Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Bataie volan stanga-dreapta

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bataie volan stanga-dreapta

    Salut,

    Am o problema cu un W204 coupe din 2013, 220cdi automat. Am schimbat de curand:
    - flansele de la amortizoare (Lemforder)
    - bieletele antiruliu (Lemforder)
    - tamponul de la cutia de viteze (Mercedes)
    si am remarcat ca pe drum perfect drept imi bate volanul stanga-dreapta la viteza 110km/h - 120km/h. Nu e o bataie mare, dar se simte. Problema este ca am cumparat masina de putin timp si nu sunt sigur daca bataia era acolo si inainte sau nu. Aveti idee daca este posibil ca bataia sa fi aparut ca urmare a montarii gresite a pieselor de mai sus? Piesele le-am schimbat intr-un service de cartier, dar de incredere pentru mine..

    Masina are acum 120.000 km si nu a avut nimic schimbat pe la articulatia fata pana acum. Din acest motiv, banuiesc ca trebuie schimbate si bratele de la suspensie (comandate deja, tot Lemforder), dar nu cred ca acestea afecteaza directia prin bataia volanului stanga-dreapta..
    Mai mentionez ca la verificarea mecanicilor ochiometric plus levier, articulatia "e beton".

    Va multumesc anticipat pentru pareri si sugestii.

  • #2
    Am uitat sa precizez: rotile sunt echilibrate si verificate pe 2 masini de echilibrat diferite, avand acelasi rezultat. Cauciucurile nu au bataie laterala (verificat ochiometric).
    De asemenea, daca franez (mai tare, mai slab) bataia nu se accentueaza. Deci presupun ca pot sa exclud discurile ovalizate din ecuatie..
    Presupun ca geometria nu e chiar buna, dar astept sa o fac dupa ce schimb si bratele de la suspensie. Insa masina nu trage in nici o directie.

    Comment


    • #3
      Jantele sunt drepte? Deageaba le echilibrezi, daca sunt patrate In mod normal se vede asa ceva la masina de echilibrat. Nu te pune sa schimbi piese aiurea, verifica inca odata jantele.

      Discurile de frana ovalizate se simt doar la franare, nu si in mers.

      Comment


      • #4
        Sa verifici si caseta de directie.

        Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

        Comment


        • #5
          Verifica suruburile coloanei volanului. In special cel inferior, acolo unde se imbina axul volanului cu caseta de directie. Bafta!
          http://www.w204.ro

          Comment


          • #6
            Vin si eu cu un sfat .
            Incearca sa o iei de la usor spre greu . Cel mai simplu prin eliminare , incearca sa schimbi rotile spate / fata , presiune cum scrie pe usita de la rezervor . Jantele sunt originale sau sunt de pe alt model de Mercedes.

            Tampoanele se inlocuiesc TOATE ....sunt din alea cu fir ?
            La brate incearca sa virezi maxim de volan si asculta daca pocneste ceva. Vizual , se pot verifica bucsile mari , pe elevator , sa virezi de volan . Daca apar fisuri in bucsi ....

            Dupa aceee te indrepti spre caseta - coloana de directie.

            Aia cu “articulatia e beton” am auzit-o si eu la w204 , la un service cu pretentii

            Comment


            • #7
              Inclin si eu spre jate stambe strambe sau cauciucuri uzate neuniform. In Bucuresti gasesti o multime de vulcanizari care indreapta jante, iar doua cauciucuri noi pentru fata nu cred ca este o avere.
              Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
              Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
              Onorez comenzi si in Bucuresti
              Tel. 0736375626 Marian

              Comment


              • #8
                Salutare tuturor,

                Multumesc pentru idei si pareri. Si atentia mea tot spre roti a fost initial.

                Jantele sunt originale Mercedes, pe 16 inch. Vizual sunt drepte, s-au uitat la ele doua perechi de baieti de la doua sucursale Auto Soft deferite.. Cauciucurile par a avea uzura uniforma. Ce nu stiu sigur este urmatorul aspect: eu am avut pe masina jante de 18 inch, originale Mercedes. Cand am schimbat cu cele de iarna, pe 16 inch, am folosit aceleasi prezoane. Banuiesc ca fiind ambele jante originale prezoanele au conul la fel, nu? Si fiind jante originale pentru W204, nu e nevoie nici de inel de centrare, nu?
                Referitor la brate, se aude f rar o pocnitura cand virez la viteza mica si pun frana. Din acest motiv am tras concluzia ca ar trebui sa le schimb. Si daca tot schimb, le-am comandat pe toate 4, sa stau linistit ca e totul schimbat.
                Caseta de directie nu cred ca are probleme. Volanul revine lin din viraj, nu agata, nu bate daca trag de volan pe loc..

                O sa incerc cu alte roti saptamana viitoare dupa ce schimb si bratele si fac si geometria..

                Comment


                • #9
                  Prezoanele se potrivesc la jante . Dar sa fie jante pt w204 , verifica codul de pe ele , scrie pe spate A204.... , daca apare altceva A212....sau A211 nu sunt pt modelul tau .

                  De obicei pocnetul vine de la bucsa mare cea care se roteste , sa iei pe lemforder.
                  Grija mare unde faci geometria ...vezi ca e un pic mai complicat fata de alte marci .

                  Comment


                  • #10
                    Am verificat jantele. Sunt de W204. Codul de pe ele incepe cu A204.
                    Le-am schimbat intre ele (spate cu fata) si la fel tremura (foarte fin) volanul intre 80km/h si 120km/h, dar doar pe drum perfect drept. Daca drumul e inclinat si trebuie sa tin putin virat de volan, nu tremura. Am mai remarcat si ca la viraje mai stranse luate in viteza simt in volan ca si cum rotile nu ar fi drepte..

                    Am schimbat si bratele de la suspensia fata (toate 4), dar nu s-a ameliorat in nici un fel tremuratul volanului. Recomandati AutoSoft pentru geometrie? M-am tot uitat la Autoklass (Sud si Pipera) si Casa Auto pe review-uri pe partea de service si nu erau deloc incurajatoare..

                    Am verificat masina si pe un stand ITP cu acele placi care trag de roti in mai multe directii si forteaza articulatiile si cei 2 mecanici de pe canal nu au sesizat nici un joc. Inginerul de la ITP mi-a spus ca starea cauciucurilor (aparent uzate neuniform) ar putea genera tremuratul volanului si m-a indemnat sa incerc cu alte roti pe fata sau sa cumpar alte cauciucuri. Nu m-as arunca sa cumpar si alte cauciucuri pana nu stiu sigur de la ce este. Asa ca fac o intrebare aici: are cineva 2 roti pe 16inch de W204, care stie ca sunt bune si nu bat, si mi le-ar putea imprumuta si mie vreo 2 ore maxim?

                    Comment


                    • #11
                      Intre timp am schimbat bratele de la suspensie pe fata si acum se aud mai tare bucsele pe fata cand masina flexeaza.. Se aude ca un cauciuc ce se freaca de metal.

                      Am facut programare la Autoklass pentru verificare totala ca deja am cheltuit peste1000 Euro pe zgomotele din articulatia fata si nu mi se pare ca ma apropii de final.. Daca nici la Autoklass nu ii vor da de cap, cred ca ma intorc inapoi la BMW.

                      Comment


                      • #12
                        La care Autoklass ai programare ?

                        Comment


                        • #13
                          b97dmt La cel de la Chitila. Imi poti recomanda altul sau alta reprezentanta Mercedes in care fac treaba mai buna?

                          Comment


                          • #14
                            Bun.. Am fost si la Autoklass pentru constatare. Rezultatul: de schimbat amortizoare fata, discuri si placute de frana fata spate (care desi nu sunt uzate, ei spun ca ar fi ovalizate). In ritmul asta schimb toata masina pana gasesc buba..
                            Imi poate recomanda cineva un mecanic bun pentru W204?

                            Comment


                            • #15
                              Da-mi un mesaj pe privat , cu nr de telefon , poate reusim ceva

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF