Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Intrebare?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intrebare?

    Buna dimineata,



    Am o intrebare , am apasat in aceasta dimineata pe butonul de ARS Off si mi s-a aprins un triunghi mare pe bord cu semnul exclamarii in interiorul triunghiului.
    Logica mea a fost sa apas iar butonul de ARS ,ca sa dispera acel triunghiu de pe bord(asa s-a si intamplat),dar ce inseamna ARS? La ce ma ajuta?
    Help!!

  • #2
    Asa arata semnul in bord

    Comment


    • #3
      ASR este controlul electronic al tractiunii. Cand triunghiul este aprins, este dezactivat. Deci nu-l aprinde. Cand lumineaza singur, intermitent, inseamna ca atunci intervine. Deci e bine.

      https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

      Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
      Va rugam sa le schimbati din User Settings.

      Comment


      • #4
        Am probat ieri ASR-ul la A-ul proaspat cumparat. Cu el dezactivat am incercat sa urc cativa metri pe noroi si nu s-a putut. Patinau rotile. Am apasat butonul de pe consola, s-a aprins triunghiul pe bord si am putut trece fara probleme. E bun la plecarea de pe loc pe noroi sau zapada, nu lasa motorul sa se tureze, sau sa se invarta rotile prea repede.
        Putin off topic - ESP-ul se poate dezactiva sau e activ permanent?

        Comment


        • #5
          ESP- ul este activ permanent, nu se poate dezactiva.
          Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

          Comment


          • #6
            Originally posted by cabriolet View Post
            Am probat ieri ASR-ul la A-ul proaspat cumparat. Cu el dezactivat am incercat sa urc cativa metri pe noroi si nu s-a putut. Patinau rotile. Am apasat butonul de pe consola, s-a aprins triunghiul pe bord si am putut trece fara probleme. E bun la plecarea de pe loc pe noroi sau zapada, nu lasa motorul sa se tureze, sau sa se invarta rotile prea repede.
            Putin off topic - ESP-ul se poate dezactiva sau e activ permanent?
            Vezi ca faci confuzie.
            Citeste mai sus, este explicat foarte bine.

            Comment


            • #7
              Da, Cabriolet, cand il ai aprins in bord inseamna ca este dezactivat. Eu pana acum de 2 ori l-am vazut in actiune ( e drept ca nu am condus pe timp de iarna inca cu buburuza), o data la plecarea de la semafor cand maria mea a vrut sa plece cu pedala in podea si au patina cauciucurile si o data la casa la ai mei cand urcam o mica panta sa o parches si de la iarba a inceput sa patineze, evident facandusi treaba. ESP-ul cand intra in actiune ti se aprinde becul sau nu? Cum stiu cand intra de exemplu ESP-ul la treaba? Thx,

              Comment


              • #8
                ESP intra in actiune cand in bord iti palpaie triunghiul galben.

                Comment


                • #9
                  Oricum parca citisem undeva (in manualul de utilizare???) ca, chiar daca este dezactivat din buton, dupa depasirea vitezei de 40 km/h se reactiveaza automat.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by valyvis10 View Post
                    Oricum parca citisem undeva (in manualul de utilizare???) ca, chiar daca este dezactivat din buton, dupa depasirea vitezei de 40 km/h se reactiveaza automat.
                    M-ai facut curios.Azi incerc si va spun deseara.

                    sigpic

                    "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                    Comment


                    • #11
                      Cum stiu cand intra de exemplu ESP-ul la treaba? Thx,
                      Asteapta sa vina zapada, si daca te folosesti un pic de frana de mana si agresiv, de volan ai sa vezi
                      Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                      Comment


                      • #12
                        Asta am gasit pe moment: http://wiki.answers.com/Q/What_is_a_..._Mercedes_Benz

                        Eu l-am folosit (decuplat) o data sau de doua ori atunci cand am avut nevoie sa urc (de pe loc) in panta o suprafata cu aderenta scazuta (pietris). Nu puteam sa urc cu el activat, imi reducea "tractiunea".
                        Iarna, bineinteles activat, face minuni.

                        Comment


                        • #13
                          Multumesc baieti,prompti ca intotdeauna. O zi frumoasa :*

                          Comment


                          • #14
                            La w203 daca pleci cu ESP decuplat nu se activeaza singur nici la peste 100km/h(testat azi).

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by steradulescu View Post
                              La w203 daca pleci cu ESP decuplat nu se activeaza singur nici la peste 100km/h(testat azi).
                              Eu vorbeam de ASR.
                              Iar la A classe, prima serie, a noastra w168, cred ca au luat aceasta masura tocmai din cauza rezultatelor de la testul elanului.
                              Stim noi posesorii de w 168 ironia celorlalti cu acel test.
                              Avantajul atunci a fost dotarea obligatorie a modelului A classe cu sistemele de siguranta active, parca era prin anii 90 ce am imbatranit.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF