Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfaturi achizitie w123 300D

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi achizitie w123 300D

    Vreau sa cumpar o Cobra 300D si as vrea ceva sfaturi la achizitie.Poate stiti plusurile si,mai ales,minusurile modelului.Va multumesc.

  • #2
    Rugina, altfel nu stiu ce alte minusuri are modelul respectiv
    Am motorul respectiv pe G si merge de nu are treaba. Atata tot ca nu e cel mai sportiv motor.

    Comment


    • #3
      Are finul mamei mele un 300 D din 1981 ,omul marinar , l a adus din germanica personal ,are 1,3 mil kilometri , ii papa cam 150 gr ulei la 1000 km, omul a intretinut o perfect,mici probleme la electrica in acest timp,nimik serios ,consum 11-13% in oras ,8-9% afara mers mai sportiv ! E probabil cel mai reusit model Cobra de la Daimler Benz , i am oferit sume serioase de bani ,peste pretul pietei si n a vrut sa mi o dea .recent 3500 euro ,deci cred ca spune tot , n am gasit una asa buna ca a lui ,dar mi am luat un W124 ,break(S124 kombi) 2,3 L din 89 ,am pus o la punct ,am iesit la vreo 4000 euro cu investitie si cumparare,dar nu mi pare rau,suspensii pneumatice , full electric ,imi da o senzatie pe sosea pe care nici o alta masina nu mi a oferit o,fie el si G class ! Recomand totusi 300 D cu 113 cp ,nu i prea sportiva dar e o masina indestructibila ,mai de plimbare ,fuge si pe autostrada daca e reglata pompa bine ,ulei bun samd ,deci fara frica,totul e s o gasesti in stare buna.Eu am luat Tankul meu pt ca stiam sa o si fac in proportie de 80% , am resuscitat o , n a stat decit 3 ore pe olx ,vazut probat ,placut cumparat si investit , cind urc serpentinele am senzatia ca zbor( o spune pina si fimea de pe bancheta din spate,nevastamea vrea sa doarma in ea,e senzational break ul),poate gasesti un 300 D diesel in stare ok, pe bulgaria ,w 123 sau w 124 , stiu vreo 2 w 124 break uri ,si un w123 200d break(poti schimba motorul e vreo 200 euro),ambele modele au suspensie hidraulica care face diferenta ( foarte mare) intre limuzine si "rachete" ,recomand ambele modele ,fiabile si fara probleme mari.
      Al meu nu e de vinzare , ok ,eu ti am relatat cum ma simt eu in ea,am condus peste 40 de modele de masini in 30 de ani,deci stiu ce spun . Nu te baga la nimik dupa 1993 ca sa nu plingi cu vorbe ,pretul pieselor la aceste modele sint pentru orice buzunar ,doar ca trebuie sa cauti unde trebuie ,sa umbli putin ,in rest ,apa paie si bataie,grija mare la intretinere,mergi pe piese originale si uiti de service , mecanici si tepari. Spor la cautat si ....bafta!
      Last edited by bagerajungle; 07-25-2016, 20:54 PM.

      Comment


      • #4
        Multumesc pentru incurajari.Sunt,deci,proaspat posesor de 3000d,masina din 1978,pe care am de gand sa o restaurez la vara.Una din probleme ar fi lipsa suspensiei pneumatice.Masina are arcuri pe spate si la gropi face ca o caruta.Oare unde mai gasesc perne de aer,si la ce pret?

        Comment

        Working...
        X
        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF