Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Motor zgomotos W204 220CDI 2011

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Motor zgomotos W204 220CDI 2011

    Buna ziua tuturor. De 2 luni sunt posesor al unui C220 CDI din 2011 avangarde.
    Inainte am avut un passat din 2007 si diferenta e una f mare. Calitatea si felul in care te simti in mercedes sunt net superioare fata de vw. Din pacate spatiul e unul mult mai mic...dar asta stiam din momentul alegerii noii masini.
    Ce ma nedumereste e zgomotul motorului. Mi se pare ca din exterior, motorul MB e mult mai silentios decat la passat dar la interior din contra. Zgomotul motorului m-a deranjat inca de la prima urcare in masina. La relanti e acceptabil insa cand o calc devine destul de prezent zgomotul. Mi se pare mult mai zgomotos fata de passat. Are un sunet caracteristic, parca ragusit, grav:-) Am fost la un service MB si mi s-a spus ca asa e acest motor. Masina are 140000 de km , cu ultima revizie facuta in germania la MB la 127000 in iulie anul trecut. As dori sa va intreb daca e normal sa se auda motorul in habitaclu destul de pronuntat mai ales la acceleratii? Va multumesc

  • #2
    Salut,daca e zgomotos in acceleratie 2000/3000 rot/min schimba-i suportii la motor si cel de la cutie si o sa ai o alta masina",m-am confruntat si eu cu aceiasi problema si eram putin sceptic ca ar fi de vina suportii dat fiind ca nu aveam vibratii simtitoare in relanti!

    Comment


    • #3
      Da...motorul e mult mai zgomotos in acceleratii peste 2000 de ture (la relanti e relativ ok).Manopera de schimbare a suportilor pt motor si cutie e una complicata ce necesita sa fie facuta la reprezentanta sau un service ok e suficient? Ma puteti ajuta orientativ si cu o idee legata de costurile pieselor? Multumesc mult
      Last edited by muresansergiu; 03-09-2016, 19:36 PM.

      Comment


      • #4
        Exact ca la mine,mai era un coleg pe forum cu un W212 si dupa schimbarea suportilor e foarte multumit,eu am schimbat in reprezentanta in italia si am dat cam 450€ inclus manopera,atasez o poza cu factura din care scazi 51,08€ stergatoarele si 4,18€ un bec!
        Attached Files

        Comment


        • #5
          multumesc mult

          Comment


          • #6
            Te sfatuiesc daca ai posibilitate sa pui originali,am avut o exeprienta cu suportii after market,nu stiu ce marca erau,dar masina vibra dupa un timp relativ scurt mai tare ca inainte,probabil sunt si de calitate dar nu stiu ce marca!

            Comment


            • #7
              O sa te duca undeva la 1000ron , 3 tampoane plus manopera la dealer .

              Comment


              • #8
                Originally posted by b97dmt View Post
                O sa te duca undeva la 1000ron , 3 tampoane plus manopera la dealer .

                Un pret decent,din punctul meu de vedere!

                Comment


                • #9
                  Nu banii ar fi neaparat problema ci mai degraba sa aflu daca asta e problema zgomotului motorului. Repet, un service autorizat mercedes (dar nu reprezentanta) mi-a spus ca nu e nimic in neregula, dar fara sa verifice tampoanele de la motor. Mi s-a spus ca asa face acest motor. Insa eu refuz sa cred ca un mercedes e asa de zgomotos atat la relanti cat mai ales in acceleratii( mult mai zgomotos decat un vw). Ce mi se pare ciudat e ca in exterior motorul nu e deloc zgomotos

                  Comment


                  • #10
                    Eu mi am rezolvat problema zgomotului schimband suportii,care era mult mai mare ca la A4'ul lui tata din 2004 cu 200k km fara sa ii fi schimbat vreodata!

                    Comment


                    • #11
                      Faptul ca de afara sunetul e ok , in habitaclu se aude mai pronuntat ma duce cu gandul ca ceva vibreaza/ intra in rezonanta.

                      Comment


                      • #12
                        Salut, eu am schimbat suportii la e212, am avut acelasi zgomot suparator in interiorul masinii, atat la relanti, cat si in turatie, este adevarat ca s-a redus mult zgomotul si vibratiile, greu de crezut si pt mine, totusi motorul 651 mi se pare foarte zgomotos pana pe la 60km/h.Este destul de ciudat , mercedesurile vechi erau zgomotoase din afara, dar in habitaclu erau silentioase diferite de celelalte marci la care era invers, acum si la mercedes este la fel , zgomot redus afara si accentuat in interior.Si mecedesul meu vechi e210, 200cdi, este mai silentios la viteze mici decat 212-le, fara nici un schimb de suporti. Referitor la schimbarea suportilor este destul de simplu , eu i-am schimbat singur.Sa aveti o zi buna!

                        Comment


                        • #13
                          am sa schimb acesti suporti la motor pt ca eu refuz sa cred ca e normal sa fie asa zgomotos un mercedes din 2011. La relanti sau cand mergi cu viteza constanta e acceptabil, e relativ ok. Dar in sarcina, la depasiri sau accelerari motorul se aude la interior mult mai tare. Initial ma gandeam ca am probleme la motor (de ex probleme cu injectoarele) , insa am inteles ca la facelift nu mai sunt problemele de la inceputurile W204. Daca mai aveti vreo posibila cauza va rog sa nu ezitati sa-mi dati un sfat. va multumesc

                          Comment


                          • #14
                            inca o intrebare mai am: inainte de a schimba suportii motorului as putea cumva sa-i verific pe cei existenti? Pot sa-mi dau seama daca sunt ok sau nu? ca sa stiu sa caut cauza in alta parte

                            Comment


                            • #15
                              Salut,simptomele unor suporti consumati" sunt atunci cand opresti motorul se simt trepidatii,vibratii la relanti simtitoare in scaun,ridica capota si accelereaz-o putin si motorul se misca vizibil(e normal sa se miste putin dar nu exagerat),atunci cand esti in plina acceleratie ai un zgomot mai accentuat deoarece motorul are tendinta sa se ridice si nu e ferm!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF