Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

raport grup sprinter 412 td

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • raport grup sprinter 412 td

    buna, vreau sa va intreb in legatura cu raportul dintr-un grup spate ptr mercedes sprinter 412 td cu punte dubla,
    grupul meu are probleme iar raportul meu este de 35: 8
    am tot sunat pe la dezmembrari si unde am gasit imi spun ca ptr masina mea am nevoie de grup cu raport 41:11,
    mentionez ca eu am nevoie de grup de forta nu de grup de fuga,
    ce sfat imi dati sau imi puteti spune care este de fuga si care este de forta?
    multumesc,

  • #2
    Grupul de pe masina ta e de tractiune daca ai fost multumit de el pana acum pune tot asa daca vrei sa traga mai tare incearca unul cu raport mai mare
    Raportul ce este scris pe grup inseamna cate ture face cardanul si cate roata in cazul tau :35 ture cardan=8 ture roata

    Comment


    • #3
      ok,multumesc

      dar lamurita-ma va rog mai exact:

      masina mea merge incarcata mult + remorca ,deci am nevoie de forta nu de viteza,oricum este limitata la 90 km|h,

      eu am fost multumit de acest grup dar dc as gasi unul cu raport mai bun l-as pune,

      dc este un grup de forta automat imi scade si consumul,

      deci care este mai bun in cazul meu 35: 8 sau 41: 11,

      multumesc

      Comment


      • #4
        Salut, eu te pot lamuri si in privinta mea. Sprinter 210 D microbuz, motor de 2.9 aspirat cutie in 5, punte simpla. Grup raport ca al tau: 35: 8 adik = 4.375. Acest grup e f. bun pt drumuri lungi unde viteza de croaziera e undeva la 110-120.

        Am si o camioneta mercedes 309 D. motor de 3.0 diesel, punte simpla cu alt raport la grup, adik de tras. mai mult de 90 nu fuge, dar in schimb trage f.f. bine, Raport 44:9 adik = 4.88

        In privinta ta, la punte dubla cel mai bine e sa pastrezi raportul original din fabrica, daca ai avut grupul original cu raport 4.375, Atunci consider cel mai bine sa respecti acest raport. Precizez ca ce ai gasit 41: 11 = 3.72. Deci clar incompatibil pentru masina ta. Succes in continuare !
        Bond....James Bond !!! => Benz... Mercedes-Benz !!!

        Comment


        • #5
          va multumesc ptr sfaturi dar am montat pe masina acest grup: 41:11,este un grup de forta si este dat jos de pe o punte de 416 cdi cu 2,7 cdi motor, nu am putu sa-l refuz ptr ca este ca nou,
          mai departe voi vedea efectele acesti grup la consum ptr ca viteza oricum nu ma intereseaza,este limitat la 90 km/h,

          Comment


          • #6
            imi poate spune cineva dc grupul( coroana+pinion de atac) de la modelul de sprinter/lt cu punte simpla se potriveste pe modelul cu punte dubla,

            Comment


            • #7
              am elucidat problema,nu se potriveste,multumesc,

              Comment


              • #8
                revin cu noi probleme:

                grupul 41:11 este perfect dar nu ptr mine,
                este un grup de fuga ,iar ce am eu nevoie nu ma ajuta deloc,intradevar mi-a scazut consumul,dar la dealuri incarcat abia urc cu treapta 1,iar cu cel 35:8 urcam in treapta a 3-a,

                deci totusi : nu faceti ca mine si pune-ti pe masina ce va dat producatorul,

                acest grup 41:11 este ptr cei care vor sa alerge pe autostrada, asa ca-l scot la vanzare sau schimb cu un grup 35:8

                mentionez ca grupul este ca si nou

                Comment


                • #9
                  s-a rezolvat,

                  Comment


                  • #10
                    buna.sunt nou pe forum.nu prea ma stiu.spuneti-mi si mie va rog unde gasesc o punte spate pe dublu de vanzare

                    Comment


                    • #11
                      Mai ai grupul la vanzare ?

                      Comment


                      • #12
                        Buna ziua,cei care aveti montate pe masina grupuri cu raport 35:8 imi puteti spune va rog la 2500 ture ce viteza aveti ? Multumesc.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by rapid conect View Post
                          Buna ziua,cei care aveti montate pe masina grupuri cu raport 35:8 imi puteti spune va rog la 2500 ture ce viteza aveti ? Multumesc.
                          Sprinter 411 CDI din 2001 la 2100 am 75 km/h
                          La 2500 vreo 85 km/h daca nu ma insel.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by cruiser View Post
                            Sprinter 411 CDI din 2001 la 2100 am 75 km/h
                            La 2500 vreo 85 km/h daca nu ma insel.
                            Va multumesc pt raspuns dar ca sa pot face o comparatie trebuie sa stiu si raportul grupului care este scris pe o placuta de aluminiu prinsa in nituri in partea din spate a grupului. La mine nu mai exista placuta si nu reusesc sa aflu ce raport am la grup.....vreau sa schimb puntea cu totul dar nu stiu sigur ce raport imi trebuie.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by cruiser View Post
                              Sprinter 411 CDI din 2001 la 2100 am 75 km/h
                              La 2500 vreo 85 km/h daca nu ma insel.
                              35 cu 8 am eu.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF