Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme cantar pasager (passenger side front sensor mat)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme cantar pasager (passenger side front sensor mat)

    Salutare,
    Inainte sa ma apuc sa fac ceva am zis ca e mai indicat sa impartasesc ca poate mai vin idei pe parcurs.
    Am un S212 - late 2011. Fiind mai tot timpul cu prichindeii in spate si sotia in fata .. aparent de la tot frecusul ei si intorsul in spate catre cei mici s-a intamplat ceva cu plasa de senzori de pe sezut. Asadar , intermitent primesc eroare cu limitarea sistemului de siguranta bla bla, nu mai notifica franarea celor in fata si cine mai stie ce limitari . Pe tester la scan am primit eroarea : B1CEE - Passenger side front sensor mat Malfunction .
    Din cate m-am tot uitat, de inlocuit sensor mat ul este destul de anevoios sau nu cunosc eu persoanele potrivite. Am gasit insa si alternativa cu emulatorul pentru cantar si centura.
    Daca cineva se ocupa, are experienta sau a folosit una din cele doua metode de rezolvare a problemei , orice ajutor este apreciat.

    Multumesc anticipat
    There is nothing as expensive as a cheap Mercedes...

  • #2
    Bun, pai daca nimeni nu are experienta pe problema asta ... o fac eu: am luat legatura cu un tapiter auto care are experienta inclusiv pe modelul asta. O sa ma ajute cu partea de manopera si vin eu cu piesa de acasa (ebay - A2128700010 ) . Va tin la curent de cum se rezolva. O saptamana faina. PS - daca o sa reusesc sa fiu in zona in timpul operatiunii poate fac si un how to.
    There is nothing as expensive as a cheap Mercedes...

    Comment


    • #3
      O decizie bună, anularea aduce ceva riscuri majore,
      http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


      www.mbretrofit.ro

      Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

      Comment


      • #4
        Asadar am rezolvat. Mai romaneste dar am rezolvat. Codul am aflat intre timp ca este altul, ca senzorul este cu AKSE. Fiind un defect intermitent, am scos folia si cu un pistol cald am presat pe circuite, refacand cumva suprafata senzorului. Cu ajutorul lui Constantin Ionescu de la tapiterauto.ro am dat jos numai sezutul, elegant si daca tot am ajuns acolo mi-am si reparat o mica imperfectiune pe care o avea scaunul de cand am cumparat naveta spatiala. Atasate si cateva fotos cu senzorul si lucratura. Adio erori, totul a revenit la normal. In caz ca mai apare eroarea macar stiu mult mai bine ce am de facut si de rezolvat rapid.

        Cele bune

        Sent from my BBB100-2 using Tapatalk

        There is nothing as expensive as a cheap Mercedes...

        Comment


        • #5
          Salutare,
          Reparatia mea nu a tinut , erorile au reaparut. Am gasit pe ebay, cumpart, montat totul ok.
          Asadar daca vrea cineva sa se joace cu cel busit sa mi dea de veste ca il donez.


          Sent from my BBF100-1 using Tapatalk

          There is nothing as expensive as a cheap Mercedes...

          Comment

          Working...
          X
          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF