Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes SUA

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mercedes SUA

    Salut!Am si eu o problema.As vrea sa duc din SUA un mercedes S klasse dar am inteles ca au alte norme de poluare decat cele europene.Cum trebuie sa procedes pt a recunoaste ce norma de poluare are masina euro3/4?Masina care vreau sa o iau este fabricata in Germania dar am inteles ca nu conteaza tot pentru inmatriculare initial vine non euro..Multmesc si astept sfaturi
    W203 C180K Wetterauer Stage 1|K&N Intake|MAE Rims|H&R Spacers|CL Smoked Taillights|Llumar|Stein Springs
    E93 335i COBB V3|BBS Rims|H&R Spacers|HiFlo Gas Pump|Catless X Pipes|NGK Iridium|BMS Dual cone intake|V-max On|Performance Grills
    YFZ 450 5V|DOHC|HMF Stage 4 DynoJet|HMF Race Spec Exhaust|K&N Intake|ProTaper HandleBar|ÀDX Nerfbars|White Brothers Spacers|NGK Iridium IX Spark|Smoked Headlamps|DID Chain|ZipTie Mod
    GRAND CHEROKEE 4.0 Ironman

    Asphalt F*ck*r

  • #2
    Originally posted by SergiuMB View Post
    Salut!Am si eu o problema.As vrea sa duc din SUA un mercedes S klasse dar am inteles ca au alte norme de poluare decat cele europene.Cum trebuie sa procedes pt a recunoaste ce norma de poluare are masina euro3/4?Masina care vreau sa o iau este fabricata in Germania dar am inteles ca nu conteaza tot pentru inmatriculare initial vine non euro..Multmesc si astept sfaturi
    salut.
    da si tu mai multe detalii.
    din ce an e masina pe care vrei sa o aduci?
    ce motor are...eventual vehicle identification number si o sa pot sa iti dau un raspuns.

    Comment


    • #3
      Originally posted by suntvoinic View Post
      salut.
      da si tu mai multe detalii.
      din ce an e masina pe care vrei sa o aduci?
      ce motor are...eventual vehicle identification number si o sa pot sa iti dau un raspuns.
      Pai masina este un E500 din 2004.Nu am VIN-ul masinii
      W203 C180K Wetterauer Stage 1|K&N Intake|MAE Rims|H&R Spacers|CL Smoked Taillights|Llumar|Stein Springs
      E93 335i COBB V3|BBS Rims|H&R Spacers|HiFlo Gas Pump|Catless X Pipes|NGK Iridium|BMS Dual cone intake|V-max On|Performance Grills
      YFZ 450 5V|DOHC|HMF Stage 4 DynoJet|HMF Race Spec Exhaust|K&N Intake|ProTaper HandleBar|ÀDX Nerfbars|White Brothers Spacers|NGK Iridium IX Spark|Smoked Headlamps|DID Chain|ZipTie Mod
      GRAND CHEROKEE 4.0 Ironman

      Asphalt F*ck*r

      Comment


      • #4
        Din ce stiu eu,normativele de poluare ptr USA sunt mai severe decit cele europene.....deci orice iei e mai dotat decit sora europeana.....adica daca un S500 e euro3,acolo vei gasi macar euro4.......pareri...

        Comment


        • #5
          Originally posted by SergiuMB View Post
          Pai masina este un E500 din 2004.Nu am VIN-ul masinii
          Prima oara ai zis S
          1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
          2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
          Si o panarama de scuter

          Comment


          • #6
            .eu cred k e euro 1....nu sunt sigur chear .....

            Comment


            • #7
              Originally posted by mezzo View Post
              Prima oara ai zis S
              S sau E, nu sunt hotarat dar problema era norma de poluare..
              W203 C180K Wetterauer Stage 1|K&N Intake|MAE Rims|H&R Spacers|CL Smoked Taillights|Llumar|Stein Springs
              E93 335i COBB V3|BBS Rims|H&R Spacers|HiFlo Gas Pump|Catless X Pipes|NGK Iridium|BMS Dual cone intake|V-max On|Performance Grills
              YFZ 450 5V|DOHC|HMF Stage 4 DynoJet|HMF Race Spec Exhaust|K&N Intake|ProTaper HandleBar|ÀDX Nerfbars|White Brothers Spacers|NGK Iridium IX Spark|Smoked Headlamps|DID Chain|ZipTie Mod
              GRAND CHEROKEE 4.0 Ironman

              Asphalt F*ck*r

              Comment


              • #8
                Originally posted by SergiuMB View Post
                S sau E, nu sunt hotarat dar problema era norma de poluare..
                Ai nevoie de certificatul Eur1, eliberat de producatorul masinii care atesta unde s-a fabricat masina si norma de poluare. Se elibereaza pe baza seriei de sasiu si costa intre 50-100€ in Germania.

                Certificatele Eur1 erau necesare inainte de 2007 la masinile SH produse in UE pentru a fi scutite de taxele vamale in Romania.

                Cred ca si un dealer Mercedes de la noi poate intermedia obtinerea acestui certificat.

                In ce priveste norma de poluare la un 500 cred ca e aceeasi si in Europa si in America. Ti-o spun cei de la Mercedes.

                Comment


                • #9
                  eu am adus masini multe din sua si cu toate ca sunt noneuro la rar mia iesit euro 4 la bmw din 2002

                  Comment


                  • #10
                    Normele de poluare in US sunt ULEV ( Ultra Low Emission Vehicle), SULEV (Super Ultra Low Emission Vehicle) si PZEV ( Partial Zero Emission Vehicle) si probabil multe alte...

                    MB nu da certificat EUR pt nici o masina importata din US, pt ca nici nu are cum sa dea.

                    Din punct de vedere hardware (inafara de ceva elemente exterioare) masina este identica cu sora europeana.
                    Difera in primul rand software-ul, injectoarele (sunt speciale pt SULEV, ULEV, etc) si la canistra de vapori.

                    asta la benzinare, ca poti lua si diesel mai nou, unde pompa de inalta este putin diferita pt a face fata calitatii slabe a motorinei de acolo.

                    Din experienta, am programat cateva zeci de S-uri, iti pot spune ca injectoarele lor merg minunat cu setarile noastre, astfel ca dupa reprogramarea cu softurile EU masina merge superb.

                    Tot din experienta iti pot spune ca la RAR e considerata non-euro si dupa testele dinamice este incadrata la prima norma inferioara modelului echivalent european, cea ce este si normal la cum e setata masina.

                    Succes,
                    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                    www.mbretrofit.ro

                    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                    Comment


                    • #11
                      Corect, probabil in cel mai bun caz iese Euro 2. Eu am cumparat un Audi A4, 1.8T (deci benzina), 2004, din Moscova. Mi-a iesit Euro 2, deci neinmatriculabila (in conditiile in care benzina la VAG este Euro 4 din 2001).
                      Testul de dinamicitate de la RAR costa fro 25 de mil... Si nu cred ca merita.
                      https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                      Comment


                      • #12
                        Si ce ai facut cu acel A4 ?

                        Comment


                        • #13
                          L-am revandut in Moskva.
                          https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF