Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes G-class cu inima de Cobra

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mercedes G-class cu inima de Cobra

    Va salut!

    Am vazut mai devreme filmul urmator, care m-a convins definitiv in ceea ce il priveste pe G-class. Poa' sa zica oricine ce-o vrea, Mercedes e cea mai tare marca per total, iar G-class cel mai tare offroad-er.



    Precizez ca masina are motor diesel de pe W123!!!
    1979 Mercedes 200D, manual - fosta mea batranica
    1993 Mercedes 200CE-16, automat - armasarul #1
    dar si alte sase roti, grupate doua cate doua: Honda, Vespa si Electra

  • #2
    Si al meu G300 are motor de cobra, se potrivesc motoarele intre modelele de MB.

    Comment


    • #3
      Originally posted by 200ce_marius View Post
      Va salut!

      Am vazut mai devreme filmul urmator, care m-a convins definitiv in ceea ce il priveste pe G-class. Poa' sa zica oricine ce-o vrea, Mercedes e cea mai tare marca per total, iar G-class cel mai tare offroad-er.



      Precizez ca masina are motor diesel de pe W123!!!
      Foarte tare masina,intr-adevar ai facut o mare remarca ca e cea mai tare marca,sunt curios daca putea urca si o alta marca pe bolovanul ala,dar prima data trebuie sa-si faca o asa masina si dupa aia.Adevarat filmultetul,ar trebui sa-l vada si StefanV8,o sa-i placa la culme.

      Comment


      • #4
        Pot să vă rog să scoateţi filmul ăla de pe facebook ?, să-l vadă şi ţăranii ca mine
        Lord W126 500SE -> 2.5D
        Lady W123 230C -> 240D
        W124 -> 200D
        W208 CLK200 -> 2.0

        W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
        Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
        Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

        Comment


        • #5
          Nu stiu cum, fa un cont aiurea pe Facebook.
          1979 Mercedes 200D, manual - fosta mea batranica
          1993 Mercedes 200CE-16, automat - armasarul #1
          dar si alte sase roti, grupate doua cate doua: Honda, Vespa si Electra

          Comment


          • #6
            Salut,

            Nu am putut sa nu fiu incantat de aceasta masina dar vreau sa va rog daca ma puteti ajuta cu ceva sugestii. Mi-am cumparat un G230 benzina varianta lunga (5 usi) si as vrea sa-i schimb acest motor total dezamagitor. Ma intereseaza sa montez pe masina un motor cat mai mare (mi-ar fi placut tare mult un 400 cdi - dar din cate am inteles, are prea multa electronica ca sa poata cineva in Romania sa-l monteze). In acest caz vreau doar sa montez un motor mare 3-4 sau poate chiar 5 litri, fie el si benzina ca sa-mi revina entuziasmul legat de aceasta masina ce in prezent este extrem de lenesa.

            Astept sugestii de motoare, mecanici, etc.

            Multumesc anticipat!

            Comment


            • #7
              Originally posted by vovo View Post
              Si al meu G300 are motor de cobra, se potrivesc motoarele intre modelele de MB.
              ai montat tu in romania motorul asta sau asa a venit masina?

              Comment


              • #8
                Originally posted by mihaig View Post
                ai montat tu in romania motorul asta sau asa a venit masina?
                salut, daca vrei putere uita de motoare de cobra, daca vrei diesel ar fi motorul de 147 cp din w124 3000 td sau cel de 177 cp din w210 3000 td, am condus si montat ambele variante pe G merg destul de bine ca si putere, daca vrei mai mult ar fi 3200 benzina sau 4200 benzina sau 5000 ......

                Comment


                • #9
                  la tg mures, stiu pe cuneva, Liviu, care a facut multe transplanturi de genul asta. la 147 nu are de loc electronica si la 177 de cai trimite pompa la iasi la cineva care o face integral mecanica. Sunt ceva adaptari de facut dar pana in 1500-2000 euro te rezolva. daca te intere, da-mi un pm si iti dau nr lui de tel.

                  Comment


                  • #10
                    buna ziua. si pe mine ma intereseaza sa fac un transplant de ,muschi,, pe al meu G300 din 1980 momentan am cei 80 cp care nu prea sunt suficienti pentru el. multumesc pentru eventualele raspunsuri.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by cobrra View Post
                      buna ziua. si pe mine ma intereseaza sa fac un transplant de ,muschi,, pe al meu G300 din 1980 momentan am cei 80 cp care nu prea sunt suficienti pentru el. multumesc pentru eventualele raspunsuri.
                      uite cum arata jucaria mea ....


                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by drag View Post
                        la tg mures, stiu pe cuneva, Liviu, care a facut multe transplanturi de genul asta. la 147 nu are de loc electronica si la 177 de cai trimite pompa la iasi la cineva care o face integral mecanica. Sunt ceva adaptari de facut dar pana in 1500-2000 euro te rezolva. daca te intere, da-mi un pm si iti dau nr lui de tel.
                        Salut,
                        M-ar interesa. Imi poti da te rog numar de telefon de contact.
                        Multumesc anticipat.

                        Comment


                        • #13
                          desi au trecut ani buni de la ultimul post consider ca subiectul poate fi de actualitate
                          uitati aici unul cu inima de "puposh" apelativul ardelenesc la w124
                          motor OM603, 2996cc, 6 cilindrii in line, 147cp



                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF