Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Pierderi Ulei

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pierderi Ulei

    Salut,

    Sunt nou pe site cat si posesor al unui C250 Cdi an 2011 si sper sa nu fie un post nou dar nu am gasit nimic concrect despre problema mea.

    De cateva zile am pierderi serioase de ulei, scutul e plin de ulei si curge si jos din el, am fost la mai multe servisuri si unele spun ca este garnitura de la baie altele ca sunt niste oringuri plasate undeva mai sus spre motor.

    Daca este de la baie de ulei se poate schimba doar garnitura sau se schimba baia cu totul?(baia de ulei este din plastic)

    Pentru a schimba garnitura trebuie data puntea jos sau se poate schimba fara sa fie data puntea jos?


    Ma poate ajuta cineva cu ceva recomandari cat si pareri daca ati avut probleme de genul?


    Va multumesc!
    Last edited by gabrelC250; 11-17-2018, 22:44 PM. Reason: baie ulei, scurgeri

  • #2
    Problema asta cu baia de ulei am
    intalnit-o la fostul w204 . Masina noua cu 6-7 km la
    bord .... problema a fost de la garnitura baie de ulei.
    Nu imi amintesc exact ce au demontat , desi am stat langa masina ....dar cu siguranta nu s-a demontat puntea . S-a dat jos scut , scos uleiul din motor , imi amintesc ca mecanicul a bagat mana destul de greu pana a scos baia de ulei.

    Operatiunea s-a facut la reprezentanta , baia tot de plastic ( asa este la diesel) .


    Comment


    • #3
      Salut,la fosta masina W204 am avut o pierdere de ulei,baia a fost inlocuita degeaba cauza fiind oringurile si racitorul de ulei impreuna cu suportul filtrului de ulei!

      Comment


      • #4
        Mie mi-au depistat pierderea prin curatare completa si acoperirea partilor vizate cu o pudra iar dupa cativa km parcursi era evident pe unde pierde !

        Comment


        • #5
          La mine a pierdut pe la termoflot. Tot C250CDI. Dar nu inteleg, cum de nu sunt siguri pe unde curge? Macar sa le ia prin excludere daca nu au acces la toate...
          Administrator magazin online de cafea boabe

          Comment


          • #6
            Am comandat garnitura pentru baie si ii voi pune iar sa verifice pentru ca acum imi pierde destul de tare, am pierdut la joja de la maxim la minim in 4 zile, se vad pete sub masina.

            Nu si-au dat seama ca era uda peste tot au curatat si a schimbat ceva oringuri dar nustiu care si cum, iar la cateva zile cand a dat frigul puternic a inceput sa curga mult mai tare, nu stiu daca e coincidenta sau nu au facut ceva bine.

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF