Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Motorul se oprește in decelerare

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Motorul se oprește in decelerare

    Salut colegi ! Am cãutat pe forum si nu am gãsit un rãspuns,de aceea va cer ajutorul si va mulțumesc anticipat!
    Am un benzinar de 140/'98,pe care am pus gaz;merge bine,consum de 9,5-10 gaz in oraș...problema este ca la trecerea automata de pe benzina pe gaz , daca motorul este la relanti zici ca se oprește dar își revine si este ok! Daca sunt la drum întins si deci puțin accelerat ,nici nu se simte!In schimb , daca face trecere in timp ce decelerez ori sunt in frana de motor....sa opresc la semafor ...etc. , motorul se oprește! Spuneti- va rog,câteva pãreri in cunoștințã de cauza...mulțumesc !

  • #2
    Instalatia pe gaz nui reglata bine.Pe benzina cum merge?Ce tip de instalatie ai?
    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

    Comment


    • #3
      Lovato am ! Da ,pe benzina merge bine,chiar si pe gaz,nu ma pot plânge, doar la momentul trecerii de pe benzina pe gpl.

      Comment


      • #4
        Instalatia este model vechi cu plaman sau din cele noi cu injectoare si calculator separat?Eu am un Astra pe gpl si din cand in cand merg pentru reglaje pe calculator si curatit injectoare dar a mea face multi kilometri la an.Filtrul la gaz cand lai schimbat ultima data?
        Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

        Comment


        • #5
          Calculator si injectoare,iar filtrul,anul trecut in mãsurã in care, nu merg decât vre-o 4-500 km pe luna daca nu am vre-o ieșire la distante mari!Ceva sfaturi ?

          Comment


          • #6
            Cum spuneam si mai sus daca sunt injectoare cu calculator se merge la un instalator gpl autorizat pentru marca ta si ti le regleaza din nou pentru relanti.Banuiesc ca si relantiul iti oscileaza asa ca mai mult ca sigur sunt de reglat dar nu multi stiu sa o faca asa cum trebuie.
            Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

            Comment


            • #7
              Relantiul nu are nici o problema ,așa cum am scris in deschiderea topicului,doar la momentul trecerii!O sa caut un service autorizat si revin !Mulțumesc! Cineva mi-a mai sugerat ca ar putea fi doua fise de la injectoarele de gaz inversate intre ele,de aceea ar merge normal si ar face probleme doar la trecerea de la un combustibil la altul !

              Comment


              • #8
                Fire nu fise cred ca voiai sa spui.De obicei nu prea ai cum sa le gresesti intre ele vin deja cablate pe masura fiecarui injector
                Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                Comment


                • #9
                  Voiam sa zic ca mufele injectoarelor nu prea se pot confuda pentru ca au lungimi diferite.Fa o inspectie vizuala si daca ti se pare ca una din mufe este cu cablul prea lung si o alta cu cablu scut si fire intinse le poti inversa tu.
                  Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                  Comment


                  • #10
                    Salut prieteni!Am fost cu instalatia GPL la revizie+recalibrare !totul este OK spun ei,problema ar fi de la diferenta timpilor de ardere....se pricepe cineva pentru ceva sfaturi ? Merci !

                    Comment


                    • #11
                      Am gãsit în Timișoara un service pe Demetriade ,tipul i-a dat de cap!acum merge super și am super consum !Intr'adevar erau firele de la injectoare inversate...a-ul cu d-ulde la gaz...acum merge pe placul meu și îmi ia 8,7-9% în oraș și 6,5 extraurban...mulțumesc tuturor

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF