Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Incalzire scaune - defecta?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Incalzire scaune - defecta?

    sigurantele (cele aflate la compartimentul motor) nu sunt arse, becurile - de pe butoanele din bord se aprind la apasare dar scaunele nu se incalzesc. Nici cel din stanga si nici cel din dreapta. Care sa fie problema? Exista si alte sigurante (*sub scaune, in portbagaj)? Ce ar trebui sa verific? Mentionez ca iarna trecuta au functionat (ambele)

    Multumesc!
    http://www.w204.ro

  • #2
    Te salut, cel mai probabil s-a ars circuitul de incalzire al scaunului.
    Este vorba de un bandou flexibil care este bagat sub husa de la scaun.
    Eu am avut un sistem din asta de incalzire de pe un C-220 din 1997, era intrerupt undeva circuitul.
    Nu stiu daca exista vre-o modalitate de al repara in caz de este intrerupt.
    Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
    Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

    Comment


    • #3
      Mr.M,pentru inceput sa facem prezentarile.Tu ce ai camion,autobuz,jeep sau turism???
      Nu am citit ce model de masina ai,ce an de fabricatie.Daca este w202 atunci una dintrte variante este cea alui Jacob.O alta ipoteza este aceea ca mufele de sub scaune sa fie scoate sau cum am patit eu cablurile de alimentare sa fie intrerupte datorita miscarii de reglaj al scaunului.
      mai sunt niste sigurante in portbagaj,in dreapta rotii de rezerva dar nu au legatura cu incalzirea in scaune.
      Trage scaunul maxim spate,scoate o mufa si verifica cu un aparat de mazura daca ai tensiune,sia tunci separi din start problema ori masina/ori scaunul.Succes.
      LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

      Comment


      • #4
        Buna ziua! Daca masina este W203,puteti verifica sigurantele din stanga bordului,din cate imi aduc aminte ,sunt ori 2,ori 4 sigurante care tin de scaunele incalzite. Stima!

        Comment


        • #5
          imi cer scuze, am uitat sa specific. Masina este CLK 200 (din anul 2000) W208. Curios este faptul ca nu se mai incalzeste niciunul din scaune. Sigurantele le-am verificat (inclusiv pe cele din portbagaj) si sunt bune. Nu stiu daca are importanta insa cutia de viteze este automata, am comutat pe " W " winter (modul iarna) dar niciun rezultat. Voi cumpara un aparat de masura si voi vedea daca "intra" tensiune.
          Va multumesc tuturor pentru raspunsuri
          http://www.w204.ro

          Comment


          • #6
            Intre timp am gasit schema cu instalatia electrica la masina si modelul aferent.
            Cele doua sigurante care au de a face cu acest sistem se afla in cutia de sigurante sub capota sus langa parbriz.
            Acuma ce ar mai fi de verificat este daca intr-adevar iese tensiune in circuitul de incalzire din scaune notate pe schemna cu R13.
            Daca exista tensiune atunci evident ca s-a intrerupt circuitul de incalzire din scaune, daca nu exista tensiune atunci trebuie demontat panoul de pe bord si vazut care e treaba cu modulul N25/5 notat pe schema.
            Acest modul contine si cele doua butoane de la care se activeaza incalzirea.
            Succes, si sa ne tii la curent cu ce ai rezolvat.
            Attached Files
            Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
            Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

            Comment


            • #7
              imi cer scuze pt nu am dat niciun reply in tot acest timp, va multumesc pentru raspunsurile oferite. Schema de mai sus este "idescifrabila" pt mine, nu ma pricep la electronica, recunosc. Asa ca va intreb, daca este intrerupt undeva circuitul electric de incalzire al unui scaun, nu functioneaza nici celalalt?
              http://www.w204.ro

              Comment


              • #8
                E distul de ciudat sa se intrerupa ambele rezistente (de la cele doua scaune )in acelasi timp.Recomandat ar fi sa deconectezi mufa de sub scaun .Pentru circuitul care pleaca in tapiterie ,folosesti ohmetrul iar pentru mufa cealalta voltmetrul pentru a verifica daca ai 12 v in momentul in care apesi butonul.

                Comment


                • #9
                  Salut

                  Am avut aceeasi problema in iarna la al meu W203 (totul era OK dar incalzirea scaunelor nu functiona) si s-a rezolvat cu un "reset": am decuplat bateria, mi-am facut de lucru cateva ore, apoi am reconectat-o. Si s-a rezolvat. Poate va functiona si la tine.
                  Bafta.
                  It's not the speed that kills. It's the sudden stop.
                  "Running on empty"

                  Comment


                  • #10
                    Mr. M pune-o pe un tester, roaga-l sa iti verifice modulele de confort din scaune. Eu din cauza lor am probleme cu incalzirea in scaune, imi mai mananca si bateria, daca varianta asta nu merge, cel mai probabil este circuitul intrerupt pe undeva.

                    Comment


                    • #11
                      La tester (STAR) nu a fost gasita nicio eroare pt incalzirea din scaune. Voi printa schema (de mai sus) pe care mi-a dat-o colegul Jacob si am sa vizitez un electrician. Va multumesc tuturor pentru asistenta
                      http://www.w204.ro

                      Comment


                      • #12
                        Daca sigurantele sunt in regula, verifica totusi daca exista continuitate pe rezistentele din scaune.Pentru fiecare scaun sunt cate 2 plase termice, una in spatar si una pentru sezut.Din fiecare plasa pleaca cate un cablu cu 2 fire (1 fir albastru + 1fir maro) fiecare catre mufa de sub scaun.
                        Astfel cu un aparat de masura dai pe simbolul ohm care iti va indica pe ecra cifra 1 , daca pui in contract varfurile o sa se apropie valoarea de 0 = ZERO (~0.01-0.03).
                        Dupa ce ai ales OHM din grila (dai pe 200ohm de exemplu), pui in contact varfurile aparatului de masurat cu cele 2 fire ale fiecarui cablu.
                        Daca se modifica 1 in ~0 atunci plasa termica e OK si ai alta problema; daca nu se modifica este defecta si ori este plasa intrerupta (cel mai sigur) , ori firele sunt intrerupte (cam rar).
                        Intai fa aceasta operatie si vedem apoi ce mai este.

                        Apropo cand scoti mufa de la scaunul din dreapta o sa iti bipaie, dar dai pace ca tace (am facut si rima).Acest scaun mai are 3 fire in plus, de la cantarul de prezenta pasager.Firele de la plasele termice sunt grupate unele langa altele.O sa iti dai seama cu siguranta.
                        La sofer sunt doar cele 4 in mufa.
                        Last edited by flavyus1987; 08-28-2012, 12:19 PM.
                        Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                        https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                        Comment


                        • #13
                          Buna ziua.am un c180 kompresor 2005 cu tapiserie din piele dar lipsesc butoanele pentru incalzire a scaunelor.E posibil sa nu aiba ?
                          Va rog sa mi răspundeți care va pricepeti.
                          Multumesc anticipat,o zi bună!

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF