Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Locuri de munca disponibile !

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Locuri de munca disponibile !

    Va salut !

    Avand in vedere prin ce vremuri trecem, m-am gandit sa deschid topicul asta, unde fiecare sa posteze anuturi, cereri, in care se ofera locuri de munca, in Cluj, sau in alte zone limitrofe.

    Sunt si eu in cautarea unui loc de munca, si de aici initiativa.

    Printr-e altele am si o mica intrebare.

    Dupa nenumarate C.V uri depuse, am primit si catava raspunsuri, in mare parte nesemnificative.

    Unul din ele este asta (vezi poza), iar acum intrebarea :

    Este normal sa se ceara prin mail copie dupa actul de identitate, si o poza cu permisul de conducere in mana ?

    In speranta ca acest topic va ajuta membrii, va doresc vremuri mai bune si un loc de munca placut si profitabil.

    Toate cele bune !
    Attached Files
    W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
    http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

  • #2
    Buna initiativa!

    In ce priveste faza cu poza si xeroxul la buletin eu cred ca e o aberatie...
    Daca chiar ii intereseaza, pot sa te cheme la interviu face2face.
    Datele personale de obicei sunt confidentiale.
    Eu zic sa nu trimiti mail cu aceste date.
    Sanatate si spor la gasit loc de munca bine platit!

    Comment


    • #3
      Originally posted by DumiMoldoveanu View Post
      Buna initiativa!

      In ce priveste faza cu poza si xeroxul la buletin eu cred ca e o aberatie...
      Daca chiar ii intereseaza, pot sa te cheme la interviu face2face.
      Datele personale de obicei sunt confidentiale.
      Eu zic sa nu trimiti mail cu aceste date.
      Sanatate si spor la gasit loc de munca bine platit!
      In cele din urma am trimis un mail cu ce mi s-a cerut, o sa vad ce raspuns primesc.

      Lista locurilor de munca disponibile ramane deschisa ...
      W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
      http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

      Comment


      • #4
        asta e o gluma?cum sa faci asa ceva?!
        eu lucrez in domeniul resurselor umane..recrutez si selectez in fiecare zi 20 de interviuri,insa nu e admisibil asa ceva...parerea mea,faci mare greaseala ..datele personale nu se trimit/dau never mai ales prin mail
        oricum..eu iti doresc mult succes!

        Comment


        • #5
          Posibil sa fi facut o greseala, insa acum e tarziu, pe viitor voi fi mai atent.

          In ce sens s-ar putea prelucra datele personale in defavoarea mea ?

          Multumesc !

          Ps:

          Am gasit un anunt lansat de aceiasi persoana :

          Last edited by marele_alb; 04-18-2011, 09:48 AM.
          W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
          http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

          Comment


          • #6
            Originally posted by marele_alb View Post
            Posibil sa fi facut o greseala, insa acum e tarziu, pe viitor voi fi mai atent.
            Sa speram ca "firma"respectiva e serioasa si nu-ti va crea probleme pe viitor...

            Comment


            • #7
              Originally posted by marele_alb View Post
              Posibil sa fi facut o greseala, insa acum e tarziu, pe viitor voi fi mai atent.

              In ce sens s-ar putea prelucra datele personale in defavoarea mea ?

              Multumesc !
              daca CNP'ul e vizibil...nu cred ca mai e cazul sa-ti detaliez cam ce-ar putea face cu el...(contracte fictive,conturi,inregistrari pe diferite site-ri)etc

              Comment


              • #8
                Il speriati oarecum inutil... O firma serioasa cere, in scop fiscal, intotdeauna o copie dupa ID sau, cel putin, datele actului de identitate. Exemplul cel mai la indemana: asigurare (CASCO, RCA, locuinta). Sau orice factura pe persoana fizica.
                Pe de alta parte, un angajator serios prefera sa vada bubablinul face to face, nu o pozna cu ceva-n mana (probabil asta o cer pentru a verifica existenta mainii).
                On topic: n-am cum sa ajut, din pacate...
                https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                Comment


                • #9
                  Poi hai sa iti zic eu cam ce pot face cu buletinul si permisul tau ca lucrez in domeniu bancar. In primul rand pot sa ti folosesc datele pt aplicatii de carduri de credit pe care apoi sa le golesc de bani si tu sa suferi consecintele si somatiile . Mai imi trebuie un telefon da pot lua o cartela de 20 lei cu numar . Sau pot sa trec o masina pe tine sa ma scap de impozit si sa zicem ca e un jeep de 5 litrii cu 7000 lei impozit pe an. Mai trebuie doar un contract cu 5 lei la orice birou de copiat acte. Apoi mai fac si niste abonamente de telefonie si vorbesc de ma rup ca fix permis si biletin iti cere pt asta. Apoi ma duc si mi deschid un cont si cer cecuri sau bilete la ordin si dau tepe , emitere cec fara acoperire hehe sa vezi ce fain iti vine politia la usa. Hmmm ia sa vedem ce sa mai facem , daaaaa imi iau si ceva de inchiriat un apartament ceva cu datele tale si il golesc de tot si apoi il subinchiriez . Ia zi ce sa mai fac ca daca mai stau 5 min sa ma gandesc cred ca reusesc sa fac cumva sa faci si 24 de ore de arest pana se lamureste ce si cum. Da nu te stresa ca eu nu ti fac nimic de genu da sa nu cumva sa crezi ca altii o sa te ierte , mi s a acrit cat am dat cu subsemnatu pt cei care au facut ca tine , oameni creduli de care altii si au batut joc si in banca s au comis ilegalitati grave si atat angajatii cat si cei ca tine au avut de tras ponoasele.
                  Last edited by white8snow; 04-18-2011, 21:29 PM.
                  +40758148228 whats app active

                  Proud owner of Lady Blue W140.

                  Comment


                  • #10
                    Va salut, haideti ca m-ati fracut si pe mine curios cu treburile astea.
                    Dupa cele scrise mai sus pun si eu intrebarea, nu trebuie sa fie actul de identitate in original si persoana in sine care figureaza pe el, ca sa se poata face un abonament pentru telefon de exemplu?
                    Sau cu un simplu copie de buletin se pot face jmecherii din astea, fara macar ca titularul propriuzis sa fie de fata?
                    Sau cum e zicala: In tara asta totul este posibil.
                    Apropo daca tot a venit vorba de cautarea locului de munca, si eu caut un post de sofer undeva prin zona.
                    Multumesc.
                    Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
                    Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by marele_alb View Post
                      Ps:

                      Am gasit un anunt lansat de aceiasi persoana :

                      http://timisoara.olx.ro/angajez-sofer-iid-184528696
                      vezi ca in anunt apare si telefonu... suna si vezi si tu macar ce zice omu'... cerei o intalnire sa vb... eu zic ca e f dubios sa trimiti doar asa datele, fara sa-l stii la fata si sa nu ai nici o informatie exacta despre el (adresa macar)
                      Sanatate. Doamne ajuta sa nu fie teapa .
                      Sarbatori fericite tuturor!

                      Comment


                      • #12
                        Am admis ca am gresit, de aia am si facut topicul asta pentru ca aveam ceva indoieli in cea ce priveste cererile respective, dar pana sa primesc raspunsurile astea, trimisesem deja mail ul.

                        O sa vad ce urmeaza, sper ca nimic negativ.

                        Am gasit un numar de telefon, care cred ca apartine tipului care a dat anuntul, o sa incerc sa sun sa vad cine raspunde.



                        Toate cele bune !
                        Attached Files
                        W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                        http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                        Comment


                        • #13
                          Domnilor nu fi-ti naivi. Un angajat bancar castiga vreo 1000 lei pe luna sau putin peste . El certifica autenticitatea copiilor. La fel si un angajat dintr-o firma de vanzare diverse in rate. Lui nui pasa ca ai avut tu buletinul sau nu atata timp cat aplicatia se aproba daca iese si lui ceva . Si daca esti ok dpdv bancar adica nu esti in birou de credit si cumperi o plasma de 5000 lei sunt sanse bune sa se aprobe pe loc fara sa mai sune la angajator. Acuma stiti si voi ca o adeverinta se listeaza pe imprimanta si o stampila se face cu 35 lei pe baza unui certificat de inregistrare in copie. Sa stiti ca ii duce capu mai mult decat va inchipuiti. Nu degeaba s-a bagat bnr pe piata cu atatea verificari peste verificari ca innebunesti sa-ti depui 2 lei in cont cu atatea formulare si specimene de semnaturi.

                          Acuma e mai greu cu creditele ca acum 2 ani am avut multe cazuri de credit luat pe din doua cu angajatul pe o alta persoana. Bineinteles nu s-a putut dovedi si respectivul nu a fost concediat si cel pagubit a ramas de fraier.

                          La mobile la fel , unu mie unu tie un iphone 4 e 2000 lei , suma tentanta in ziua de azi pentru un amarat de angajt care face minimu pe economie. Si atentie multe sedii de astea nici nu au camere de luat vederi asa ca mai dovedeste ca nu ai fost tu la 6 luni cand iti vine somatiia ca primele 3 4 luni vine la adresa care o da el ca nu e asa prost.
                          +40758148228 whats app active

                          Proud owner of Lady Blue W140.

                          Comment


                          • #14
                            De acord, domnilor, nu fiti naivi!
                            Da, multe magarii se pot face cu ID-ul altcuiva. In acelasi timp, eu, de exemplu, stiu cui i-am incredintat, prin mail, datele personale de identificare. Si, in cazul in care apare, la un moment dat, vreo problema de genul celor enumerate, mi-e foarte usor sa identific sursa.
                            Asadar, marele_alb, daca se intampla ceva, te infatisezi la usa celui de-a primit mailul tau (nu e greu sa dai de el) si c-o mina d-aia de om care nu pricepe multe ii "resetezi decodorul".
                            In sprijinul celor interesati, vine cineva cu o oferta de locuri de munca? Avem patroni pe forum?
                            https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by white8snow View Post
                              Domnilor nu fi-ti naivi. Un angajat bancar castiga vreo 1000 lei pe luna sau putin peste . El certifica autenticitatea copiilor. La fel si un angajat dintr-o firma de vanzare diverse in rate. Lui nui pasa ca ai avut tu buletinul sau nu atata timp cat aplicatia se aproba daca iese si lui ceva . Si daca esti ok dpdv bancar adica nu esti in birou de credit si cumperi o plasma de 5000 lei sunt sanse bune sa se aprobe pe loc fara sa mai sune la angajator. Acuma stiti si voi ca o adeverinta se listeaza pe imprimanta si o stampila se face cu 35 lei pe baza unui certificat de inregistrare in copie. Sa stiti ca ii duce capu mai mult decat va inchipuiti. Nu degeaba s-a bagat bnr pe piata cu atatea verificari peste verificari ca innebunesti sa-ti depui 2 lei in cont cu atatea formulare si specimene de semnaturi.

                              Acuma e mai greu cu creditele ca acum 2 ani am avut multe cazuri de credit luat pe din doua cu angajatul pe o alta persoana. Bineinteles nu s-a putut dovedi si respectivul nu a fost concediat si cel pagubit a ramas de fraier.

                              La mobile la fel , unu mie unu tie un iphone 4 e 2000 lei , suma tentanta in ziua de azi pentru un amarat de angajt care face minimu pe economie. Si atentie multe sedii de astea nici nu au camere de luat vederi asa ca mai dovedeste ca nu ai fost tu la 6 luni cand iti vine somatiia ca primele 3 4 luni vine la adresa care o da el ca nu e asa prost.
                              Eu nu cred ca e chiar asa usor,...oricum la orice credit, orice imprumut trebuie macar copia dupa buletin , C.I si atat ....permise si alte vrejeli nu merg. Daca ar fi cum zici aproape peste tot ar fi haos , bancile sunt pline de date personale , la fel si firmele de telefonie si altele ....E greu sa dai tzeapa chiar daca esti din interiorul bancii...Daca nu copia de buletin la dosar nu iti aproba nimeni nimic...nici macar nu-ti analizeaza dosarul ...Marfa se preda pe identificare cu buletinul asta doar in cazul in care la fel hotul e din interiorul firmei , la fel si banii....masina nu poti sa inscrii ....fiindca in 30 de zile noul proprietar trebuie sa se prezinte la taxe si impozite , acolo unde apartine sa-si treaca masina la el la impozit. Evident nici numere noi , nici talon nu-ti poti lua fiindca la Inmatriculari nu te primeste fara fisa fiscala vizata. Orice amenda , orice intarziere , neplata sau neregula merge tot la vechiul proprietar.
                              Ford Transit 2.5d ex
                              Mercedes 230 E ex
                              Mercedes 200 TE ex
                              BMW 320d touring

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF