Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Resetare de Fabrica un Calculator!!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Resetare de Fabrica un Calculator!!

    Salutare colegii.
    Am facut si eu o prostie....m-am jucat putin cu Star si am dat resetare la un Calculator,cu setarile de fabricantului si acum mi-am facut de lucru...
    Nu ma mai lasa sa diagnostichez nimic si in Bord imi apare Tele Aid SOS...cautare Oficina...Distronic Off...Semnalizarile nu mai functioneaza,Luminile pe automat,la fel,faza lunga la fel,luminile de mers inapoi,consumul,km,km pana la revizii ...mai toate nu mai functioneaza..Masina de mers,merge normal.
    Ce este de facut in aceasta situatie?
    Atasez si o imagine ce imi arata pe Star.
    Multumesc.
    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 1 photos.
    Last edited by ionutog; 11-18-2018, 13:53 PM.

  • #2
    Mă gandesc că acel "un Calculator" este tocmai Assyst, care face parte din CGW.
    Central GateWay este nodul central, unde se strang toate magistralele CAN.


    Eu zic sa apelezi la un profesionist, pentru reprogramarea CGW (ZGW).
    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #3
      Exact acolo am umblat,in Assyst....Maine merg la Reprezentanta aici..sper sa stie cu ce se mananca......

      Comment


      • #4
        Dupa cum ma asteptam,cei de la Reprezentanta nu au stiut ce sa faca...mi-au zis ca toate calculatoarele masinii sunt arse si ca trebuie schimbate....
        Am vorbit cu Seful de oficina si i-am explicat ce sa intamplat si l-am rugat sa ma lase sa incerc eu sa reprogramez totul cu Testerul lor...
        A fost de acord,dar imi tot zicea ca nu se poate face nimic.
        L-am sunat pe Mastermario,mi-a dat el ceva informatii si am mers si am reprogramat totul,nu stiu cat de bine am facut,cert este ca acum imi comunica toate calculatoarele intre ele si functioneaza totul.
        Mi-a ramas o eroare cu Teleaid SOS...probabil masina mea nu are acest sistem si eu am activato...desi din VIN,reiese ca are asa ceva ,dar eu nu am vazut nici un butonas pt SOS...
        Statea seful de oficina langa mine si cu cel ce se ocupa de diagnoza si ma intreba intruna,ca stiu ce fac,ca ei nu raspunde de nimic....
        Dupa ce am terminat,mi-au multumit tot ei mie si mi-a facut reducere de la 214 Euro cat era normal,la 107 Euro
        Ii multumesc lui Mastermario,pentru informatie.

        Comment


        • #5
          Doar modelele de US aveau SOS Teleaid, daca mașina e de EU nu are în VIN, Teleaid.
          http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


          www.mbretrofit.ro

          Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

          Comment


          • #6
            Masina am vazut ca scrie Made in USA pe stalp,unde sunt datele masinii...insa am verificat mai bine in VIN si nu apare Teleaid....dar cand am resetat CGW,a aparut eroarea in bord si cred ca am ramas eu cu gandul ca are si ca trebuie activat...
            Oare merge dezactivat cu Star Original,fara conexiune online?

            Comment


            • #7
              Merge, sigur .
              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


              www.mbretrofit.ro

              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

              Comment


              • #8
                Am rezolvat colegii si cu Teleaid....
                De data aceasta fara sa platesc nimic
                Seful de oficina,a zis sa mai trec pe la el si poate imi da acces pentru 1 an zice...ma mir sa faca un Italian asa ceva...de obicei Itaienii sunt cam....
                Mai am o eroare la Comand,daca stie cineva ce se poate face,asta o am de cand am luat masina,Comandul functioneaza totul normal...dar de ce este eroarea...nu stiu si nu se sterge nici cum
                Attached Files

                Comment


                • #9
                  Ai scos vre-un modul la un moment dat, telefonie, linguatronic, magazia de CD, etc .sau te-ai jucat în meniul Adaptari, unde găsești lista cu toate modulele legate prin fibra optică.
                  http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                  www.mbretrofit.ro

                  Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                  Comment


                  • #10
                    Eu asa am luat masina...nu am scos,umblat la nimic...
                    Magazie de cd nu am,este comandul acela de intra 6 cd toate in el....
                    Daca ai vreo idee...ce pot face...de la Mercedes au zis ca nu stie ce se poate face...

                    Comment


                    • #11
                      Acum, eu cred că dacă citesti din nou postul meu, te prinzi.

                      Pe de altă parte, in nici unul din posturile tale nu ai precizat cum anume ai rezolvat, astfel încât restul celor interesați să învețe ceva.

                      Oricum, aici este o comunitate în care nu se postează chestiuni atât de tehnice, nu se face școala de diagnoza, cum poți observa cam ce postează cel ce te-a ajutat în mod direct.
                      http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                      www.mbretrofit.ro

                      Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by cl600 View Post
                        Mă gandesc că acel "un Calculator" este tocmai Assyst, care face parte din CGW.
                        Central GateWay este nodul central, unde se strang toate magistralele CAN.


                        Eu zic sa apelezi la un profesionist, pentru reprogramarea CGW (ZGW).
                        Salut.
                        Ma ajuti te rog cu o informatie?
                        Stii kilometrajul zilnic din bord,cel Da Start si cel Da reset...
                        La mine cand se reseteaza cel ce se reseteaza la cateva ore,se reseteaza amandoua....
                        Asta face de cand am resetat CGW....
                        Cum pot face sa il fac cum era normal?
                        Am incercat sa iti scriu in PM...dar nu ma lasa...
                        Multumesc anticipat

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF