Mercedes Benz Forum
Atentie :
Acest forum este destinat pasionatilor de Mercedes Benz din Romania.Orice informatie oferita de dvs va contribui la buna dezvoltare a acestui forum.Nu uitati sa va inregistrati pe forum.

Go Back   Mercedes Benz Forum > Coupeuri si roadstere > Mercedes Benz CLA Klasse > Discutii despre model - CLA Klasse

Jante Iarna

Discutii despre model - CLA Klasse

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-27-2014, 23:32 PM   #1
dem0
Junior Member

dem0's Avatar

Motorizare : CLA 200
:
[Junior Member]
Default Jante Iarna

Buna seara, revin dupa o lunga absenta pe forum pentru anumite informatii si/sau sfaturi privind jantele de iarna. Jantele originale Mercedes nu prea intra in discutie pentru ca am dat comanda de ele si e posibil sa imi vina la sfarsitul lunii noiembrie ceea ce este destul de tarziu. Daca vin mai devreme le voi lua pe acelea daca nu voi lua unele aftermarket pentru ca nu vreau sa risc sa merg pe anvelope de vara.

1. Cam ce firme de jante aftermarket sunt recomandate si mai potrivite ?
2. Ce ar trebui sa iau in calcul ?
3. De unde pot achizitiona ?

As vrea sa merg pe niste jante de 16 dat fiind ca cele de vara sunt pe 18.

Orice alt sfat venit este bine primit. Multumesc !

PS. Este pentru masina de la info : CLA 200.
Old 10-28-2014, 12:38 PM   #2
wert
Member

wert's Avatar

Motorizare : 3.0 V6
:
[Member]

Personal am mers pe varianta OEM de 17" (pentru ca disk-urile sunt ceva mai mari si nu incapea 16") dar nu din catalogul CLA, ci un model din catalogul de la A-classe (mai exact: A2464011002).
Click the image to open in full size.

Ca si model aftermarket pe VW folosesc de cativa ani RIAL Zamora si sunt foarte multumit de ele.

Orice ai alege, daca la 18" rotile par aproape ok raportat la dimensiunea masinii, cand vei pune 16" asteapta-te sa para extrem de mici.

[open roads]: Designo Selenite Magno Grey AMG C43 4matic | AMG Ride Control | AMG Performance Exhaust/Seats/Steering wheel | LED ILS | Command online | HUD | 360-degree camera | Driving assist plus | Keyless-go comfort | Webasto | Panoramic sunroof | Burmester Surround
wert is offline   Reply With Quote
Old 10-28-2014, 16:05 PM   #3
b97dmt
Senior Member

b97dmt's Avatar

Motorizare : w 204 200 cdi/ w 212 250 cdi 4matic
:
[Senior Member]

Grija mare ce dimensiuni alegi la jante , daca de fabrica ai pe 18 , din cauza discurilor/etrieri, poti avea surprize sa nu mearga pe 16.
Eu, cu dimensiuni identice cu cele OEM , la w212 nu am putut monta oz...atingea la un pivot.
b97dmt is offline   Reply With Quote
Old 10-28-2014, 16:29 PM   #4
dem0
Junior Member

dem0's Avatar

:
[Junior Member]

Cei de la reprezentanta mi-au recomandat niste jante OEM pe 16 deci banuiesc ca ar trebui sa se potriveasca dar pot avea surpriza neplacuta sa ma trezesc ca atinge pe undeva asa cum ati patit dvs.

@wert : Nu arata rau, o sa mai vorbesc odata la reprezentanta, nu inteleg ce se intampla cu depozitul de la Oradea de nu primesc odata rotile. Da, sigur mi se va parea ciudat si chiar ca masina arata mai urat dar prefer sa stau eu cu sufletul impacat.

Acum daca este cineva care ma poate ajuta cu niste informatii de ordin tehnic ar fii nemaipomenit. Stiu ca trebuie PCD de 5x112 iar offsetul 35 ( nu sunt sigur ). Trebuia sa mai iau in considerare si latimea jantei nu ? Dar nu stiu nici cat ar trebui sa am si am observat ca majoritatea nici nu afiseaza aceasta informatie.
Old 10-29-2014, 15:00 PM   #5
b97dmt
Senior Member

b97dmt's Avatar

:
[Senior Member]

Manualul de utilizare ce spune ....scrie acolo ce trebuie pus pt iarna.
Old 10-29-2014, 15:56 PM   #6
dem0
Junior Member

dem0's Avatar

:
[Junior Member]

Dupa ce am imbatranit un an cautand pe internet in aproape toate cotlanele mi-a dat prin cap sa ma uit in manual si erau date mura in gura. Acum am dimensiunile insa nu prea gasesc magazine de unde sa cumpar. Vazusem ca si emag vand jante dar nu au pe dimensiunile care imi trebuiesc mie.
Old 10-29-2014, 16:27 PM   #7
b97dmt
Senior Member

b97dmt's Avatar

:
[Senior Member]

http://www.alcar-wheelbase.ro/96727_RO.htm , incearca si la ei.
ps: De asta e bun MB forum , te tine tanar
Old 12-08-2014, 16:23 PM   #8
dem0
Junior Member

dem0's Avatar

:
[Junior Member]

Buna ziua, am revenit cu update, poate ajuta pe cineva. Pana la urma mi-au venit jantele originale Mercedes cu dimenisunile 6.5jx16 cu ET 49 produse de Ronal si anvelope Michelin Alpin A4. Nu arata rau pe masina dar cand ma uit la cele de vara parca nu e acelasi lucru mai ales ca masina este si cu suspensia sport coborata din fabrica. Am iesit recent la drum pe soselele care le vedeati pline de zapada pe la televizor ( Focsani, Buzau etc.) si s-au comportat admirabil. Alt lucru de remarcat este amortizarea mult mai lina ( cele de vara sunt si run-flat si cu balonaj mai mic).
Niste poze cu jantele de iarna si cu cele de vara din sezonul trecut si cu ele spalate pregatite de depozitare.

Old 12-09-2014, 12:02 PM   #9
wert
Member

wert's Avatar

Motorizare : 3.0 V6
:
[Member]

Castigul la confort il simt eu de la 18 la 17, ambele RoF, ce sa mai vorbim de trecerea la 16 normal.
Dat fiind ca masina ti-a venit cu RoF, ti-ai luat kit de reparatie sau rezerva temporara acum ca mergi cu anvelope normale?

[open roads]: Designo Selenite Magno Grey AMG C43 4matic | AMG Ride Control | AMG Performance Exhaust/Seats/Steering wheel | LED ILS | Command online | HUD | 360-degree camera | Driving assist plus | Keyless-go comfort | Webasto | Panoramic sunroof | Burmester Surround
wert is offline   Reply With Quote
Old 12-10-2014, 00:57 AM   #10
dem0
Junior Member

dem0's Avatar

:
[Junior Member]

Da, evident este o imbunatatire la capitolul confort.
Am kit de reparatie in portbagaj, a venit odata cu masina desi habar nu am cum se opereaza; o sa ma uit in manual. Rezerva temporara nici nu cred ca incape in spatiul acela din portbagaj decat una din aceea de "bicicleta". Am vorbit si la reprezentanta si nu au asa ceva si nici nu stiu daca pot aduce ceea ce m-a lasat un pic in pom.
Old 12-15-2014, 08:41 AM   #11
adidc
Senior Member

adidc's Avatar

Motorizare : 2.2cdi
:
[Senior Member]

Exista tendinta asta de a inlocui rezerva cu kit de reparatie. Am incercat si eu o data si sincer a cam dat cu minus.
La ce lubenite de pneuri folosesc majoritatea romanilor e cam greu sa le "repari"...
Ideea cred ca e de a sustine si firmele de asistenta rutiera.
Drumuri bune!

E320 W210, 1997
C180 W202, 1994
W123 200D, 1978 cu inima de W124

Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?
adidc is offline   Reply With Quote
Old 04-26-2015, 00:40 AM   #12
dre_andrei
Junior Member

Motorizare : 180 CDI
:
[Junior Member]

Quote:
Originally Posted by dem0 View Post
Da, evident este o imbunatatire la capitolul confort.
Am kit de reparatie in portbagaj, a venit odata cu masina desi habar nu am cum se opereaza; o sa ma uit in manual. Rezerva temporara nici nu cred ca incape in spatiul acela din portbagaj decat una din aceea de "bicicleta". Am vorbit si la reprezentanta si nu au asa ceva si nici nu stiu daca pot aduce ceea ce m-a lasat un pic in pom.
salut,

stiu ca e cam vechi topic-ul, dar spune-mi te rog: cum ti s-au parut jantele si anvelopele? esti multumit?
si intrebare extra: am vazut niste senzori de parcare pe lateralul barei spate - ai blind spot assist?
dre_andrei is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2015, 04:34 AM   #13
dem0
Junior Member

dem0's Avatar

:
[Junior Member]

Salut, scuze pentru raspunsul intarziat dar nu am mai intrat pe forum.
Jantele si anvelopele s-au comportat fara cusur atat pe asfalt uscat cat si pe gheata/zapada si la drum lung si in oras. Sunt curatate si bagate la pastrare in depozit. Acum iar sparg pietre in gura din cauza jantelor de vara ).
Nu am blind spot assist, senzorii de pe lateralul barei spate si fata sunt de la Park Assist. Mai precis, sunt senzorii care cauta loc de parcare. Cei de la blind spot assist din cate stiu eu sunt pe interior.
Old 08-01-2018, 13:00 PM   #14
jianu20
Junior Member

Motorizare : 2.2
:
[Junior Member]

Quote:
Originally Posted by dem0 View Post
Salut, scuze pentru raspunsul intarziat dar nu am mai intrat pe forum.
Jantele si anvelopele s-au comportat fara cusur atat pe asfalt uscat cat si pe gheata/zapada si la drum lung si in oras. Sunt curatate si bagate la pastrare in depozit. Acum iar sparg pietre in gura din cauza jantelor de vara ).
Nu am blind spot assist, senzorii de pe lateralul barei spate si fata sunt de la Park Assist. Mai precis, sunt senzorii care cauta loc de parcare. Cei de la blind spot assist din cate stiu eu sunt pe interior.
Salut, cum pot lua si eu legatura cu dumneavoastra? Doresc sa aflu de la un detinator de Cla, mai multe detalii legate de aceasta masina.

Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
jianu20 is offline   Reply With Quote

Reply

Tags
iarna, jante

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules