eventual s-a adunat murdarie pe centura si nu mai alunecă. Curata centura bine-bine si dat-o cu un spray de silicon. Dacă nu se rezolva schimb-o cu una din dezmembrari. Se poate si repara dar e complicat. Am văzut doar pe afara sa se repare centura "puscate". Când schimbi centura scoate borna la baterie sa nu declanșeze accidental.
              W123 280E Blue Green Metallic

              W126 280SE Champagne Metallic
              W126 280SE Black Blue Metallic
              W126 500SE Lapis Blue Metallic
              W126 500SE Midnight Dark Blue

              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

              Comment


              • #8
                Mersi pt raspunsuri.
                1. Unde sa pun otetul? In "vasul" special de apa pentru parbriz si dupa sa-i dau putin sa traga din buton...?

                Comment


                • #9
                  Nu, otetul ii pui peste diuza... In caz ca e infundat cu altceva decat piatra, bagi un ac subtire in orificiul din diuza si cureti.
                  W123 280E Blue Green Metallic

                  W126 280SE Champagne Metallic
                  W126 280SE Black Blue Metallic
                  W126 500SE Lapis Blue Metallic
                  W126 500SE Midnight Dark Blue

                  W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                  W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                  Comment


                  • #10
                    Ok, mersi frumos.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF