Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

intrebare comand aps si telefon mobil

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • intrebare comand aps si telefon mobil

    Stie cineva cum se poate conecta telefonul mobil la audio comand aps pe un w203 din 2006 sau w211 din 2004? Am inteles ca e posibil dar cei de la reprezentanta Mercedes de aici nu au habar..
    Last edited by Yasmina; 03-25-2011, 15:46 PM.

  • #2
    Masinile au conectare bluetooth sau optiunea "pregatire telefon mobil"? Uita-te in cotiera daca ai priza de conectare pentru cadrul telefonului.
    Daca nu, car kit de la ce producator vrei tu.

    Comment


    • #3
      Nu au nici una dintre ele bluetooth si nici priza in cotiera, am gasit doar o iesire auxiliara in torpedo dar nu stiu ce fel de cablu imi trebuie.

      Comment


      • #4
        Cablu cu mufe 'jack', exact ca mufa castilor pe care ti le conectezi la tel.

        Comment


        • #5
          Mersi mult! Deci trebuie un cablu cu mufe jack la ambele capete si in felul asta se va conecta la comand aps?

          Comment


          • #6
            Da, doar cablul respectiv. Si doar pentru conectare audio, nimic altceva.

            Comment


            • #7
              la un c220 din 2002, w203, pot conecta si un alt telefin inafara de cel standard care are suport si ii conectat din fabrica?...

              Comment


              • #8
                Originally posted by dany_damy07 View Post
                la un c220 din 2002, w203, pot conecta si un alt telefin inafara de cel standard care are suport si ii conectat din fabrica?...
                da se poate schimba suportul ala cu un modul bluetooth care costa vre-o 1000 lei la mana a doua. La mercedes sa nu intrebi ca e 1700

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Yasmina View Post
                  Stie cineva cum se poate conecta telefonul mobil la audio comand aps pe un w203 din 2006 sau w211 din 2004? Am inteles ca e posibil dar cei de la reprezentanta Mercedes de aici nu au habar..
                  Pai ori e audio ori e comand aps. Mai bine pune o poza sa vedem. Daca nu ai mufa in cotiera nu ai ce face. Mufa din torpedo e pentru auxiliar. Poti sa asculti muzica de pe telefon sau sa vorbesti la el si sa auzi in boxele masini ce spune interlocutorul.

                  Comment


                  • #10
                    AUX este doar pentru audio, adica sa asculti muzica de pe un mp3 player sau telefon.
                    @dany_damy07: eu la GL am luat un Viseeo pentru Bluetooth. Din ce-am inteles, e mai inteligent decat adaptorul de la MB (mai multe modele de telefoane + suport pentru pana la 3 telefoane la pairing).

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by sigxcpu View Post
                      AUX este doar pentru audio, adica sa asculti muzica de pe un mp3 player sau telefon.
                      @dany_damy07: eu la GL am luat un Viseeo pentru Bluetooth. Din ce-am inteles, e mai inteligent decat adaptorul de la MB (mai multe modele de telefoane + suport pentru pana la 3 telefoane la pairing).
                      Si esti mutumit de el? Cat a costat? Vreau sa-mi iau si eu dar tot la cel de mercedes ma uit. Am inteles ca viseo are nu stiu ce problema..

                      Comment


                      • #12
                        A "invatat" telefonul meu si al sotiei (ambele iPhone 4). Cand intram amandoi in masina cu BT activat, in teorie al trebui sa il agate pe al ei (ultimul paired). In practica, in 3 cazuri din 20 ramane in ceata. Se deschide cotiera, se apasa un buton de reset si gata.

                        Ce mai este de criticat la el este ca primeste curent prea mult timp (am senzatia ca inca ceva secunde dupa ce incui masina). Daca primesti un apel in acel moment, nu ai audio in masina, pentru ca ai scos cheia, dar BT e activ la telefon si discuta cu Viseeo. Oricum, nu cred ca e vina lui. Merc-ul ii da curent mai mult timp decat e necesar.

                        Cel de la MB este mai scump si nu stie sa faca tot ce face asta:
                        - din cate stiu, nu poate sa "stie" mai mult de un telefon. Daca sunt 2 utilizate, trebuie pairing la fiecare schimbare de sofer
                        - nu este compatibil cu toate telefoanele cu BT, am vazut ca e specific pentru modele

                        Nu stiu daca s-a imbunatatit modulul original, dar la ~200 de euro mi-a placut Viseeo si isi face treaba foarte bine.

                        Comment


                        • #13
                          Din cate stiu eu si mai ales din cate am tot testat, varianta originala MB este net superioara oricarui sistem aftermarket: 10 tel, comenzi pe volan, agenda in bord, posibiliate update software, compatibilitatea 100% cu Iphone, etc
                          http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                          www.mbretrofit.ro

                          Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                          Comment


                          • #14
                            Si Viseeo face asta. Agenda este pe ecranul mare si pe cel mic, merg comenzile de pe volan si cele de pe bord etc.

                            Echiparea masinii este pentru un telefon fizic de bagat in cotiera, iar Viseeo emuleaza acel telefon, asigurand un bridge intre interfata masinii pt. telefon fizic si partea de bluetooth.

                            Pe aia cu 10 telefoane la MB original nu o stiam (desi suntem doar 2 soferi, oricum ). Probabil limitarile sunt la modelele mai vechi ale adaptorului, pentru ca sigur am citit asa ceva.

                            Ce-am gasit la noi sunt urmatoarele:



                            Amandoua sunt mult mai scumpe decat Viseeo si nu fac nimic in plus (4 telefoane vs 3 telefoane). Toate celelalte functii sunt prezente si la Viseeo.

                            M-ar interesa daca telefonul ramane cuplat la modul dupa ce se scoate cheia din contact, cand partea audio a masinii este oprita. Daca ramane, e la fel de prost ca Viseeo

                            Comment


                            • #15
                              Telefon AEG

                              Ziua buna!

                              In masina mea exista un telefon AEG, montat in cotiera. Din pacate nu functioneaza (sau nu stiu eu), iar fostul proprietar, care de altfel nu a tinut masina prea mult, nici nu stia ca exista, asa ca nu mi-a putut da nicio informatie cu privire la el. Nu stiu sa-l folosesc si nici nu-mi bat capul cu asta. Poate functioneaza sau, poate nu.

                              Daca ii este cuiva de trebuinta, dati-mi de stire.

                              Telefonul are urmatoarele caracteristici:
                              AEG BHA ZGS 01
                              53.1744.024.00
                              A001 820 08 35
                              020771
                              oldbeatle

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF