Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Plutitor rezervor

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Plutitor rezervor

    Salut imi poate spune cineva cum pot ajunge la pompa de benzina si plutitor?
    am inteles ca este sub scaunul din dreapta spate. pot sa dau scaunul jos si sa am acces la ele sau trebuie dar rezervorul jos? (rezervorul este din plastic sau metal?)
    Mercedes a140 /1998
    Multumesc!!!

    (aseara am facut un plin si m-am trezit , dupa ce am iesit de la caserie, am observat ca imi curgea benzina din rezervor. Dupa cateva minute s-a orit. Acul indicator pentru benzina nu imi functioneaza)

  • #2
    Salut, plutitorul e in rezervor impreuna cu pompa de benzina, ca sa ajungi la el iti trebuie elevator neaparat, trebuie dat rezervorul jos,nu e sub scaune! si la mine acul ce indica nivelul benzinei nu indica corect, cu toate ca eu am schimbat intreg ansamblul alimentare: pompa si plutitor, la masina mea tind sa cred ca e din instrumentul de bord.

    Comment


    • #3
      Originally posted by florin_toma_86 View Post
      Salut imi poate spune cineva cum pot ajunge la pompa de benzina si plutitor?
      am inteles ca este sub scaunul din dreapta spate. pot sa dau scaunul jos si sa am acces la ele sau trebuie dar rezervorul jos? (rezervorul este din plastic sau metal?)
      Mercedes a140 /1998
      Multumesc!!!

      (aseara am facut un plin si m-am trezit , dupa ce am iesit de la caserie, am observat ca imi curgea benzina din rezervor. Dupa cateva minute s-a orit. Acul indicator pentru benzina nu imi functioneaza)
      ms azi ma apuc.

      Comment


      • #4
        Sal. Rezervorul la masina mea este din tabla ( tabla ruginita ) iar daca alimentez aprx 15 L, indicatorul de combustibil nu-mi indica nimica.

        Comment


        • #5
          dupa ce am desfacut rezervorul am observat ca deasupra plutitorului este furtunul de preaplin si inca un furtun care era taiat (intentonat de ala care mi0a vandut-o) care ar fi trebuit sa fie conectat la 'epurator' (mi-a spus mecanicul), dar mi-a fost frica sa in conectez la loc nestiind daca "epuratorul' respectiv functioneaza. Deaceea am miros de gaze in masina...

          Comment


          • #6
            Originally posted by bujor ciprian View Post
            si la mine acul ce indica nivelul benzinei nu indica corect, cu toate ca eu am schimbat intreg ansamblul alimentare: pompa si plutitor, la masina mea tind sa cred ca e din instrumentul de bord.
            Salut!
            Cu pompa veche aveai aceeasi problema cu sonda litrometrica ? Am citit undeva ca astfel de probleme ( indicatii eronate ale sondei litometrice) apar din cauza ca ansamblul pompa benzina- sonda litrometrica nu este conform cu instrumentele de bord sau cu codul de sasiu. Sunt piese care se comanda doar dupa seria de sasiu. Aici mai multe info :http://www.aclassinfo.co.uk/mypage.12.htm spre sfarsitul paginii
            "Owner has major problems with incorrect reading of fuel gauge"
            @ florin_toma_86
            Tot in linkul de mai sus informatii despre problema ta. Vorbesti de "activated charcoal filter" cand spui "epurator de gaze" ? Ai schema in link.
            OFF:
            Cred ca ar fi bine sa deschidem un topic referitor la rolul acestui "charcoal filter" cat si referitor la returul benzinei.
            Seara faina tuturor!
            Last edited by LauLaur; 07-09-2012, 21:25 PM.
            Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

            Comment


            • #7
              Salutare !

              Sunt nou pe forum si noul posesor al unui A 170 CDI din 1999. Aceasi problema o am si eu cu indicatorul din bord al motorinei. Azi la tester mi s-a spus ca este de vina senzorul care este situat in rezervor...
              Nu ma pricep foarte tare de aceea am zis sa postez aici ce mi-a spus testerul cu privire la aceasta defectiune poate este vorba de o problema comuna.
              Multumesc

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF