Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mic ghid in alegerea destinatiei de vacanta

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mic ghid in alegerea destinatiei de vacanta

    Pentru ca se apropie vara si - odata cu ea - sarcina deloc usoara uneori de documentare asupra concediului = cautarea de informatii despre destinatia de vacanta [statiune, hotel samd], m-am gândit sa inaugurez aici un thread care sa contina ARTICOLE scrise useri pentru folosul userilor în acest domeniu. Mai jos este unul scris de mine pe un alt forum, îl reproduc aici, considerând ca poate fi util.

    ---------------
    Am trecut si eu prin asta - vara trecuta am fost pentru prima data în Turcia; câta "sudoare" cautand pe net destinatia/hotelul cel mai potrivit; am citit foarte mult, aproape totul pe forumuri si am aflat aici lucruri folositoare. Acum, cand se apropie "deschiderea sezonului" , m-am gandit sa ma revansez intr-un fel, scriind acest mic ghid, sperand ca va fi folositor cuiva...
    Citind diverse impresii de dupa calatorie, am observat in general lucruri pozitive, dar si multe nemultumiri. Marea majoritate a acestor nemultumiri se puteau evita - spun eu - daca alegerea vacantei ar fi fost facuta cu mai multa atentie. [In paranteza fie spus, ceva imi spune ca si in cazul celor care multumiti si super-multumiti de conditiile avute acest lucru s-a datorat in proportie de cel putin 50% mai degraba factorilor "inspiratie" si "noroc" ]

    Adevarul e ca este dificil sa alegi in 100% cunostiinta de cauza hotelul sau agentia de turism. INSA o informare mai detaliata ajuta intotdeauna, astfel ca am decis sa intocmesc acest mic indrumar in alegerea destinatiei de vacanta, care sper sa va fie de folos...
    RETINETI: Cele de mai jos descriu experienta si strategia mea personala in alegerea destinatiei de vacanta, nu sunt un guru [si nici nu lucrez] in domeniu, fiecare trebuie sa filtreze aceasta informatie prin discernamantul propriu si sa luati partile bune de acolo [if any : ]
    -------
    GRESELI FRECVENTE IN ALEGERILE VACANTEI DVS
    si care va pt ruina partial concediul sau oricum eroda din bucuria lui

    1. Alegerea "oarba" [fara a avea prea multe informatii] a hotelului

    Am vazut multe cazuri pe forum in care un user scria "ce stiti despre hotelul H? Merg la sfarsitul lui iunie acolo, sper sa fi facut o alegere buna"...
    Dl/d-na X a ales, pe considerente de care voi aminti ulterior, un anume hotel, a platit un avans [sau chiar in intregime] si abia dupa aceea a inceput sa caute cu adevarat informatii despre acel hotel.
    RETINETI: primul lucru in planificarea unui concediu de succes trebuie sa fie alegerea hotelului. Acest lucru il puteti face cu mult timp inainte de a incepe discutia cu agentiile de turism [si chiar inaintea alegerii acestei agentii] si cel tarziu in primele luni ale anului!

    SFAT: Va puteti face o lista cu cateva hoteluri despre care ati auzit lucruri interesante. Pe masura ce gasiti timp, cautati informatii despre fiecare hotel si notati-va un criteriu de punctaj al fiecaruia.
    Pentru "documentare" puteti folosi:
    - informatii generale despre acel hotel gasite pe net [site-ul oficial samd]
    - forumurile, aici gasiti nu doar reviews-uri detaliate, cat si - cel mai important - oameni dispusi sa va impartaseasca detalii suplimentare despre sejururile lor la acel hotel
    - site-uri specializate in reviews - cititi impresiile altor turisti care au trecut pe acolo inaintea dvs si vedeti multe fotografii "genuine"
    - http://tripadvisor.com [in engleza] - exemplu: Turcia
    - http://holidaycheck.de [in germana - gasiti aici un traducator automat]
    - http://AmFostAcolo.ro - mult mai putine reviews, dar este in româna!
    - Google Earth - downloadati versiunea free [atentie, nu PRO!] de aici - vezi putea vedea imaginea din satelit a hotelului la care urmeaza sa ajungeti; configuratia plajei; drumurile de acces etc
    -Informatii adunate de la agentiile de turism [vezi mai jos]

    2. Asteptari nerealiste in privinta hotelului

    Acesta ar trebui sa fie un subpunct al punctului anterior. Însa conform observatiilor mele, acest factor este printre generatorii principali de nemultumiri/insatisfactie si poate duce usor la ruinarea unui concediu. Din aceasta cauza am decis sa-i acord un capitol separat.
    Trebuie sa stiti ca doar numarul de stele cu care este clasificat un hotel nu reflecta cu acuratete gradul de satisfactie pe care vi-l poate oferi. Dupa cum stiti, diverse tari au din pacate modalitati diferite de clasificare a hotelurilor - 4 stele din Turcia nu sunt identice cu conditiile de 4 stele din Romania, de exemplu.
    Conditiile de acordare a stelelor sunt pentru multe tari destul de relaxate si de "largi", generale. Asta inseamna ca veti gasi hoteluri de 5 stele exceptionale si hoteluri de 5 stele care in realitate ar merita poate cel mult 3-4.

    SFAT: cel mai important criteriu pentru aprecierea gradului de confort oferit ramane - cel putin pentru mine personal - PRETUL. Uitati-va cu atentie la pretul camerei standard si comparati-l cu alte hoteluri. Nu va puteti astepta, totusi, la acelasi lux la un hotel de 5 stele pentru care ati platit 500 euro / pers / 7 zile ca la un altul, tot de 5 stele, la care pretul pentru 7 zile este 1.200 euro / pers! TOTUSI, asta nu inseamna ca la 500 de euro veti fi dezamagit, CU CONDITIA sa realizati ca acestea sunt conditiile care pot fi oferite pentru acest pret!
    Acordati deci relevanta mult mai mare pretului de lista decat clasificarii in stele a acelui hotel; de exemplu, dintre un hotel clasificat la "4stele+", cu 500 euro/sejur si unul "5stele" cu 480 euro/sapt, eu unul l-as alege pe cel de 3 stele!!

    SFAT: stabiliti un buget total in care sa va incadrati cu vacanta, apoi defalcati-l pe categorii: bilete + cheltuieli la fata locului. Pentru aceasta documentati-va temeinic despre ce servicii sunt incluse in pretul biletelor si care trebuiesc platite separat. Intrebati expres despre diverse chletuieli, gen: sucurile naturale sunt incluse sau se platesc? Room-service este gratuit? La restaurantele a-la-carte se plateste rezervarea? Dar consumatia? Ce bauturi sunt gratis si pentru care trebuie platit? Internetul este gratis? Ce excursii optionale sunt incluse in pret si care trebuiesc platite? Cat costa excursiile neincluse in pachet?

    3. Alegerea pripita sau neinspirata a agentiei de turism

    SFAT: alegeti agentia de turism abia DUPA ce ati ales hotelul. Vizitati mai multe agentii si cereti informatii suplimentare despre hoteluriel din lista; observati cat de mult sunt "in tema" si gradul de amabilitate/solicitudine
    Documentati-va despre agentie: cautati pe net referinte, veti vedea ca veti gasi multe persoane care va pot povesti experienta lor cu respectiva agentie

    Încercati pe cat posibil sa alegeti agentiile mari sau tour-operatoare care vand si en-detail. Dupa cum stiti, foarte putine agentii au pachete proprii pentru o anumita destinatie; cele mai multe revand servicii ale altora, sa spunem "en-grosistii", care au angajat rezervari directe la hoteluri si care au inchiriat curse charter spre acea destinatie. De exemplu, pentru Turcia sunt doar 4 sau 5 tour operatori, toti in Bucuresti.
    Cereti si cititi cu atentie, inainte de a va decide, contractul-cadru dintre agentie si turist, întrebati acolo nu se întelege prea clar; încercati sa va imaginati cat mai multe scenarii prin care lucrurile ar putea merge prost [ptr dvs] si vedeti cum sunt acoperite de contract; solicitati detalii de la agentie pentru aceste cazuri ipotetice

    4. Alegerea neinspirata companiei care opereaza cursele charter

    Acest aspect ar trebui sa aiba o anumita importanta in alegerea agentiei - unele lucreaza cu Tarom, altele cu companii low-cost minuscule. Evaluati riscul pe care il introduce o companie de transport de care ati auzit pana acuma [sau, mai rau, de care ati auzit lucruri neplacute] - sa va afecteze desfasurarea in bune conditii a concediului - CHIAR DACA celelalte conditii oferite de agentia care lcureaza aceasta companie sunt tentante.
    SFAT: Din punctul meu de vedere, este intotdeauna preferabil sa optati pentru pachete ce includ chartere operate de o companie de transport cat mai mare; astfel, probabilitatea suprizelor neplacute se diminueaza cat mai mult [insa nu scad sub 5% imho ]
    Trebuie sa intelegeti un lucru foarte important: din punctul de vedere al aeroporturilor, prin natura lor, cursele charter sunt zboruri ocazionale, in concluzie cu o prioritate mult mai mica decat cea a zborurilor regulate, cu orar mult mai riguros. Aceasta face ca in functie de programul [uneori destul de incarcat] de zbor, aceste curse sa fie des reprogramate la alta ora. Acest lucru, combinat cu posibilitatile tehnice si materiale reduse ale unor companii low-cost, face ca programul de imbarcare [data/ora] sa fie un lucru extremd e relativ; este bineinteles extrem de iritant sa nu poti fi sigur pe o anumita planificare, mai ales in cazul celor care strabat distante apreciabile pana la aeroport [din alte orase] si care trebuie sa sufere dificultati majore din aceasta cauza. Insa, din pacate, decalarile si intarzierile devin - in conditiile unui program de zbor al aeroporturilor din ce in ce mai aglomerat de la an la an - mai degraba o regula decat o exceptie.
    SFAT: tineti legatura indeaproape cu agentia, informati-va periodic despre eventuale modificari in programul de zbor a cursei charter; cu 2-3 zile inainte de plecare facetia cest lucru zilnic, daca considerati ca e cazul. Fiti pregatit pentru ce e mai rau in acest aspect - este posibil sa stati o zi intreaga in aeroport, asteptand sa va imbarcati; pregatiti-va pentru aceasta eventualitate, mai ales daca aveti copii cu dvs - luati mancare si apa suficienta etc [preturile din aeroport sunt o calamitate! ]
    Inca un aspect pe care daca-l intelegeti deplin va scutiti de o eventuala sursa suplimentara de stres: eventuala decalare a orarului de zbor nu poate fi imputata realist vorbind agentei! In mod firesc, nemultumirile dvs tind sa se verse [si] asupra lor; adevarul e ca agentia a cumparat doar aceste servicii de la o companie specializata [aviatica]; daca aceasta companie aviatica nu si-a respectat promisiunea, ei nu pot face mare lucru, decat eventual sa nu mai apeleze la aceasta companie pe viitor. [de parca ar avea o larga paleta de unde sa aleaga; pe viitor, odata cu sporirea ofertei de transport, este posibil ca lucrurile sa se schimbe]

    ---

    Cred ca mai pot fi multe lucruri adaugate acestui mic ghid; va invit pe acei/acele dintre dvs care doriti sa o faceti.

  • #2
    Daca tot te-ai referit la Turcia, eu in ultimii 12 ani de zile am fost in fiecare vara la mare in Turcia, fara bilete contractate prin agentii de turism, pur si simplu pe cont propriu, cu masina, chiar din primul an/de prima data am plecat "orbeste". Acolo in Turcia indiferent de statiune, merg la orice ; dispecerat taxi, agentie de imobiliare, sau agentie de turism, si spun ca vreau la preturi decente o camera in hotel de "x" stele, sau o camera intr-o pensiune, sau o vila intreaga, care sa aiba "x" dotari, si imediat sant condus in "N" locatii pana i-mi convine ce si cum (nu te poti pacalii, e pe vazute, si locatia si confortul, pe care dai banii). In Turcia exista niste regulide baza :
    "In Turcia nu esti considerat turist, ci musafir"
    "De la Turk nu pleci nerezolvat"
    "In Turcia comerciantul nu cunoaste notiunea de >nu avem<"
    Spre exemplificare : in plin sezon 20.iulie-20.august, Turcia, Kusadasi in Long Beach, locatie aproximativ 150-200 m de plaja, Vila complecta pentru 2 familii (parter=terasa, sufragerie cu TV, bucatarie complect utilata, wc cu dus, etaj= doua dormitoare si baie), total pentru 10 nopti 600 euro.
    Asa arata locatia si o asemenea vila...
    Last edited by orca; 02-24-2009, 14:41 PM.
    .. ________ ..
    o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
    (Oo\==/oO)
    ..U...............U.
    Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
    http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

    Comment


    • #3
      orco, tu ai fo' mai curajos; eu unul, cu copil mic după mine, nu am avut curajul acesta nici măcar pentru Muntenegru; plus că eu unul mi's printre cei mai comozi oameni de pe lume, când ajung într-un loc, îmi place să mă aştepte focul făcut deja în şemineu, şi paharul de whiskey pe masă, dacă mă înţelegi [ooff... eventual servit de-o blondă tinerică, da' ăsta din urmă nu-i decât un vise expirat acuma, de dedemult de pe vremea burlăciei... ] - Şi mă gândesc că mai sunt alţii ca mine, familiştii mai ales...

      omg, te pomeneşti că eşti şi tu din Timişoara??

      Comment


      • #4
        Oare Cine O Sa Stea Sa Citeasca Carnatzoiua Ala De Mai Sus??..eu Unu Nu
        God, If you give us Tupac back, we will give you Justin Beiber

        Comment


        • #5
          Asa si ?...

          Comment


          • #6
            Originally posted by sebastian04 View Post
            Oare Cine O Sa Stea Sa Citeasca Carnatzoiua Ala De Mai Sus??..eu Unu Nu
            Cum am zis mai devreme , intr-un alt topic putin mai tehnic, sunt unii care construiesc, creeaza, vin cu idei , solutii , ajuta shi sunt unii care fac caterinca, denigreaza shi enerveaza. Scuze pentru off-topic. Shi, nu in ultimul rand, multumiri colegului CornelB care a dat niste sfaturi utile. Stima!

            Comment


            • #7
              Oare Cine O Sa Stea Sa Citeasca Carnatzoiua Ala De Mai Sus??..eu Unu Nu
              S-ar putea sa se schimbe un pic atitudinea fata de tipul asta de comportament.
              Last edited by Danny_bb; 02-29-2008, 23:46 PM.

              Comment


              • #8
                E un topic frumos in care ar trebui sa se scrie chiar si mai multe.Si eu am fost in Turcia vara trecuta si mi-a placut tot.Ideea unui topic ca si asta ajuta mult unde alegem sa dormim si ce excursii sa facem...de exemplu eu recomand Alanya (Turcia) si daca vedeti ce hotel aveti dinainte e si mai bine.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by sebastian04 View Post
                  Oare Cine O Sa Stea Sa Citeasca Carnatzoiua Ala De Mai Sus??..eu Unu Nu
                  Atunci voi avea grija sa nu-l citeshti citeva zile. Continuatzi, domnilor...

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by telcean1 View Post
                    E un topic frumos in care ar trebui sa se scrie chiar si mai multe.Si eu am fost in Turcia vara trecuta si mi-a placut tot.Ideea unui topic ca si asta ajuta mult unde alegem sa dormim si ce excursii sa facem...de exemplu eu recomand Alanya (Turcia) si daca vedeti ce hotel aveti dinainte e si mai bine.

                    şi eu unul recomand Alanya, datorita raportului preţ/calitate EXCELENT.

                    Are două dezavantaje: distanţa mai mare faţă de aeroport, ceea ce implică un timp de transfer mai mare, de aproape 2h şi - cel mai important - plaja de nisip şi pietriş [plus intrarea în mare cam abruptă, dar acest lucru este aproape general în Turcia, exceptând Kusadasi, unde, în contrapartidă, te poţi aştepta la niscaiva alge, dacă eşti mai norocos din fire ]

                    TOCMAI din cauza acestor dezavantaje, probabil, proprietarii se străduiesc să ofere compensaţii interesante: preţ simţitor mai mic decât în Belek, de exemplu şi servicii de foarte bună calitate [acest din urma lucru este, însă, un lucru destul comun în Antalya]. Am fost vara trecută la Delphin Alanya, un hotel excepţional după părerea mea, cu doar 1972 euro pentru 12 zile! [3 persoane, cu avionul]. [pentru cei care îi pot interesa eventuale detalii despre sejurul meu, găsiţi aici impresii pe larg şi chiar câteva poze]

                    Comment


                    • #11
                      Pentru cine are de gand sa calatoreasca in Turcia cu mashina, iata pretzul actual in statziile de alimentare cu combustibili :
                      Benzina = 1,75 euro
                      Motorina = 1,65 euro
                      GPL (gaz)= 0,95 euro
                      .. ________ ..
                      o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                      (Oo\==/oO)
                      ..U...............U.
                      Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                      http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by orca View Post
                        Daca tot te-ai referit la Turcia, eu in ultimii 12 ani de zile am fost in fiecare vara la mare in Turcia, fara bilete contractate prin agentii de turism, pur si simplu pe cont propriu, cu masina, chiar din primul an/de prima data am plecat "orbeste". Acolo in Turcia indiferent de statiune, merg la orice ; dispecerat taxi, agentie de imobiliare, sau agentie de turism, si spun ca vreau la preturi decente o camera in hotel de "x" stele, sau o camera intr-o pensiune, sau o vila intreaga, care sa aiba "x" dotari, si imediat sant condus in "N" locatii pana i-mi convine ce si cum (nu te poti pacalii, e pe vazute, si locatia si confortul, pe care dai banii). In Turcia exista niste regulide baza :
                        "In Turcia nu esti considerat turist, ci musafir"
                        "De la Turk nu pleci nerezolvat"
                        "In Turcia comerciantul nu cunoaste notiunea de >nu avem<"
                        Spre exemplificare : in plin sezon 20.iulie-20.august, Turcia, Kusadasi in Long Beach, locatie aproximativ 150-200 m de plaja, Vila complecta pentru 2 familii (parter=terasa, sufragerie cu TV, bucatarie complect utilata, wc cu dus, etaj= doua dormitoare si baie), total pentru 10 nopti 600 euro.
                        Asa arata locatia si o asemenea vila...
                        ai fost cu sharanul acela? rosu?
                        Last edited by florineasca; 05-22-2008, 16:02 PM.
                        Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by arhitect View Post
                          ai fost cu sharanul acela? rosu?
                          Da, cu Sharanul am fost in 2006, cu w140-ul in 2007.
                          .. ________ ..
                          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                          (Oo\==/oO)
                          ..U...............U.
                          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by doktor4carz View Post
                            Atunci voi avea grija sa nu-l citeshti citeva zile. Continuatzi, domnilor...
                            m-am tavalit de ras.

                            Si eu va pot recomanda Zakynthos/Grecia ca si destinatie de vacanta. Prima data am fost prin agentie, acolo am luat datele de contact de la cateva hoteluri si gata - mai departe pe cont propriu.
                            Insula e superba, 80% din turisti sunt greci, in rest straini - romani nu am prea vazut. Imi era frica sa nu fie plin de manelisti, cum am auzit ca se intampla prin alte locatii "consacrate" din Grecia.
                            Ca si costuri: 10 nopti de cazare la hotel de 3 stele, camera dubla cu mic dejun inclus: 10 x 35 Eur = 350 Eur, iar cu 50 de euro pe zi de cheltuiala pt. 2 persoane au fost mai mult decat suficienti. Cu 10 euro am mancat si baut in fiecare zi 2 persoane la restaurant, seara pe terasa mai vreo 10 euro, etc. Pun si cateva poze ca sa va dati seama de frumusetea locului.
                            Attached Files

                            Comment


                            • #15
                              Cine stie daca mai exista statzia/benzinaria in regim Duty Free din interiorul vamei Bulgareshti de la Kapitan Andreevo intrarea in Turcia (punctul de frontiera Hascovo-Kapikule) ?
                              Anul trecut (2007) inca exista sigur, eu am alimentat si la dus si la intors, benzina era la aproximativ 0,80 euro/litrul, iar motorina 0,60 euro/litrul.
                              Last edited by orca; 06-02-2008, 19:17 PM.
                              .. ________ ..
                              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                              (Oo\==/oO)
                              ..U...............U.
                              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF