Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W204 probleme la controlerul audio rotativ

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W204 probleme la controlerul audio rotativ

    Buna

    Am un C180 K din 2008.
    Butonul de pe consola centrala ("audio controller"-ul) ce in mod normal opereaza asupra sistemului la rotire stanga/dreapta, deplasare stanga/dreapta, deplasare inainte/inapoi si apsare, la acest moment rotirea stanga/dreapta nu mai are nici un efect. Evident, functia respectiva se poate compensa cu celelalte deplasari ale butonului dar functia data de rotirea acestuia facilita un acces mai rapid la anumite optiuni.

    Am 3 intrebari :
    - a mai intampinat cineva o astfel de problema ?
    - trebuie inlocuita acea piesa sau se poate remedia ?
    - cum se demonteaza acea piesa ?

    Va multumesc.

  • #2
    Salut,
    Exact aceeasi problema intampin si eu incepand de astazi. Daca ai gasit un remediu, te rog sa ma anunti si pe mine.

    Cu stima.

    Comment


    • #3
      O serie de caroserie poti pune?

      Comment


      • #4
        Curiozitate romaneasca !

        Tot cautand un raspuns cu privire la problema aparuta la controlerul audio am dat peste cateva fotografii pe ebay.com care m-au surprins profund. Se pare ca acest buton rotativ este construit in tara noastra in Romania. Stie cineva unde ?
        Iata si fotografiile cu etichetele pe care scrie clar "Made in Romania" :




        Linkuri :
        http://www.ebay.com/itm/Mercedes-Ben...7bb233&vxp=mtr
        http://www.ebay.com/itm/Mercedes-Ben...9b1d8e&vxp=mtr
        Aceste rezultate le-am obtinut folosind motorul de cautare de pe ebay dupa sirul "Mercedes Benz C Class W204 Control Switch".

        Repet : stie cineva cine face aceasta piesa in Romania ?

        Comment


        • #5
          http://www.marquardt.de/docs/start.a...22980&m2=22982 au o fabrica la Sibiu. A se observa semnul acela dintre seria piesei A203...si cealalta serie 0335... care este o sigla reprezentand un M intr-un fel de cerc si care se gaseste in banner-ul firmei din link. E greu de spus daca vei reusi sa il cumperi direct de la ei. De regula au contracte de furnizare foarte stricte, doar cu beneficiarul.
          Se pare ca tot ei fac anumite tipuri de contacte si chei, plus multe altele.
          Last edited by haddess; 03-20-2012, 21:26 PM.
          Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

          Comment


          • #6
            Originally posted by manole View Post
            Buna

            Am un C180 K din 2008.
            Butonul de pe consola centrala ("audio controller"-ul) ce in mod normal opereaza asupra sistemului la rotire stanga/dreapta, deplasare stanga/dreapta, deplasare inainte/inapoi si apsare, la acest moment rotirea stanga/dreapta nu mai are nici un efect. Evident, functia respectiva se poate compensa cu celelalte deplasari ale butonului dar functia data de rotirea acestuia facilita un acces mai rapid la anumite optiuni.

            Am 3 intrebari :
            - a mai intampinat cineva o astfel de problema ?
            - trebuie inlocuita acea piesa sau se poate remedia ?
            - cum se demonteaza acea piesa ?

            Va multumesc.
            Originally posted by rotton View Post
            Salut,
            Exact aceeasi problema intampin si eu incepand de astazi. Daca ai gasit un remediu, te rog sa ma anunti si pe mine.

            Cu stima.
            Ati facut testare pt problema asta?
            http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


            www.mbretrofit.ro

            Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

            Comment


            • #7
              Originally posted by cl600 View Post
              Ati facut testare pt problema asta?
              Daca va referiti la a merge la reprezentanta pentru testare raspunsul este nu.
              Nu am ajuns acolo pentru ca chiar daca operarea nu mai este facila totusi se poate executa, in plus pe criza asta incerc pe cat posibil sa ajung la reprezentanta cat mai rar .

              Sper sa nu supar daca pun o intrebare de incepator. Nu cunosc prea multe detalii despre testare si cu ce se realizeaza aceasta dar cu toate astea mi-ar placea sa invat cat mai multe despre asa ceva, mi-ar placea sa stiu cat mai multe detalii despre masina mea. Puteti sa-mi spuneti daca la nivel de utilizator este oportun si tehnic posibil sa faci astfel de teste ? Si ce efort financiar ar implica si ce dotare ?

              Va multumesc.

              Comment


              • #8
                deci acum am primit si eu raspuns la o intrebare dupa ce am vazut pozele si comentariile voastre.
                Eu am un w204 si de 2 ori pana acum mi sa blocat tot sistemul audio nu mai primea nici o comanda nu mai mergea nimic nici gps nici telefon nici cd,daca o opresc si o las vreo 5 min atunci isi revine.
                Am crezut ca mi-am luat mercedes dar se pare ca e tot un fel de Dacie +ca mai sunt si alte probleme
                In fine concluzia e ca ma gandesc serios sa schimb marca,nu sunt multumit deloc

                Comment


                • #9
                  Cat costa "obiectul din imagini"? Si la mine... nu mai face... ce trebuie...

                  Comment


                  • #10
                    Daca ai rezolvat problema te rog sa-mi spui si mie cum, deoarece si la mine s-a defectat controlerul

                    Comment


                    • #11
                      Ma bag si eu in seama, cu toate ca nu s-a postat nici o serie de caroserie sau diagnoza.

                      Pt W204 cu Audio20 :
                      A2048700879 este varianta imbunatatita a A2048707758, care inlocuieste pe A2048704558.

                      Eu vand A2048700879, nou cu 180 Euro+TVA si Refurbished 1 an garantie cu 110Euro+TVA.

                      A2048707758 sau A2048704558 Refurbished garantie 6 luni, 80 Euro+TVA
                      http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                      www.mbretrofit.ro

                      Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                      Comment


                      • #12
                        Referitor la fabricantul din Sibiu- puteti sa uitati optiunea asta. Nu o sa va vinda direct in veci.
                        Am o cunostinta, cara huse de la Bucuresti pentru Fiat. In conditiile in care era prieten cu directorul de acolo, nu a vrut sa ne dea/ vanda nici macar materialul brut ca sa.mi fac un set de huse.
                        Cred totusi ca un electrician priceput poate sa.l repare.

                        Comment


                        • #13
                          Revin dupa oarecare timp cu o solutie gasita din intamplare pe internet.
                          Se pare ca problema se poate remedia extrem de simplu.
                          "Buba" o reprezinta un ax de plastic care fie din motive de material necorespunzator fie din alte motive, a cedat.
                          Explicatii ilustrate cu privire la acest subiect le gasiti la adresa http://mbworld.org/forums/c-class-w2...-joystick.html

                          Cu toate acestea inca nu am gasit explicatii cu privire la modul in care se demonteaza acea piesa din consola centrala.
                          Poate cineva sa ajute cu detalii in acest sens ?

                          Comment


                          • #14
                            sal am intrat pe siteurile care le ai scris , si se pare ca asa e , doar ce am rezolvat problema butonului , problema este ca e destul de complicat de scos de acolo , la mine sa ocupat un var de al meu care e cam expert in astea ... oricum se rezolva , este rupt plasticul acela inauntru , il lipesti si merge excelent ..

                            Regulament


                            1. Reguli generale de postare
                            1.1. Limba română
                            Forumul se adresează vorbitorilor de limba română. Toate subiectele și mesajele trebuie să fie scrise în limba română și textul trebuie să fie cât mai îngrijit:

                            Literă mare la început de propoziție. Semne de punctuație se folosesc de fiecare dată când este nevoie.
                            Un singur spațiu după fiecare semn de punctuație (nu înainte).
                            Fără prescurtări, cu excepția celor clasice: dvs., dl., șamd, etc.
                            Folosirea diacriticelor nu este obligatorie, însă nu se acceptă înlocuirea lor cu alte grupuri de literă de genul sh în loc ș, tz în loc de ț sau alte combinații.
                            Nu se acceptă scuze pentru nerespectarea acestor reguli. Nu contează cât ești de grăbit sau cât ești de obișnuit să scrii prescurtat.

                            Până la urmă dorim să fim o comunitate a oamenilor posesori și/sau pasionați de Mercedes Benz, nu o adunătură de analfabeți.

                            Echipa de moderatori încearcă să corecteze și să editeze pe cât posibil.
                            Last edited by Zeus; 11-22-2012, 08:12 AM.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by manole View Post
                              Revin dupa oarecare timp cu o solutie gasita din intamplare pe internet.
                              Se pare ca problema se poate remedia extrem de simplu.
                              "Buba" o reprezinta un ax de plastic care fie din motive de material necorespunzator fie din alte motive, a cedat.
                              Explicatii ilustrate cu privire la acest subiect le gasiti la adresa http://mbworld.org/forums/c-class-w2...-joystick.html

                              Cu toate acestea inca nu am gasit explicatii cu privire la modul in care se demonteaza acea piesa din consola centrala.
                              Poate cineva sa ajute cu detalii in acest sens ?
                              Stimati colegi,

                              Si eu am experimentat aceeasi problema si tocmai ce am reparat-o si merge absolut perfect.

                              Mai jos aveti un link cu modul in care se deschide consola centrala ca sa ajungeti la joystick. Explicatiile sunt date in engleza asa ca voi traduce mai jos pasi pentru colegii ce nu cunosc aceasta limba. De asemenea va atasez un alt link cu un film pe youtube in care se arata exact cum se deschide si repara axul.

                              C-Class (W204) - DIY - Center Console Removal - Center Console Removal Here is my first contribution to the forums. I hope it's helpful for someone. Before you start, step 8 is the most important one. If you rip the cable you will have to get a new switch and it will probably cost hundreds of dollars. Be very careful...


                              Pasi:

                              1-Scoateti suportul de monede din cauciuc si desfaceti surubul de sub acesta

                              2-Incepand din fata scoateti plasticul suportului de pahare ( in cazul nostru cel ce adaposteste compartimentul mic din dreapta - imagine ) Acesta ar trebui sa iasa usor

                              3-Scoateti 'manusa' de piele din jurul schimbatorului. Aceasta poate fi scoasa prin impingerea acesteia catre maneta schimbatorului ( In imagine schimbatorulu este unul automat dar aceasi pasi trebuie urmati si pentru cel manual )

                              4-Scoateti plasticul din jurul schimbatorului. Aceasta este prinsa cu niste suporti si se poate trage de ea ( cum am facut si eu ) sau o spatula de plastic poate fi folosita pentru a impinge acesti suporti.

                              5-Scoateti instalatia de cilma pentru pasagerii din spate de pe consola. Aceasta iese destul de greu si de aceea trebuie sa trageti destul de tare in sus ( autorul mentioneaza ca a desfacut-o de 2 ori si de fiecare data a trebuit sa traga la fel de tare si mentioneaza ca nu stie motivul pentru care este atat de greu de scos )

                              6-Scoateti cele 5 suruburi ( 2 in spate si 3 in fata ) si scoateti consola.

                              ATENTIE!!! Este foarte important ca inainte sa scoateti consola sa scoateti cablul ce duce la joystick intrucat acesta este scurt si daca fortati consola il veti rupe. In penultima poza aveti cablul care este trecut prin stanga schimbatorului de viteze. Acesta trebuie decuplat si tras cu grija pana la consola ca aceasta sa poata fi scoasa pe urma.

                              La final puteti scoate cutia controller-ului din consola si puteti urma pasi din urmatorul filmulet:

                              http://www.comand-knob-repair.com/ You can purchase a replacement alloy shaft from this shop or search on eBay as there are many options available since maki...


                              P.S. Aveti mare grija sa nu zgariati roata pentru ca se va vedea foarte urat !

                              Sper ca informatia va va fi de folos, eu am incercat si merge perfect. Ca si in film am ranforsat axul cu 4 bucati de chibrit.

                              O seara buna !

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF