Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Geometrie roti

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Geometrie roti

    Salut tuturor,

    Poate cineva sa imi recomanda un loc de incredere unde sa fac geometria rotilor pentru W212, 4M?

    Multumesc anticipat.

  • #2
    Si eu caut sa fac geometria insa toate service-urile ma trimit la reprezentanta pentru ca pe spate e nevoie de 4 suruburi in cazul in care cere masina si doar reprezentantele le au bla -bla ! Am sunat la reprezentanta in vre-o 3 orase , pe langa faptul ca programarea se face peste 2-3 saptamani , de zici ca numai bracaje se fac la Mercedes non stop , nu am dreptul sa asist la bracaj indiferent de orasul unde am sunat , de rasul plansului , eu nu sunt invatat sa imi las masina la nici un service , am destule experiente negative cu ei !!!

    Comment


    • #3
      Si eu caut in Bucuresti. Am fost la Autosoft pe Dudesti, a verificat mecanicul , dar a zis ca e ok, sa-mi cumpar alte cauciucuri, volanul trebuie tinut la 10-15 grade dr, ca sa merg drept cu ea, nu mi se pare o explicatie plauzibila,Daca poate sa-mi recomande cineva in Bucuresti, multumesc.

      Comment


      • #4
        Incearca la reprezentanta , Autoklass , Tiriac , mai scump dar nu o sa ai probleme.

        Comment


        • #5
          Cu alte cuvinte volanul se invarte singur si trebuie sa il corectezi ca masina sa mearga drept?
          De rezolvi problema posteaza solutia. E o problema des intalnita.
          Ar fi util sa postezi fisa de masuratori de dinainte si de dupa si eventualele elemente schimbate.

          Comment


          • #6
            Si eu am facut geometria la reprezentanta, cost nu foarte mare fata de orice alt service.
            Dar a trebuit sa ma duc sa ma duc de 2 ori, pentru ca dupa prima reglare statea volanul inclinat. Pana la urma au facut-o. Daca nu ma insel vreo 280 lei.
            Last edited by Florin_WES; 10-03-2017, 15:55 PM. Reason: Respectă regulile generale de postare!

            Comment


            • #7
              Salutare tuturor. Aceeasi problema am avut-o si eu cu masina w211 220 cdi 2004. Am mers la un service de geometrie roti. Pe fata imi roade anvelopele pe interior. Cand a pus masina pe aparat a zis ca ii trebuie nu stiu ce suruburi ca sa poata face directia pe fata si doar la reprezentate le gasesc, aproximativ 100-150 ron bucata si inca 200 directia. Ma lumineaza si pe mine cineva care s-a mai confruntat cu problema asta? La ce ajuta acele suruburi? Raman montate pe brate sau raman la mine si le am pe data viitoare? Fara acele suruburi nu se poate face? Multumesc frumos si weekend placut in continuare.

              Comment


              • #8
                Suruburile costa cam 20-30lei bucata. Le gasesti pe autokarma sau alte site-uri de genul.
                Sunt suruburi cu santuri in ele.
                DAca schimbi bratele simple nu ai nevoie de surub, doar la bratele transversale, dar tinand cont pretul mic, le poti lua pe toate 4.

                Evident bucsele si pivotii trebuie sa fie in stare perfecta.
                Asa am zis si eu ca rezolv din suruburi, dar acum ma pregatesc sa schimb bucsele de la bratele transversale. Eu suspectez ca una din ele cedeaza in sarcina, desi la mana par solide si arata relativ ok.

                Comment


                • #9
                  Am inteles. Dar totusi, de ce reprezentanta pune asemenea pret pe acele suruburi? Ma repet, nenea care trebuia sa-mi faca directia a zis ca doar la reprezentanta le gasesc si fara acele suruburi nu se poate face nimic la directie (la rotile fata ma refer).

                  Comment


                  • #10
                    Erau 20 lei cand le-am luat eu.

                    Cei de la reprezentanta pot cere atata pt ca pot! Si probabil le mai vad la pereche si nu la bucata.

                    Tu mai bine asigura-te ca bucsele ti-s ok. Din 2004 a trecut ceva vreme.
                    De multe ori reglarea cu aceste suruburi nu e necesara decat daca ai kit special de suspensie care coboara garda.
                    La mine suspectez ca bucsa e cea care a cedat, desi aparent pare ok.
                    Faptul ca am corectat din suruburi mi-au iesit unghiurile, dar masina tot trage de volan in functie de inclinatia drumului.
                    Asa ca va trebui sa lucrez din nou.
                    ASa ca eu as incepe cu o schimbare de bucse, in locul tau. DAca vezi crapaturi in ele, schimba-le ca la 80 lei bucata nu ai ce pierde.
                    Idem pt restul de pivoti si alte povesti. Ce e cu joc/bate/misca usor din mana va trebui sa plece.

                    Da un ban pe un stand de bucse unde sa iti scuture bine masina. De tragi de ele cu ranga e DEGEABA!
                    Cu ranga vezi jocurile doar cand e mult prea tarziu.

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc frumos pentru tot. Am fost la alt service pentru reglajul directiei. Problema sta in felul urmator: au ridicat masina pe elevator, au verificat de jocuri iar din spusele lor nu sunt probleme la masina. Pivotii din partea de jos au fisura la cauciucul ala si vor trebui schimbati in viitorul apropiat.
                      A ajuns masina pe standul de directie si surpriza ! Spatele este bun, dar pe fata, problema mare ! A zis ca nu se poate regla caderea rotilor si ca imi va mai inchide putin unghiul.. Nenea care se ocupa cu geometria a zis ca este ceva stramb la masina (un brat, telescopul, fuzeta...etc.) si ca trebuie sa le iau prin eliminare ca sa pot vedea unde este buba. Ce ma sfatuiti dumneavoastra sa fac? Mi-a dat foaia si atasez o poza cu ce au scos de la diagnoza directiei.
                      Attached Files

                      Comment


                      • #12
                        Cate service-uri atatea pareri , de ce nu incerci la reprezentanta ?

                        Comment


                        • #13
                          Am fost la 2 service-uri pana acuma. Unul mi-a zis despre acele suruburi si nu a facut nimic la masina, iar la ultimul, respectiv cel de care am vorbit mai sus mi-a zis exact ce am reprodus in mesajele anterioare.
                          O sa ma risc si voi merge si la reprezentata, cu toate ca am auzit numai de rele la autoschunn si restaco, cele care sunt in Suceava.
                          Ala de la service-ul la care am fost asa mi-a zis si el, sa merg la reprezentata sa verifice acolo ce si cum si sa-mi spuna ei exact care este problema, ce este stramb. Mi se pare ciudat sa nu poti face caderea rotii la masina..
                          Last edited by Florin_WES; 11-23-2017, 11:24 AM. Reason: Nu mai da quote unui post imediat anterior.

                          Comment


                          • #14
                            Chiar daca sunt pareri negative despre dealerii respectivi , dotarea cu echipamente este peste ce detin service-urile multimarca .
                            Eu zic sa incerci .

                            Comment


                            • #15
                              Nu am de ales. Voi merge si la reprezentanta. Dar totusi, zic si eu cum zicea Toma Necredinciosul: "nu cred" ca nu se poate regla unghiul de cadere
                              Last edited by Florin_WES; 11-23-2017, 11:26 AM. Reason: Nu mai da quote unui post imediat anterior.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF