Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Joc in roata

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Joc in roata

    Salut.Astazi am ridicat masina pe cric sa ii pun roata de rezerva(stanga fata).Si am zis sa vad daca tot e ridicata daca are joc roata.Si se misca rau.M-am uitat pe dedesubt si am observat ca face de la capul de bara si bieleta de directie.Are cineva idee cat m-ar costa astea?si daca se gasesc separat doar pentru partea stanga?Ca m-am uitat pe net si am vazut ca e cu totul,cap de bara stanga dreapta,bieleta directie stanga dreapta si inca o bara sau nu stiu cum sa ii zic ca nu ma prea pricep.Si nu are rost sa le iau set cand pe dreapta nu are nimic.Si daca mai merg asa cu ea e vreo problema?Ca mia zis cineva sa nu merg cu ea asa ca abia mai sta acolo capu ala de bara si daca sare ala ma arunca pe contrasens.Acum va intreb pe voi ca nu ma prea pricep si nu stiu ce sa fac.Mersi

  • #2
    Tot axul costa intre 400 - 700 Ron (eu am dat 620 ron pe ea), iar separat capatul de bara costa intre 50-100 ron, iar bieleta de directie la fel.
    W202, C180 elegance, 1995

    Comment


    • #3
      Salut Antonyo,cum ai jocul la roata?...cand misti roata stanga-dreapta sau cand misti roata sus-jos?
      Eu am avut joc stanga-dreapta, la roata din partea stanga si era din bieleta pe care am comndato de la mercedes...tot ei mi-au spus ca nu vine separat,adica vine tot bratul.Drept urmare am fost fraierit,cred si am muscat si l-am luat...pret 1000 ron.
      Rog pe cineva care se pricepe mai bine ca mine sa imi zica sa stiu macar daca la modelul meu vin bieletele separat sau vin cu tot bratul de la o roata la alta?c180,an98,benz
      Mersi anticipat!

      Comment


      • #4
        Confirm si eu faptul ca vine intreg bara de directie, nu se gaseste separat!
        Si eu am avut probleme cu el, insa am cumparat unul la mana a doua care a costat 150 RON, merge si acuma fara probleme.
        P.S. Cel vechi se poate reconditiona si nu coasta mult.
        Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
        Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

        Comment


        • #5
          Originally posted by tibii View Post
          Salut Antonyo,cum ai jocul la roata?...cand misti roata stanga-dreapta sau cand misti roata sus-jos?
          Eu am avut joc stanga-dreapta, la roata din partea stanga si era din bieleta pe care am comndato de la mercedes...tot ei mi-au spus ca nu vine separat,adica vine tot bratul.Drept urmare am fost fraierit,cred si am muscat si l-am luat...pret 1000 ron.
          Rog pe cineva care se pricepe mai bine ca mine sa imi zica sa stiu macar daca la modelul meu vin bieletele separat sau vin cu tot bratul de la o roata la alta?c180,an98,benz
          Mersi anticipat!
          Vin separat. Sa nu credeti ca vin cu ax cu tot (asta e o optiune ca sa scapi mai ieftin ca sa nu le cumperi pe toate pe bucati).
          Orice vine separata in afara de bratul superior care are pivotul pe el (nu se schimba pivotul acela separat, decat cel de jos ).
          1000 ron ??? Ce firma? Nici lemforder nu costa atat de mult !
          http://www.autokarma.ro/catalog_fisa...1386&filtru=06 ! Piesele le gasesti cu cel putin 5% mai ieftine in magazin.
          W202, C180 elegance, 1995

          Comment


          • #6
            Jocul la roata e stanga -dreapta.Piesele se iau si separat.Am vorbit cu cineva si ma costa 110-120 ron bieleta si capul de bara pe stanga pentru ca le ia direct de la un depozit si nu mai platesc si aia 10-15% care si le mai pun peste magazinele de piese

            Comment


            • #7
              Din pacate am vorbit cu mecanicul si a zis ca nu sunt separat.Sunt cu totul(stanga-dreapta).Daca stiti pe undeva sau daca are cineva bieleta si capu de bara pe partea stanga anuntati-ma si pe mine ca set nu iau. Cap de bara am gasit separat pe autokarma dar bieleta nu.

              Comment


              • #8
                Am si eu o intrebare pentru tiby sau pentru cei care sunt in situatia lui.Daca voi ati avut probleme decat pe o parte si v-ati luat setul,nu mai aveti vreunul bieleta si capu de bara de pe partea cealalta unde era buna?Ca am inteles ca sunt la fel(stanga-dreapta).Si ne intelegem...

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Antonyo View Post
                  Am si eu o intrebare pentru tiby sau pentru cei care sunt in situatia lui.Daca voi ati avut probleme decat pe o parte si v-ati luat setul,nu mai aveti vreunul bieleta si capu de bara de pe partea cealalta unde era buna?Ca am inteles ca sunt la fel(stanga-dreapta).Si ne intelegem...
                  Iti recomand sa le schimbi pe amandoua in acelasi timp ca sa nu ai surpriza ca in urmatoarea luna sa-ti pice si a doua.
                  Dezavanajul ar fi acela ca trebuie sa faci de 2 ori unghiul de fuga. Schimbandu-le pe amandoua odata vei economisi 90 ron (cam atat costa sa faci unghiul de fuga).
                  W202, C180 elegance, 1995

                  Comment


                  • #10
                    Eu le-as schimba pe amandoua dar e vorba si de bani.Abia mi-am cheltuit salariul pe placute,discuri si alte alea .Si asa sa intamplat mereu la mine.Cand schimb ceva e imposibil sa nu gaseasca mecanicul si altceva bulit pe acolo.

                    Comment


                    • #11
                      Sa va spun ce sa intamplat cu piesele.Am reusit sa le schimb dar dupa multe cautari.Bieleta la w202 nu se gaseste separat ci tot ansamblul:bielete stanga dreapta ,bara de la mijloc si capetele de bara.Dupa ce am vb cu mai multe persoane sami dea decat partea stanga ,am fost la cineva sa le demonteze si sunt lipite de bara.Deci la modelul asta bieletele sunt sudate de bara de mijloc si doar capetele de bara sunt separat.In concluzie am gasit tot ansamblul la dezmembrari in stare perfecta la 1 milion jumate.Asta dupa ce am vb cu mai mult de 5 persoane care le dadeau cu peste 3 milioane.Daca ve-ti avea probleme cautati nu va bagati la primul gasit.Ma bucur ca sunt in stare perfecta si merg perfect ca la cat a zis Tibii ca a dat pe ansamblu....nu stiu ce as fi facut.

                      Comment


                      • #12
                        Si apropo,nu va bagati sa le reconditionati.Costa pe jumatate cat v-ar costa la dezmembrari.Am un prieten care a reconditionat la e classe si a doua zi s-au stricat.Si mecanicul ia zis ca a luat vreo groapa ,,in forta,,.Si garantie nu va da nimeni.

                        Comment


                        • #13
                          Va salut, la un w 203 pe dreapta fata am joc sus-jos, rulmentul este de bai?

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF