Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Polishare faruri A160

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Polishare faruri A160

    Salutari colegilor!
    Asa cum am mentionat in topicul ce l-am dedicat reconditionarii articolelor din piele, revin cu o solutie pentru farurile matuie.
    Eu am folosit Xerapol, iar intreaga procedura o descriu mai jos:
    Sunt necesare:
    1) Apa
    2) Hartie abraziva cu granulatia de 800 si 1600(eu am folosit de 1200)
    3) Carpa din bumbac( sau o folositi pe cea din cutia produsului)
    4) Produsul in sine--Xerapol- polish pentru suprafete din plastic
    5) Banda adeziva pentru acoperirea suprafetelor vopsite
    6) 3-4 beri reci ( prietenii stiu de ce ... )
    Se curata farul bine cu apa si se incepe matuirea cu hartia abraziva de 800 pentru a inlatura zgarieturile profunde. Dupa ce am incheiat procesul cu hartia de 800 folosim si hartia de 1600. Procesul de matuire este neaparat necesar sa se desfasoare sub jet continuu de apa pentru a evita incalzirea suprafetei, iar hartia din cand in cand trecuta sub jet cu apa curata. La sfarsitul matuirii spalati bine cu apa si asteptati sa se usuce.
    Aplicati un strat fin de produs si incepeti polisharea prin miscari energice/circulare folosind o carpa din bumbac. La sfarsit se spala bine farul cu apa din abundenta. Daca nu s-a obtinut rezultatul dorit se poate repeta.
    Destul de obositor frecatul manual... dar se poate si cu o unealta electrica la turatii mici. Rezultatul mie imi pare super... vizibil in foto.
    Bafta multa!
    Attached Files
    Last edited by LauLaur; 06-23-2012, 14:27 PM.
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

  • #2
    Cu Xerapol am scos zgarietura facuta pe parbriz din cauza stergatorului.O saptamana am frecat pt zgarietura aia; zi de zi cate 20-30min pe sectiuni.
    Ai avut vointa, nu gluma, mai ales pe caldura de afara.
    Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
    https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

    Comment


    • #3
      Totusi... are cineva idee daca se poate aplica ulterior polisharii o solutie, ceva de genul unui lac? Cred ca farul a avut ceva aplicat, care sa protejeze impotriva agentilor din atmosfera( particule de praf, etc). M-am gandit la un lac pentru vopsea dar solventul din el va deteriora plasticul farului.
      Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

      Comment


      • #4
        Folia autocolanta ar fi o solutie.
        Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
        https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

        Comment


        • #5
          eu am incercat cu prevent si a iesit ft bine,am facut exact ca tine dar am folosit coala abraziva de 2000 si pe urm prevent , si eu zic ca tot autocolant poti folosi pentru ca acest polish nu prea tie multa vreme

          Comment


          • #6
            Salut,
            Arata bine.....pacat ca nu tine. Si eu am polishat un far si arata super dupa operatie. La un an distanta farul arata mai rau ca inainte sa-l polishez. Trebuie sa reiau procedura. Dupa polishare trebuie aplicat un lac protector altfel nu tine. Eu inca mai caut lacul.

            Comment


            • #7
              Eu ma gandeam la un lac incolor pe baza de apa, evitand astfel solventii daunatori suprafetei din plastic. Ceva am gasit... dar nu stiu daca adera la suprafete din plastic fiind lac pentru lemn.
              Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

              Comment


              • #8
                Salut. Te urmaresc pari pasionat colegu LauLaur. Fara intentii rele fireste. Vezi pe la cei care vand diverse kituri de polish faruri din ce am observat eu in livrare exista si un lac special ce se da pe suprafata de plastic a farului. Daca gasesti ceva potrivit da-ne feedback. As fi vrut si eu sa ma apuc de un polish credeti ca o masina de polisat ajuta mai mult? Daca aveti ceva modele recomandate ne-ar fi de ajutor. Toate bune
                Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                Comment


                • #9
                  Salut!
                  Am tot cautat solutia "after polish" dar fara rezultat. Daca gasesc ceva va anunt.
                  O masina de polishat te-ar ajuta, te scapa de frecatul manual, care e destul de obositor. Sincer, pentru mine, satisfactia e invers proportionala cu cheltuiala.
                  Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                  Comment


                  • #10
                    Ei da da pune si partea cealalta. In 40-60 de minute faci cu masina treaba pe care o faci in cateva ore bune de polisat manual. Ma bate gadnul sa imi cumpar una sa tragu n polis la faruri ca de abia se mai vede noaptea.
                    Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                    Comment


                    • #11
                      Salutare ati gasit solutia after polish? Ceva idei? Multumesc
                      Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                      Comment


                      • #12
                        Gasesti in Carrefure la standul de auto Xerapol.E cutie verde in tub gen pasta de dinti.
                        Am netezit cu el touch-ul la un Samsung care inca merge foarte bine.
                        Pretul ~40lei.
                        Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                        https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                        Comment


                        • #13
                          Prin google am gasit urmatorul link. Ei spun ca au rezolvat cu 17 lei! Nu am incercat si nici nu garantez rezultatul in timp. Pe film insa arata super...
                          Chiar imi place masinuta asta!

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by valentinion View Post
                            Salutare ati gasit solutia after polish? Ceva idei? Multumesc
                            Salut!
                            Deocamdata nu am gasit lacul "minune". Sincer sa fiu, nici nu prea am mai cautat. Observ ca suprafetele farurilor sunt super ok, ca si cand azi am facut polish- ul.
                            @adip1962
                            Totusi nu sunt sigur care e lacul ala, e un lac simplu, pentru vopsea auto? Ce solventi are? Imi pun intrebari pentru ca farurile sunt din plastic. Linkul parca l-am mai vazut pe undeva...
                            Last edited by LauLaur; 03-15-2013, 17:04 PM.
                            Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                            Comment


                            • #15
                              Plastic. Ieftin, cu multa munca:
                              - servet aspru si natural de bumbac pentru bucatarie;
                              - pasta de dinti ieftina;
                              - bormasina cu turatie variabila - cat mai mica!
                              - Duro-lac pulverizat de la minim 50cm.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF