Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

OM603 pe w201

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • OM603 pe w201

    Buna , am nevoie de cateva sfaturi , urmeaza sa cumpar un om603 (3.0td) vreau sa;l pun pe w201 , a mai facut cineva transplant de genu ? , ce mai trebuie sa schimb ? ce suporti motor trebuie ? cutia de 2.0d sau 2.0e potrivesc ?
    BABY BENZ WITH BIG HEARTH

  • #2
    Salut, baga pe google : Radu Pompei . el a facut asa ceva, nu stiu daca este membru aici . are pe facebook poze .merge pus motorul. O seara buna .

    Comment


    • #3
      Originally posted by sorin_vasile80 View Post
      Salut, baga pe google : Radu Pompei . el a facut asa ceva, nu stiu daca este membru aici . are pe facebook poze .merge pus motorul. O seara buna .
      il stiu pe radu, am vorbit cu el .... el a bagat om606 care este mai nou ....
      BABY BENZ WITH BIG HEARTH

      Comment


      • #4
        Salut Kiwi. Am montat eu om603 turbo. Daca vrei ceva sfaturi, poate vii intr-o zi pana la Luci cu 190-ul sau trec eu prin octombrie daca se mai face intrunire Benz. Ma gasesti si pe facebook Nicu Cnb.
        Mercedes W124 200D - ex
        Mercedes C124 CE200 - ex
        Mercedes W124 300D Turbo - donatoare de organe
        Mercedes W124 E250D - donatoare de organe
        Mercedes C124 300CD - daily driven
        Mercedes C124 300CE 12v
        Mercedes C124 300CE 24v in proiect de restaurare
        Mercedes S124 250TDT
        Mercedes W210 E200 16v
        Mercedes W906 2.2 CDI

        Comment


        • #5
          Originally posted by nicu_rva View Post
          Salut Kiwi. Am montat eu om603 turbo. Daca vrei ceva sfaturi, poate vii intr-o zi pana la Luci cu 190-ul sau trec eu prin octombrie daca se mai face intrunire Benz. Ma gasesti si pe facebook Nicu Cnb.
          Ok merci mult ne auzim
          BABY BENZ WITH BIG HEARTH

          Comment


          • #6
            Daca w201 nu este cu trager demontabil de fabrica montarea de 6 cyl se numeste lovirea cu tesla in oo.
            1991 R129 300SL-24
            1991 w124 300CE-24
            1993 w202 C280
            1978 w116 450SEL 6.9
            1987 w201 190E 2.0
            1991 Lancia Thema 8.32 Ferrari

            Comment


            • #7
              Originally posted by Ford_V6 View Post
              Daca w201 nu este cu trager demontabil de fabrica
              Dacă nu este, se taie tragerul existent şi - după îndesarea agregatului în 6 cyl, care este o reală provocare - se montează unul demontabil, care trebuie procurat (nu ştiu de unde ). La tăiere se va avea grijă să se lase "material" de care să se prindă tragerul demontabil.
              Ştiu, uşor de zis ... greu de făcut, dar aşa am eu la Fricike (nu e făcut de mine, aşa l-am luat, laurii nu-i culeg eu).
              Lord W126 500SE -> 2.5D
              Lady W123 230C -> 240D
              W124 -> 200D
              W208 CLK200 -> 2.0

              W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
              Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
              Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

              Comment


              • #8
                salutare . zilele trecute am intrat in posesia motorului , este aproape complet doar electromotorul lipseste de pe el....
                Stie careva daca cutia merge mai in spate sau nu ? trebuie modificate tijele de la timonerie si cardanul , sau motorul vine mai spre radiator si cutia ramane pe pozitia actuala ?
                Levi cand pot sa vad cum ii facut la 190u tau ?
                BABY BENZ WITH BIG HEARTH

                Comment


                • #9
                  Literă mare, punctuație!

                  https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                  Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                  Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                  Comment


                  • #10
                    Buna ziua !



                    Conversii, conversii....



                    Cutia nu va merge de capul ei mai in spate, ci doar cu tot cu motor. Caz in care motorul ar putea interfera cu peretele de foc. Si poate nici atunci nu ajunge ca sa prinzi cutia in locul prevazut la nasterea masinii...


                    Recomand concentrare asupra pozitionarii motorului in compartimentul sau astfel incat sa nu loveasca in nimic si sa aiba loc si chestiile de pe langa el, si abia apoi rezolvata problema cu prinderea cutiei pe masina. Traversa cutiei sau prinderile de pe caroserie precum si cardanul pot fi manipulate ulterior.


                    Ca si rapoarte, in cutii echivalente (cinci trepte/cinci trepte) diferentele sunt foarte mici, dar la grupuri se schimba treaba, si astea sunt foarte importante pentru un rezultat bun cand e vorba de demaraj, viteza de top, forta la deal si consum...





                    Dragos

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Kiwi View Post
                      Levi cand pot sa vad cum ii facut la 190u tau ?
                      Ce întrebare e asta ??? Vii când vrei tu !
                      Lord W126 500SE -> 2.5D
                      Lady W123 230C -> 240D
                      W124 -> 200D
                      W208 CLK200 -> 2.0

                      W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                      Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                      Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                      Comment


                      • #12
                        Salut , cateva poze cu motorul , suportii motor pot sa-i prind la oricare din locasurile din poza ? daca le prind la cele mai din stanga nu mai trebuie modificat cardanul.... cutia ramane pe pozitia respectiva
                        Attached Files
                        BABY BENZ WITH BIG HEARTH

                        Comment


                        • #13
                          Salutare , am bagat motorul , momentan este la electrician , am cateva intrebari daca ma puteti ajuta : 1.ce recomandati arcuri sport rosii sau arcuri de 3.0 ?
                          2.la racirea motorului ajunge doar o termocupla pusa intre grila si radiator ? stau rau cu locul in fata .......
                          BABY BENZ WITH BIG HEARTH

                          Comment


                          • #14
                            1. Ditamai inima e atâta de grea încât eu cred că poa' să rămână arcurile existente. Am trecut vineri pe lângă mașină, dar sincer, nu m-am uitat cât e de lăsată ...
                            2. Nu înțeleg despre ce termocuplă vorbești ... și care s-o mai și pui între grilă și radiator ???
                            Lord W126 500SE -> 2.5D
                            Lady W123 230C -> 240D
                            W124 -> 200D
                            W208 CLK200 -> 2.0

                            W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                            Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                            Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                            Comment


                            • #15
                              Salut, vascocupla nu.mi incape si trebuie sa pun ventilator electric, si trebuie sa.l pun intre grila si radiator nu intre motor si radiator....
                              BABY BENZ WITH BIG HEARTH

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF