Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

La ce-mi foloseste Bluetooth pe Comand?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La ce-mi foloseste Bluetooth pe Comand?

    Sa va explic. Am un C 200 CDI din 2005 cu Comand APS. Am incercat de mai multe ori sa conectez diferite telefoane la el si dupa ce mi-a aparut conected tot nu mergea. Mai precis desi pe afisaj scria ca exista conexiune la apelul mobilului nu se intampla nimic. Am fost la ATP Exodus reprezentantul MERCEDES si unul din spatele biroului imi spune ca nu e compatibil, eu stiam ca bluetooth e un sistem de comunicare fara fir, ce sa nu fie compatibil?
    Si apropo stie cineva o harta gratuita cu Romania pentru APS Comand?

  • #2
    exact aceeasi problema am si eu, nici pe mine nu mo lamurit nimeni... sa vedem ce au alti de zis. Iar harta nu vei gasi doar DVD. Nu are rost sa te chinui sa gasesti CD cu romania.
    Last edited by Prodigu; 11-13-2008, 23:10 PM.
    Lasati emblemele in pace!!!

    Comment


    • #3
      Harta am reusit sa fac rost inclusiv pentru Ungaria dar din pacate Ro nu, daca vrei versiunea 9 te servesc, e moca. Si gasesc eu si cu Ro pana la urma. Iar in ce priveste Bluetooth.. inca nu m-am lamurit, am mai vorbit la reprezentanta si o sa vad ce solutie imi dau ei.

      Comment


      • #4
        Originally posted by ashantes View Post
        Sa va explic. Am un C 200 CDI din 2005 cu Comand APS. Am incercat de mai multe ori sa conectez diferite telefoane la el si dupa ce mi-a aparut conected tot nu mergea. Mai precis desi pe afisaj scria ca exista conexiune la apelul mobilului nu se intampla nimic. Am fost la ATP Exodus reprezentantul MERCEDES si unul din spatele biroului imi spune ca nu e compatibil, eu stiam ca bluetooth e un sistem de comunicare fara fir, ce sa nu fie compatibil?
        Si apropo stie cineva o harta gratuita cu Romania pentru APS Comand?
        Ideea cu bluetooth-ul este sa ai un telefon care sa stie "remote sim", in general cele cu Symbian functioneaza perfect, dar si cateva din cele normale. In momentul in care se realizeaza coneziunea, pe disply-ul comand-ului trebuie sa-ti apara un numar lung, acela fiind codul pe care il introduci in telefon cand iti cere security code pentru a realiza pairing-ul intre cele doua.
        Sper ca am fost destul de clar, ...daca nu intelegi ceva da-mi un PM si ne auzim la un telefon. Bafta!

        Comment


        • #5
          Originally posted by vatanasiu View Post
          Ideea cu bluetooth-ul este sa ai un telefon care sa stie "remote sim", in general cele cu Symbian functioneaza perfect, dar si cateva din cele normale. In momentul in care se realizeaza coneziunea, pe disply-ul comand-ului trebuie sa-ti apara un numar lung, acela fiind codul pe care il introduci in telefon cand iti cere security code pentru a realiza pairing-ul intre cele doua.
          Sper ca am fost destul de clar, ...daca nu intelegi ceva da-mi un PM si ne auzim la un telefon. Bafta!
          ok, o sa incerc cu alte telefoane ms
          Lasati emblemele in pace!!!

          Comment


          • #6
            Am aceeasi problema, numai ca la mine nu gaseste nici un device si am incercat zeci de telefoane pana cand m-am plictisit. As fi recunoscator daca ar veni cineva cu o solutie.
            Deasemenea, W203-ul din 2004 meu are comand APS cu DVD(cu navigatie mare) si magazie de CD-uri in torpedou. Problema e ca nu pot asculta MP3 pe el, nici pe dvd nici in magazia de CD-uri. Am cautat pe un forum american si am gasit pe acolo ca ar fi niste coduri care ar trebui introduse sa deblochez functia mp3 si video in motion. Am urmat pasii respectivi, dar m-am blocat in meniul "engineer's mode". Stie cineva mai multe despre subiectul asta?

            Comment


            • #7
              PCK vezi ca ti-am lasat in PM niste instructiuni, poate reusesti tu ceva cu comandul tau.
              Am incercat cu trei telefoane Nokia cu Symbian si nu merge. Face aceleasi figuri ca si Samsung-ul 250 .
              Va tin la curent cu bluetooth. De fapt am inceput sa ma intreb daca e practic sa-ti auda toti cei din masina ce vorbesti tu la telefon. Dar tot vreau sa mearga .

              Comment


              • #8
                Originally posted by ashantes View Post
                PCK vezi ca ti-am lasat in PM niste instructiuni, poate reusesti tu ceva cu comandul tau.
                Am incercat cu trei telefoane Nokia cu Symbian si nu merge. Face aceleasi figuri ca si Samsung-ul 250 .
                Va tin la curent cu bluetooth. De fapt am inceput sa ma intreb daca e practic sa-ti auda toti cei din masina ce vorbesti tu la telefon. Dar tot vreau sa mearga .
                Bravo, ma bucur ca te-ai prins de dezavantajele acestei jucarii cretine ierderea intimitatii !
                Ia-ti o casca bluetooth obosita de 1-2 sutare si ai taiat nodul gordian.
                Iti recomand calduros marca Plantronics.

                Comment


                • #9
                  Nu cred ca merge telu prin bluetooth. Iti trebuie cradle din ala special pt telefon. Si eu am conectat telu prin bluetooth si doar atat ca nu pot face nimic cu el.

                  Comment


                  • #10
                    deci se poate opera telefonul?am si eu un c 220 cdi din 2005 si m-ar interesa f mult sa folosesc comenzile masinii!dar nu cred ca am bluetooth!

                    Comment


                    • #11
                      interes

                      Originally posted by dydan View Post
                      deci se poate opera telefonul?am si eu un c 220 cdi din 2005 si m-ar interesa f mult sa folosesc comenzile masinii!dar nu cred ca am bluetooth!
                      am un vito 2007 cu comand aps cum pot afla daca are bluetooth?

                      Comment


                      • #12
                        Ori citesti in carte masinii ori pui vreun telefon pe search bluetooth,ori te apuci de forat pe forumuri afara....

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF