Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Navigatie W212

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Navigatie W212

    Sal. Stie cineva cum se actualizeaza harta romaniei pentru un w212 din 2010? O pot descarca de undeva sau doar sa cumpar un DVD?

  • #2
    Mai trebuie sa ne spui ce sistem de navigatie are masina ta, Becker Map Pilot, APS50 sau Comand.
    Daca nu stii, poti posta seria masinii in sectiune specializata si vei primii lista cu optionalele masinii.
    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #3
      Navigatia este APS50.

      Comment


      • #4
        Gasesti un coleg care are deja setul de 4 discuri, imprumuti discul nr 4, il incarci in memoria aparatului si dai discul inapoi.
        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


        www.mbretrofit.ro

        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

        Comment


        • #5
          Multumesc pentru raspuns.

          Comment


          • #6
            Va salut. Am si eu o problema cu navigatia la un E class WDD 212 in sensul ca dupa ce am avut probleme cu bateria care se descarcase si am dat-o de pe masina,dupa ce am incarcat-o si am pus-o la loc,imi apare cand conectez navigatia un mesaj pe display "no navigation module is connected".Pana la acel monment navigatia a functionat normal si pe Romania.La tester nu apare nici o eroare,totul este ok.De asemenea cand pun contactul imi apare in bord un mesaj :"reset radio with + button" si cand apas "+" apare radio initialising dar apoi revine la mesajul initial.Multumesc anticipat.

            Comment


            • #7
              Masina a fost taxi? Poti pune seria de caroserie sa vedem ce Navi are.
              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


              www.mbretrofit.ro

              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

              Comment


              • #8
                Navigatie 212

                Sistemul este Audio 20,iar seria este WDD2120051A685141.Multumesc.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by popescu ovidiu View Post
                  Sistemul este Audio 20,iar seria este WDD2120051A685141.Multumesc.
                  Inseamna ca navigatie este un Becker Map Pilot in torpedo care sta infipt intr-un suport. Scoate-o si bag-o la loc, poate isi revine.
                  http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                  www.mbretrofit.ro

                  Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                  Comment


                  • #10
                    Am vazut si eu pe youtube varianta aceasta,dar la mine in torpedou nu exista asa ceva.Am incercat cu prgramul de pe laptop sa vad daca se poate activa,dar acolo totul este in regula.Vreau sa evit Casa Auto,dar se pare ca nu scap.Multumesc.

                    Comment


                    • #11
                      In torpedo ( nu in cotiera ) ai sistemul Becker Map Pilot ( sau poate l-a furat cineva), masina a fost livrata cu asa ceva iar daca spui ca a si mers ...

                      Audio 20 este doar un simplu Radio, nu ai ce sa activezi decat intrari iesiri.

                      Masina a ramas documentata ca Taxi in system, astfel mesajul din bord cu activarea radioului a aparut datorita modulului MSS din portbagaj sau a unei operatiuni de recodare gresite.

                      Daca ai drum prin Buc, iti pot reprograma corect masina.
                      http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                      www.mbretrofit.ro

                      Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                      Comment


                      • #12
                        Multumesc pentru raspuns.Am cautat in torpedou,nici o urma de modul sau macar de conector pt. modul.De furat nu avea cine si cand.Ma gandesc sa nu fie pe sub filtrul de habitaclu din dreapta de sub torpedou si sa fi scos mufa cand l-a schimbat,n-am verificat.Mai este si varianta sa fi resetat cand s-a lucrat la setarile din fabrica,desi pe VIN imi apare ca si cod 509 Navibox.Daca ajung in Bucuresti o sa apelez la ajutor.

                        Comment


                        • #13
                          Navigatia ta este un modul, un aparat, nicidecum o functie sa se poata reseta.
                          http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                          www.mbretrofit.ro

                          Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                          Comment


                          • #14
                            Navigatie 212

                            L-am gasit!.Teoretic trebuia sa fie unde mi-ai spus,in torpedou,dar practic l-am gasit in spatele torpedoului.Am dat jos torpedoul,o intreaga poveste,deoarece a trebuit sa demontez si ornamentul de deasupra comandului(traiasca Google) si l-am depistat in spate.Nu stiu de ce l-au pus acolo.Acum problema este alta deoarece bateria este umflata,deci cred ca de aici a plecat problema de nu se mai conecteaza.Caut o baterie li-ion,de fapt acumulator HJS 100 pentru Navibox Becker.Am cautat la Casa Auto,apoi la Cluj la o firma care reprezinta Becker in Romania dar nu au asa ceva.Am gasit ceva pe ebay,dar pana sa comand poate stie cineva ceva prin vecini.Multumesc.

                            Comment


                            • #15
                              Acum l-am mutat unde trebuia sa fie,in torpedou.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF