Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

O parere despre aceasta achizitie, va rog!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O parere despre aceasta achizitie, va rog!

    Am gasit aceasta masina si ma intereseaza foarte tare, dar am unele retineri si as vrea sa va dati cu parerea in ceea ce priveste achizitia ei. Multumesc din suflet. Daca in echiparea masinii din fabrica apare "P10 Taxi Fixed Price Model" inseamna ca a fost taxi? In situatia asta nici nu se mai pune problema daca km sunt reali ci cat de departe sunt de realitate, nu? O parere, va rog! https://www.autovit.ro/anunt/mercede...tml#533db98dd5

  • #2
    Cel mai bine ar fi dacă ți-ar da VIN-ul (seria mașinii), și îl decodează careva dintre colegi. Ce decodări am mai vazut eu, într-adevăr face parte din echiparea de taxi, dar pe lângă asta la decodare ar mai trebui să iasă la iveală și alte dotări specifice (ex: PREPARATION FOR TAXIMETER INSTALLATION, ROOF ANTENNA REAR CENTER FOR TAXI-RADIO, TAXI EMERGENCY ALARM SYSTEM, CONNECTION FOR TAXI ROOF SIGN)
    Lord W126 500SE -> 2.5D
    Lady W123 230C -> 240D
    W124 -> 200D
    W208 CLK200 -> 2.0

    W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
    Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
    Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

    Comment


    • #3
      E taxi sigur , te uiti la antena de pe plafon .
      De ce ar vinde cineva un taxi daca are doar 220 k si intretinut ca la carte?! Dubleaza nr km si mai adauga peste rezultat inca 100k km si cam pe acolo sunt km reali.

      Asta e binenteles parerea mea .

      Comment


      • #4
        Totusi masina arata foarte bine,interiorul nu pare asa folosit cum se banuieste,daca a fost taxi totusi cred ca pretul este cam mare,daca nu a fost eu as plati pentru asa ceva

        Comment


        • #5
          Din decodarea VIN-ului e clar ca a fost pregatita pentru taxi. Citind atent decodarea sunt destule chestii care au legatura cu taxi. Nu am informatii cu privire la data ultimei revizii. Si eu zic ca are un interior tare ingrijit. Masina mea are 190.000 km(reali) si interiorul nu e asa ingrijit.

          Comment


          • #6
            Asa arata si interiorul masinii mele W203 facelift din 2006 si care are 327.000 de km reali.
            La Mercedes materialele sunt de calitate fata de alte marci iar un volan si un maner de la schimbatorul de viteze se schimba usor ca de altfel la toate marcile auto.


            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Comment


            • #7
              Un pic de offtopic : http://www.clubmercedes.ro/martor-ai...462#post438462

              Comment


              • #8
                Originally posted by b97dmt View Post
                Interesant! Bine de stiut! Intr-un final, a picat afacerea pentru ca am o mare retinere stiind ca masina a fost taxi. Poate este impecabila si a fost foarte bine intretinuta si eu sunt cea care pierde. Incep sa cred ca va fi imposibil sa vand C class-ul meu si sa gasesc un E asa cum visez.

                Comment


                • #9
                  O masina cu km reali are pretul ei , mult peste ce este la vanzare la noi.
                  Se mai practica , pe langa km dati inapoi , schimbatul interiorului . O decodare a VIN-ului o sa-ti spuna ce culoare , tapiterie a avut masina din fabrica.
                  Se inlocuiesc volanele , pedalele , un polish care dupa 2 spalari arata cu adevarat starea masinii .

                  “ Stare impecabila , ca noua , nu bate nu troncane , interior ingrijit , pt pretentiosi , km 180-200k km reali “ cam asa suna de regula anuntul .

                  Comment


                  • #10
                    Astazi am avut ocazia sa conduc un E class 200 din 2011. Culmea, avea tot 220.000 km, dar macar proprietarul a avut decenta sa spuna ca nu sunt reali si a mai zis si ca masina a fost taxi. Ca impresie, mi-a placut mult de tot. Era ingrijita, dar cu urme de uzura normale, mici zgarieturi in interior. Nu am facut tranzactia pentru ca era E 200 si eu as vrea un E220. Cred ca mai am de asteptat mult si bine, dar macar ma bucur ca am condus un E, mi-a placut mult senzatia la volanul ei si am constatat ca feciorasul meu are loc mai mult in spate decat in C class-ul din dotare. Aveam oarece regrete ca nu am achizitionat-o pe cea din postare, dar incerc sa nu imi pierd speranta ca voi gasi totusi o masina care sa se incadreze in buget.

                    Comment


                    • #11
                      Cu toata stima va spun ca faceti o mare greseala daca v-ati propus sa gasiti doar "o masina in bugetul propus" !!Aceasta in proportie de 95 % va fi o masina "data cu ruj pe buje pentru vanzare" in Romania.Ar fi mult mai bine sa gasiti masina si apoi sa va faceti bugetul, daca ati putea !O simpla cautare pe net o sa va convinga ca masinile, proaspat aduse la vanzare in tara sunt mai ieftine decat multe alte rable vandute direct la sursa!!O fi prost aia si le dau de pomana la samsarii romani,nu???Clar se aduce ce e mai ieftin, cu probleme ce pot fi remediate pe drum !!
                      Daca acceptati din start sa luati ceva,ce stiti sigur si acceptati sa fiti mintita, va furati singura caciula !!Nu mi-o luati in nume da rau,dar e doar un sfat ce poate duce odata la darmarea mitului romanesc:masinile "bune" aduse in Romania sunt mai ieftine decat rablele vandute in Germania !!Atat !!Stima si succes in indeplinirea visului !!
                      Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                      Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                      Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                      SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                      https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                      Comment


                      • #12
                        Multumesc pentru sfaturi! Ma intrebam si eu unde le gasesc in Germania pentru ca la o simola vizualizare pe site-urile din Germania am constatat ca sunt mult mai scumpe. Chiar nu as vrea un "Lego" facut pe drum!!!

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF