Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Inmatriculare fara plata taxei totul legal

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inmatriculare fara plata taxei totul legal

    Fac acest post pentru colegii posesori de mercedes cu taxe mari care vor sa inmatriculeze masina. Eu am dat statul in judecata si nu am platit inainte nici o taxa decat 50 lei taxa de timbru. Am castigat dreptul de a inmatricula masina fara taxa in instanta . A durat 5 luni.
    Acest post nu e reclama , nu vand nimic. Doar am o ura foarte mare impotriva nenorocitilor care ne obliga la taxe ilegale si vreau sa fie cat mai multi impotriva lor .
    Taxa e ilegala si astia ne fura pe fata.
    Attached Files
    +40758148228 whats app active

    Proud owner of Lady Blue W140.

  • #2
    A facut recurs institutia prefectului?


    edit, acum am vazut cand e data hotararea, sunt curios daca face recurs.
    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #3
      Inca nu. Da mai au timp.
      +40758148228 whats app active

      Proud owner of Lady Blue W140.

      Comment


      • #4
        Daca fac recurs, cred ca trebuie incadrati spre infractiune continuata.

        Sunt departe rau de juridic, insa era ceva cu statul de drept unde toata lumea, oficiali, indivizi, etc trebuie sa slujeasca legea.
        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


        www.mbretrofit.ro

        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

        Comment


        • #5
          Felicitãri!

          Asta trebuia sã fac si eu.

          Dar am crezut ca o vor elimina.

          Da-ne mai multe detalii despre cum ai procedat.

          Comment


          • #6
            Bravo! Felicitari! Ai apelat cumva la un avocat? Daca DA, atunci ai putea sa ni-l recomanzi, te rog?

            Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

            Comment


            • #7
              Nu vreau sa dezamagesc pe nimeni dar vedeti ca legea in Romania nu e una si aceeasi la Maramures ca la Bucuresti !!!Mai exact,procesele care se castiga pe aceasta speta acolo se pot pierde in alte judete !!!Concret, la Galati nu se castiga si o perioada toata lumea inmatricula la Tulcea unde aceeasi speta era castigatoare !!La noi e mai rau ca la 6 din 49 cu legea....Asa ca, mai simplu ramane sa punem maina pe furca si sa o rezolvam....Se baga cineva??
              Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
              Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
              Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
              SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
              https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

              Comment


              • #8
                Off topic de descretit fruntea!

                Manole zidea ceva. Ana trece pe la el si-l intreaba: "Buna Manole! Ce construiesti aici?". La care Manole raspunde: " Un zid! Te bagi?".

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Sharikoff View Post
                  Bravo! Felicitari! Ai apelat cumva la un avocat? Daca DA, atunci ai putea sa ni-l recomanzi, te rog?

                  Sent from my GT-I9195 using Tapatalk
                  Inca nu au depus recurs si nici nu cred ca o sa depuna.
                  Uite dosaru sa te uiti singur
                  1620/100/2016
                  La tribunalu maramures .
                  Poti face si singur sau apelezi la avocat daca nu te pricepi
                  Uite aici unul care te poate ajuta . +40746764369 d na Aurelia . E buna si nu are preturi exagerate.

                  Pentru cel care zice ca legea nu se aplica la fel, depui jurisprudenta la dosar si daca te respinge faci apel si daca tot te respinge faci actiune la cedo pe care sigur o castigi dar astepti vreo 2 ani. Dar merita ca daunele care ti le da sunt substantiale. Oricum daca platesti legal taxa ei iti restituie f greu si in rate .
                  +40758148228 whats app active

                  Proud owner of Lady Blue W140.

                  Comment


                  • #10
                    Am văzut știrea azi. Pe un forum local (Craiova).

                    Administrația Fondului de Mediu și Administrația Județeană a Finanțelor Publice Dolj trebuie să îi restituie unui craiovean suma reprezentând taxa de timbru, dar și dobânda aferentă, precum și cheltuielile de judecată, după ce Tribunalul Dolj a dat, ieri, prima hotărâre definitivă de restituire a Timbrului de Mediu.

                    ”Admite acţiunea. Obligă pârâţii in solidar la plata către reclamant a sumei de 7.691 lei, reprezentând timbru de mediu, sumă la care se va aplica dobânda fiscală, calculată de la data plătii, respectiv 19.11.2014, până la data plăţii efective. Obliga pârâţii la plata către reclamant a sumei de 300 lei cheltuieli de judecata. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică de la 08.11. 2016.”, se arăta în decizia din noiembrie a Tribunalului Dolj. Ieri, 7 decembrie 2016, decizia a rămas definitivă prin nerecurare.

                    Potrivit avocatului Laurențiu Stanca, toate taxele plătite, sub orice denumire, începând cu anul 2007, se restituie. ”Taxele plătite până la data de 14 martie 2013 vor fi restituite în baza unei cereri adresate către AJFP, în baza Ordonanței de Guvern nr. 40/2015, cu termen de prescripție instituit de ordonanță, de 5 ani de la data intrării acesteia în vigoare, iar taxele plătite după data de 15 martie 2013 (timbrul de mediu) se vor recupera în urma intentării unor acțiuni, în instanță, împreună cu dobânzile fiscale aferente și cheltuielile de judecată efectuate”, explică Stanca.


                    Părerea mea: Dacă aveți bani de recuperat, ar trebui s-o faceți până nu se găsesc "ei" să modifice iar legea... .
                    Attached Files
                    Last edited by Florin_WES; 12-08-2016, 15:38 PM.
                    Regulament general Club Mercedes.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by white8snow View Post
                      daca platesti legal taxa ei iti restituie f greu si in rate.
                      Originally posted by Florin_WES View Post
                      toate taxele plătite, sub orice denumire, începând cu anul 2007, se restituie. ”Taxele plătite până la data de 14 martie 2013 vor fi restituite în baza unei cereri adresate către AJFP, în baza Ordonanței de Guvern nr. 40/2015, cu termen de prescripție instituit de ordonanță, de 5 ani de la data intrării acesteia în vigoare
                      Confirm cele de mai sus. Soția a depus o cerere pt. recuperarea taxei plătite după A-klasse în 2012, și prima rată i-a fost deja virată. Nu mai știu exact data depunerii cererii (oricum, anul acesta în toamnă) și sumele, e ciubucul ei...
                      Lord W126 500SE -> 2.5D
                      Lady W123 230C -> 240D
                      W124 -> 200D
                      W208 CLK200 -> 2.0

                      W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                      Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                      Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                      Comment


                      • #12
                        Este adevarat ca dau banii inapoi dar ce nu prea imi place mie este ca nu iti da toti odata. Daca plateam taxa trebuia sa platesc tot undeva la 2000 euro taxa si ei imi dadeau inapoi in cativa ani. Nu e corect ca nu sunt banca lor sa le dau credit gratis si pe timpul meu.
                        +40758148228 whats app active

                        Proud owner of Lady Blue W140.

                        Comment


                        • #13
                          Hotararea a ramas definitiva prin necontestare. A expirat termenul de depunere a recursului acum 3 zile asa ca imi astept decizia prin posta si pot merge sa scot numere.
                          Asadar se poate, nu mai dati bani aiurea la stat.
                          +40758148228 whats app active

                          Proud owner of Lady Blue W140.

                          Comment


                          • #14
                            Felicitari pentru rabdare si reusita.

                            Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
                            E pur si muove!
                            Mercedes B-Class, W245, B180 CDI - 2009

                            Comment


                            • #15
                              E bine ca ai reusit. Din pacate procedura aceasta (care si in Timisoara este castigatoare) se aplica doar la masinile de import. Adica nu poti sa faci acelasi lucru cu o masina inmatriculata deja dar cu taxa neplatita.
                              Totusi se pare ca in curand vor scoate taxa. Am inteles ca legea a fost retrimisa de Iohanis spre analizare dar oricum UE face presiuni pentru ca taxa este ilegala.
                              Problema cea mai mare este ca statul va trebui sa dea banii inapoi si se pare ca vorbim de vreo 8 miliarde de lei.
                              Va dati seama cam ce "creditare" am facut noi ca si cetateni platind taxa asta?
                              Sa speram ca se va scoate.
                              E220 cdi W210, 2001

                              E320 W210, 1997
                              C180 W202, 1994
                              W123 200D, 1978 cu inima de W124


                              Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF