Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Zgomot motor E270cdi

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot motor E270cdi

    Va salut din nou dragi colegi ,nu am mai postat de ceva vreme pe forum dar il urmaresc zilnic cu Mare interes si inca invat destule despre Mercedes-Benz.
    Am sau nu o problema ?!
    Subsemnatul este un motor de 2700cm ,diesel mai exact CDI 3 din 2004....am impresia de o vreme ça are ceva tacanit....l-am remarcat recent si nu stiu daca a fost mereu acolo
    Ma poate lamuri cineva ?in video motorul e rece dar se aude si cand e la 90 de grade,in habitaclu nu il aud si la fel cu protectia pe motor si capota inchisa e mai putin strident
    In video capota deschisa si protectia data jos
    Multumesc

  • #2
    Suna ca pompa de vacum de pe W124 dar probabil ca nu e concludent. Sincer nici nu știu cum e la modelul asta dar acolo m-a dus cu gândul.
    E220 cdi W210, 2001

    E320 W210, 1997
    C180 W202, 1994
    W123 200D, 1978 cu inima de W124


    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

    Comment


    • #3
      Eu stiu ca genul asta de tzacanit e dat de injectoare, poate si de pompa de inalte. Ca sa vezi daca e din motor, scoti busonul de ulei si vezi daca ti se pare ca se aude din zona axelor cu came.
      Daca la diagnoza iti ies ok injectoarele si pompa eu zic sa stai linistit.
      Ai putea incerca la fiecare plin sa arunci in rezervor 1-2litri de ulei 2T sau chiar ulei de motor normal. Cica ar ajuta ungerea in zona de pompa+injectoare, in conditiile unei motorine E5 cu mai putin sulf, care ar fi mai uscata. Eu asa fac de ani buni la dieselurile mele si pare ca e ok. Unii mai "distrusi" s-au apucat sa masoare zgomotul facut de motor si zic ei ca ar scadea.

      Comment


      • #4
        M-am gandit la injectoare si eu sincer pe acolo se aude...in zona lor.Am Star4 si intradevar injectorul numarul 3 e de schimbat dar am asteptat sa vad pareri mai multe vis a vis de zgomot ..ulei 2T mai pun cateodata dar nu am obicei sa pun mereu...din pacate

        Comment


        • #5
          Ai scapat de zgomot?
          Ce eroare iti arata Star4 pe injectorul 3?
          flaX1k : home

          Comment


          • #6
            De unde ....tot face in schimb intradevar cu ulei 2T in motorina se aude ceva mai finut,posibil sa fie din injectoare.Pompa de vaccum nu cred ca tacane asa ,m-am apropiat cu urechea de ea si nu mi se pare sa fie ea.Injectorul este la valoarea 3 si am inteles de pe la mecanici mai experimentati ça trebuie schimbat chiar daca testerul zice ca tre schimbate cand ajung la 5

            Pune si tu un video cu al tau sa vedem cum se aude vad ca ai tot 270cdi

            Comment


            • #7
              Eu n-am stiut de chestia cu ulei 2T. Ala ii ulei de drujba, nu, adica pentru motoare in 2 timpi?
              O sa fac un video astazi si o sa pun sa vezi cum se aude motorul meu.
              La mine, problema este ca, daca motorul este rece si bag in D sau R, se aude un tacanit urat si scade turatia motorului, vreo 2-3 secunde. Eu n-am tester STAR, dar am ceva test de diagnoza (ala care este la vanzare), iar acela zice: 2142-000 Check component Y76y2 (Fuel injector cylinder 2).
              flaX1k : home

              Comment


              • #8
                Uite video cu motorul meu, tot fara capace si tot cu motorul rece.
                La mine, are un sunet interesant cand am filmat aproape de parbriz (min 0:21 - 0:23)
                 
                flaX1k : home

                Comment


                • #9
                  Par sa se auda la fel....oarecum cred totusi ça se trage de la vreun injector si intra in rezonanta tot capacul de la chiulasa prin metal se transmite destul de bine zgomotul
                  Da ulei de amestec drujba trebe sa faci atentie sa fie sintetic si cam atat...eu cand bag ,bag in jur de 300ml la un plin si fac asta tot o data la 3 plinuri...cand nu uit

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF