Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes-Benz GLC

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mercedes-Benz GLC

    Salutare!Masina am luat-o din Germania , am gasit o predare leasing pe care am achitat-o integral.Modelul este GLC 220d 4Matic Bluetec.Masina este fabricata in luna Decembrie 2016 , avand garantie pana in Ianuarie 2020.Atasez un pdf cu lista de dotari + optiuni.Am facut R.A.R-ul , urmeaza inmatricularea.Prima revizie (anuala) a fost facuta in Germania,la dealerul MB de unde am luat masina.Este primul meu Mercedes si sunt foarte multumit de alegerea facuta.Pozele sunt de la predare (Germania) , ultima fiind in tara,cand am "testat" jantele de vara.
    Attached Files

  • #2
    Pretul initial 65700 Euro, factura originala , leasingul achitat 43780 Euro.Actele au durat 2 saptamani.

    Comment


    • #3
      Sa o stapanesti sanatos , sa postezi multe poze .
      O sa gasesti garantia , foarte utila .

      Comment


      • #4
        Multumesc !Voi posta cateva poze cu interiorul masinii.Nu am gasit pe forum un topic dedicat GLC , probleme tehnice etc.Sunt ceva postari dar prin alte sectiuni.
        O sa gasesti garantia , foarte utila .
        Sper sa nu am probleme majore.

        Comment


        • #5
          Sunt de acord cu voi,este mult marketing,contracte preferentiale s.a.m.d.Masina o am de aproape o luna.Astept sa iasa numerele definitive, posibil Luni.Dupa, intentionez sa-i fac CASCO.Negasind un topic dedicat,rog pe cei care citesc (poate sunt si proprietari de GLC) sa-mi scrie ce oferte au primit.Revin cu oferte de luni incolo.Cateva detalii despre masina si anume referitoare la consum: Nurenberg-Arad aprox 1000 Km consum mediu 6.9 % , mers in limitele legale.Arad-Constanta aprog 820 Km,7.5 %, drumul destul de liber,nu am prins coloana.Consum in oras 9.0-9.2 %.Nu am pus viteze medii si alte calcule,pe unde cum si in ce fel am procedeat,ce pot spune este ca merg normal.Ce imi recomantati referitor la motorina ,de care ati bagat ?Pe care o digera mai bine motoarele astea? Multumesc!

          Comment


          • #6
            Motorina iti recomand OMV , aia mai scumpa.
            La casco , intreaba la reprezentanta cu ce firma de asigurari au decontare directa , probabil ca Allianz , eventual Generali . In caz ca ai probleme , daca nu au decontare directa platesti tu si dupa aceea iti recuperezi banii . Daca au decontare directa , achita ei.
            Suma ar trebui sa fie in jur de 7-10% din suma asigurata .Evita fransiza

            Comment


            • #7
              Originally posted by DC-MB
              Referitor la combustibil (motorinã sau benzinã) eu am ales din ianuarie 2018 sa alimentez doar de la Rompetrol cu sortimentele lor de top.Am fãcut aceastã alegere dupã ce am citit destul de multe pãreri și informații pe internet.
              Pânã în prezent sunt mulțumit de comportamentul mașinilor.
              .
              Salut!Ai putea sa dai un exemplu care ar fi diferenta intre Efix si celalate?Consum mai bun,trage mai bine,este mai silentios mersul motorului?Urmatorul plin bag de la Rompetrol,fac o incercare.Pana in prezent am bagat de la OMV (MaxxMotion).
              Cateva chestii pe care vreau sa le fac la masina:
              1.Instalare Apple carplay si Android auto.
              2.Telecomanda pentru Auxiliary Heating.
              3.Kit folie protectie pentru portiere (ex:Smart Shield).
              4.Update-uri disponibile pentru masina:soft,infotainment etc.

              Comment


              • #8
                Originally posted by iulianbadea View Post
                Salut!Ai putea sa dai un exemplu care ar fi diferenta intre Efix si celalate?Consum mai bun,trage mai bine,este mai silentios mersul motorului?Urmatorul plin bag de la Rompetrol,fac o incercare.Pana in prezent am bagat de la OMV (MaxxMotion).
                Cateva chestii pe care vreau sa le fac la masina:
                1.Instalare Apple carplay si Android auto.
                2.Telecomanda pentru Auxiliary Heating.
                3.Kit folie protectie pentru portiere (ex:Smart Shield).
                4.Update-uri disponibile pentru masina:soft,infotainment etc.
                1 - Integrare Smartphone ( Carplay, Android), la GLC se poate pune doar daca ai Audio20 ( sistemul cu tableta mica).
                2 - Telecomanda pt Auxiliary Heating s-a înlocuit în ultimii ani cu una dintre funcțiile Remote Online - adică se poate comanda prin telefon
                3 -
                4 - De multe ori, la GLC sunt multe update-uri de făcut, multe dintre ele cu rezultate f bine.
                http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                www.mbretrofit.ro

                Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Sharky
                  eu nu m-as mira ca acesti furnizori sa faca schimb intre ei la nevoie.
                  Cel putin pe zona Dobrogei , Rompetrol e principalul furnizor, in alte regiuni viceversa.
                  Astazi am instalat Mercedes Me.M-am conectat , a raspuns un operator si mi-am activat functiile,insa pentru blocare/deblocare usi, portbagaj si alte functii trebuie sa merg la un dealer autorizat.Pe scurt din 13 functii disponibile am active 6,incalzirea auxiliara fiind una din ele.Multumesc pentru sfaturi!
                  Sistemul este Audio 20 deci merge instalat Apple si Android.

                  Comment


                  • #10
                    Integrarea Smartphone se poate pune prin schimbarea aparatului cu modelul 2018, găsești aici pe forum sau pe site-ul nostru detalii.
                    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                    www.mbretrofit.ro

                    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by cl600 View Post
                      Integrarea Smartphone se poate pune prin schimbarea aparatului cu modelul 2018, găsești aici pe forum sau pe site-ul nostru detalii.
                      Eu ma gandeam la ceva de genul:https://www.youtube.com/watch?v=izt_PJ7hem0&t=6s.Pentru mine nu este un "must" carplay-ul , mai ales ca am touch.Nu as schimba ecranul doar pentru carplay/android.Daca m-am decide sa-l schimb as pune asa ceva:https://www.youtube.com/watch?v=seBHwXtwp6g, https://www.youtube.com/watch?v=SvlRNVKdnis

                      Comment


                      • #12
                        Asa ceva : https://youtu.be/c1Cg14lXKe0

                        Comment


                        • #13
                          Pentru mine nu este un "must" carplay-ul , mai ales ca nu am touch
                          .Prea tarziu pentru edit,nu am touch am vrut sa scriu.

                          Comment


                          • #14
                            Da, chiar și touchpad-ul poate fi pus.

                            Activarea din clip nu merge la tine, trebuie alt hardware ( merge doar pe o anumită generație de Panasonic - tu ai Melco acum...).

                            Carplay nu este un must mai pt nimeni, majoritatea preferă Android Auto pt Waze, Google Maps, Hey Google, etc.

                            Dar, la GLC a apărut facelift up cu ceasurile astea





                            Și muzică 'aproape' că cea chinezească,

                            Last edited by cl600; 03-01-2018, 21:32 PM.
                            http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                            www.mbretrofit.ro

                            Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                            Comment


                            • #15
                              Daca a pierdut cineva un holsurub 3x35 mm,in Constanta zona Gara,anunt ca l-am gasit la mine in anvelopa,a fost scos cu grija la vulcanizare,este intact si refolosibil .Pretul este 18 ron,contravaloarea "peticirii".In alta ordine de idei,odata cu frigul,zapada si acum "fleoscaiala",a inceput si scartaitul franelor.Problema e ca mai scartaie si dupa ce se curata discurile de oxid.E tot din ciclul "asa fac toate"?Multumesc!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF