Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Idei loc montare statie CB in W211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Idei loc montare statie CB in W211

    Am schimbat statia CB cu una in format f mic, cu scopul de a o prinde pe undeva prin masina, intr-un loc practic.
    Inca nu am hotarat care ar fi un loc bun.
    Ceva idei?
    Ideal ar fi sa o pot butona cat de cat usor din cand in cand.

    Evident, nu vreau sa dau gauri, prefer sa ma prind intr-un surub deja existent, sa o agat de ceva, etc.
    Statia anterioara o tineam in buzunarul usii, dar asta e prea mica pt asa ceva.
    Eventual o prind cu o ureche de marginea buzunarului, cu ecranul in sus.

    Da, stiu ca exista waze si alte chestii pt amatori, dar nimic nu se compara sa intrebi niste soferi care zilnic isi risca permisul de conducere ca sa ajunga la destinatie intr-un timp imposibil de realizat daca e sa respecti limitele de viteza.
    Ca sa nu zic ca aflii niste injuraturi noi, etc.

  • #2
    Baga niste pozne sa vedem daca ne vin idei!Eu sunt curios de exemplu si cat a costat si de unde ai cumaparat!
    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

    Comment


    • #3
      Statia arata standard, dar e mica, ~10x10cm.
      Albrecht 6110. A fost cam 260lei.


      W211 se stie cum arata.
      Momentan ori o leg sub volan, ori incerc sa o prind de buzunarul usii soferului cu o clema, orientata cu ecranul in sus.
      Microfonul nu stiu unde sa il las, ca sa nu ma tot intind dupa el.
      Last edited by Sharky; 05-09-2017, 07:37 AM.

      Comment


      • #4
        Eu cand o folosesc o tin in buzunaru ala de pe partea pasagerului

        Comment


        • #5
          Eu fixez statia intre scaunul din dreapta si consola centala, cu fata in sus.
          W124 260E 4Matic automat '88 - fosta (2002-2011)
          W211 E280 cdi automat '06

          Comment


          • #6
            M-am gandit la buzunarul pasagerului, dar in felul asta nu ajung sa o butonez, gen dat mai incet, reglat SQ.
            E drept ca ASQ e destul de ok la statia asta, dar tot mai cere cate un reglaj.

            Voi vedea de reusesc sa ii fac o clema sa o agat de buzunarul usii soferului, intre buzunar si scaun.
            Acolo sta acum, dar tot trebuie sa o potrivesc de fiecare data cand deschid/inchid usa.

            Comment


            • #7
              Originally posted by ADRIAN_777 View Post
              Eu fixez statia intre scaunul din dreapta si consola centala, cu fata in sus.
              Asa mi se pare si mie cel mai comod, intra la fix ( modelul e Storm Defender II) si e ergonomic de reglat in mers, eventual o invelesc intr-o carpa in partea inferioara ca sa nu zgarie cu muchia consola centrala.
              Last edited by dkmg; 05-09-2017, 11:50 AM.

              Comment


              • #8
                Daca esti tentat sa faci o treaba buna modifici locasul si o bagi la scrumiera.E ceva de munca dar la dimensiunie ei ar sta perfect acolo si mai ales facuta modificarea sa se inchida si capacul peste ar fi perfect.Loc in spate la scrumiera este destul iar tu electronica stii ca sa faci o treaba ca la carte!
                Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                Comment


                • #9
                  Zici tu ceva, voi vedea daca incape.
                  Microfonul e detasabil cu tot cu fir, deci cred ca ar fi loc.

                  Eh, de parca trebuie sa stii electronica sa legi 2 sarme.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Sharky View Post
                    Statia arata standard, dar e mica, ~10x10cm.
                    Albrecht 6110. A fost cam 260lei.


                    W211 se stie cum arata.
                    Momentan ori o leg sub volan, ori incerc sa o prind de buzunarul usii soferului cu o clema, orientata cu ecranul in sus.
                    Microfonul nu stiu unde sa il las, ca sa nu ma tot intind dupa el.


                    Salut am una la fel, montata pe un W205. Am pus-o cu display-ul in sus prinsa de mocheta consolei centrale...
                    iti fac o poza mai tarziu cum e pusa.


                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Sharky View Post
                      Zici tu ceva, voi vedea daca incape.
                      Microfonul e detasabil cu tot cu fir, deci cred ca ar fi loc.

                      Eh, de parca trebuie sa stii electronica sa legi 2 sarme.
                      Incape sigur!Ai aceleasi dimensiuni la scrumiera si legat de a lega 2 sarme a fost deajuns discutia cu probele la pompa de benzina si iluminarea ceasurilor ca sa imi dau seama ca stau de vorba cu o persoana mai mult decat capabila pe parte electrica/electronica!
                      Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by marsor View Post
                        Salut am una la fel, montata pe un W205. Am pus-o cu display-ul in sus prinsa de mocheta consolei centrale...
                        iti fac o poza mai tarziu cum e pusa.


                        Sent from my iPhone using Tapatalk







                        Sent from my iPhone using Tapatalk

                        Comment


                        • #13
                          Mi se pare super deranjant la piciorul drept. Depinde si de gabarit desigur dar am observat ca la drum lung cea mai mica muchie poate sa devina extrem de enervanta.
                          Ar fi interesant in locul scrumierei doar ca atata vreme cat este montat microfonul nu se mai poate inchide capacul.
                          De exemplu sa pui statia acolo si sa tragi o mufa altundeva (nu stiu unde) ca sa poti inchide capacul si sa cuplezi microfonul altundeva, fie sub bors fie in vreun plastic in lateral. Practic ai putea taia cablul direct si sa faci o mufa simpla cu atati a pini cati conductori ai. Asta...daca tot sti electronica
                          E220 cdi W210, 2001

                          E320 W210, 1997
                          C180 W202, 1994
                          W123 200D, 1978 cu inima de W124


                          Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                          Comment


                          • #14
                            Pai ai loc linistit sa treci cu microfonul prin alte parti.E nevoie de ceva invemtivitate sa o bagi in locul scrumierei dar eu asa as face personal.
                            Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                            Comment


                            • #15
                              Atentie, microfonul nu e detasabil. Am vrut sa o montez in locul scrumelnitei de la passat dar trebuia sa tai din ea in spate exact unde e un surub de fixare ai evident o tabla din structura de rezistenta a bordului. Asa ca am vindut-o si mi-am luat una din doua bucati cu toate comenzile pe mike.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF