Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedesul care urca o panta cu motorul oprit

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mercedesul care urca o panta cu motorul oprit

    Mercedesul meu cred ca a fost rapit de extraterestrii in tinerete.
    Am plecat sa vizitez trasalpina,mai opream pe drum sa admir peisajele cum face tot romanul si sa fac poze cum face tot japonezul de rand,cum opream masina in panta, in loc sa se duca la vale..urca panta cu spatele cu motorul oprit si isi lua viteza din ce in ce mai mare.

    Ca si proba am facut un filmulet cu telefonul mobil pe care am sa incerc sa-l postez.
    Nu este niciun trucaj,gluma sau bascalie,este un lucru real care s-a intamplat pe bune.
    http://www.youtube.com/watch?v=KPzQT96jTJw

  • #2
    Mie mi se pare ca e o panta in jos cat China de mare.

    sigpic

    "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

    Comment


    • #3
      Pe multe portiuni din Transalpina ai impresia ca mergi in jos cand de fapt esti in urcare si viceversa. Am patit-o si eu in concediu cand am fost pe acolo (poate mai ajung si in acest weekend), daca nu ma uitam pe bord la indicatorul ECONOMY si nu-l vedeam ridicat (motorul tragea mai greu) ziceam ca de fapt mergeam in jos...

      O iluzie optica!
      W123 280E Blue Green Metallic

      W126 280SE Champagne Metallic
      W126 280SE Black Blue Metallic
      W126 500SE Lapis Blue Metallic
      W126 500SE Midnight Dark Blue

      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

      Comment


      • #4
        Originally posted by dan500se View Post
        Pe multe portiuni din Transalpina ai impresia ca mergi in jos cand de fapt esti in urcare si viceversa. Am patit-o si eu in concediu cand am fost pe acolo (poate mai ajung si in acest weekend), daca nu ma uitam pe bord la indicatorul ECONOMY si nu-l vedeam ridicat (motorul tragea mai greu) ziceam ca de fapt mergeam in jos...

        O iluzie optica!
        Va jur ca nu este o gluma si nici o iluzie optica,este masina mea,eu sunt la volan si este filmat de prietena mea.
        Masina chiar urca acea panta cu spatele,cu motorul oprit si scoasa pe liber,are cutie manuala.
        Sunt om serios,am 40 de ani..nu imi arde de glume nesarate.
        Daca sunteti atenti pe "trotoarul pietonal" si pe rigolele de scurge a apei se vede clar in ce sens este panta.
        Last edited by b86dtm; 09-21-2011, 11:30 AM.

        Comment


        • #5
          Originally posted by b86dtm View Post
          Va jur ca nu este o gluma si nici o iluzie optica,este masina mea,eu sunt la volan si este filmat de prietena mea.
          Masina chiar urca acea panta cu spatele,cu motorul oprit si scoasa pe liber,are cutie manuala.
          Sunt om serios,am 40 de ani..nu imi arde de glume nesarate.
          Daca sunteti atenti pe "trotoarul pietonal" si pe rigolele de scurge a apei se vede clar in ce sens este panta.
          As putea sa fac pariu pe orice ca este o iluzie optica.

          sigpic

          "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

          Comment


          • #6
            Originally posted by mircea600sel View Post
            As putea sa fac pariu pe orice ca este o iluzie optica.
            Eu mai mult decat cuvantul meu si acest filmulet nu am ce sa dau,din pacate eram numai eu cu prietena mea.
            Cine cunoaste bine iesirea din Ranca poate confirma ca acea panta este in coborare.

            Comment


            • #7
              Daca ajung in acest weekend acolo promit ca ma opresc in acelasi loc si verific amanuntit!
              W123 280E Blue Green Metallic

              W126 280SE Champagne Metallic
              W126 280SE Black Blue Metallic
              W126 500SE Lapis Blue Metallic
              W126 500SE Midnight Dark Blue

              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

              Comment


              • #8
                Originally posted by dan500se View Post
                Daca ajung in acest weekend acolo promit ca ma opresc in acelasi loc si verific amanuntit!
                In fata masinii se vede cum coboara adanc,fix in punctul cel mai de jos pe partea drerapta este o balastiera unde se prepara betoane pentru transalpina.

                Comment


                • #9
                  Exact asa am patit eu personal anul trecut cand veneam de la Bucuresti inainte de Brasov se repara un pod mare, cred ca pe la Rupea, si trebuia sa stam in coloana foarte mult timp, si la un moment dat am ajuns pe o portiune, unde am vazut ca urcam in sus si eu tot trebuia sa tin masina din frana sa nu mearga in fata, jur ca e o iluzie optica ce insala ochiul omenesc.
                  Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
                  Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

                  Comment


                  • #10
                    Din cele doua variante
                    a) iluzie optica
                    b) influente extraterestre
                    tu crezi cu tarie in b ?

                    Comment


                    • #11
                      Sunt mai multe locuri în care se întâmplă asta. Dacă nu mă înșel e undeva și pe lângă Iași printr-o pădure, un loc în care se întâmplă fix la fel.

                      E doar o iluzie optică.
                      ...

                      Comment


                      • #12
                        Ar trebui sa fie mai multe locuri in tara unde sa ne mearga masinile cu motorul oprit. Am economisi putin carburant.
                        Last edited by Luxian; 09-21-2011, 15:41 PM.

                        Comment


                        • #13
                          E foarte uşor de verificat panta cu un poloboc. Ştiu, ştiu, niciunul nu purtăm aşa ceva după noi în maşină, dar o cană, un pahar sau (şi ăsta e cel mai fericit caz) o farfurie de plastic găsim. Se aşază pe carosabil, se umple cu apă până la buză, şi dacă drumul e în pantă, imediat se poate observa că în direcţia "aval" apa stă să se reverse, iar pe partea opusă a farfuriei, în "amonte", e cu ceva sub linia buzei.
                          Dacă nu vreţi aşa, turnaţi pus şi simplu apa pe carosabil ! Tre' s-o ia la vale, dă-o naibii, că de la Moise încoace apa n-a urcat la deal niciodată !
                          Dane, dacă te duci să verifici, ia-ţi un poloboc neapărat.

                          P.S. Eu personal n-am "păţit" aşa ceva, dar tot aici pe forum s-a mai discutat de o porţiune de drum, undeva lângă Iaşi (dacă nu mă înşel), unde a mai apărut exact acest fenomen.

                          Cele bune !
                          Lord W126 500SE -> 2.5D
                          Lady W123 230C -> 240D
                          W124 -> 200D
                          W208 CLK200 -> 2.0

                          W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                          Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                          Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                          Comment


                          • #14
                            Panta era foarte lunga si perfect vizibila,pentru mine nu a fost nici o iluzie optica si era cam a 3 a panta in care se intampla treaba asta.Plus ca prietena mea dabea putea sa urce dupa mine acea panta.
                            Daca ati fi foarte atenti ati vedea detaliile care imi confirma spusele.
                            Spunea cineva mai sus ca eu cred in extraterestrii..gresit..cred intr-o defectiune a diferentialului blocant.
                            Stiu ca pare imposibil de crezut dar este purul adevar.

                            Comment


                            • #15
                              Să nu mă înţelegi greşit: am aceeaşi vârstă ca tine, nu vorbesc în bătaie de joc (băşcăriile îşi au şi ele timpul, dar în alt loc), nu infirm spusele tale, pur şi simplu mă gândeam la o variantă prin care se poate demonstra fără echivoc existenţa acelei pante. Repet: nu e prima dată când aud aşa ceva ...
                              Lord W126 500SE -> 2.5D
                              Lady W123 230C -> 240D
                              W124 -> 200D
                              W208 CLK200 -> 2.0

                              W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                              Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                              Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF